2 علت برای خریدن کارت گرافیک های اینتل (و 2 علت برای نخریدن)

به گزارش بهترین عینک آفتابی، اینتل حالا رسما یک بازیکن در بازار کارت گرافیک محسوب می گردد. کارت گرافیک های Arc A770 و A750 این شرکت راهی بازار شده اند و به عنوان گزینه های ارزان می توانند به وسیله کاربران مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال، با توجه به اینکه اینتل در این حوزه تازه وارد است، بعضی کاربران نگران خرید کارت گرافیک های این شرکت هستند.

2 علت برای خریدن کارت گرافیک های اینتل (و 2 علت برای نخریدن)

در این زمینه می توانیم دلایل زیادی را برای خریدن و نخریدن این قطعات مطرح کنیم و به همین دلیل در ادامه به 2 علت برای خریدن و 2 علت برای نخریدن این کارت گرافیک ها می پردازیم.

دلایل برای خریدن کارت گرافیک های اینتل

قیمت مناسب

اول از همه باید بگوییم که مهم ترین مزیت این کارت گرافیک ها نسبت به رقبا، قیمت مناسب آن هاست. انویدیا مدتی قبل از RTX 4090 با قیمت 1600 دلار رونمایی کرد و این در حالی است که A770 اینتل با قیمت پایه 329 دلار راهی بازار شده و مدل A750 هم 289 دلار قیمت دارد. این یعنی در دورانی که قیمت کارت گرافیک ها اصلا پایین نیست، اینتل گزینه های بسیار مالی را راهی بازار نموده است.

البته طبیعتا این دو کارت گرافیک اینتل از نظر عملکردی به هیچ عنوان رقیب RTX 4090 محسوب نمی شوند بلکه باید آن ها را رقیبی برای RTX 3060 و RTX 3070 در نظر بگیریم. با توجه به اینکه اینتل تازه وارد این حوزه شده، نباید انتظار ساخت کارت گرافیک های به شدت قدرتمند از طرف این شرکت را داشته باشیم. با این حال بدون شک اینتل به مرور زمان در این زمینه با پیشرفت قابل توجهی روبرو می گردد و شاید در آینده نزدیک در زمینه مدل های پرچم دار هم به رقیب قدرتمندی برای انویدیا و AMD تبدیل گردد.

اما در حال حاضر، هر دو کارت گرافیک اینتل گزینه های عالی برای گیمرهایی هستند که نمی خواهند برای خرید این قطعه متحمل هزینه زیادی شوند. با وجود اینکه RTX 4090 از همه نظر عالی است و توان سخت افزاری فوق العاده ای ارائه می دهد، اما فقط بخش محدودی از گیمرها و کاربران توان پرداخت 1600 دلار برای خرید کارت گرافیک را دارند.

حمایت از یک بازیکن تازه

اینتل در بازار کارت گرافیک یک تازه وارد محسوب می گردد و بنابراین به منظور ادامه فعالیت در این حوزه احتیاج به حمایت دارد. البته این شرکت سال هاست که برای پردازنده های خود گرافیک های یکپارچه طراحی می نماید و سال ها قبل هم کوشش نموده بود وارد حوزه پردازنده های گرافیکی گردد که البته در این راه با شکست روبرو شد. اما حالا اولین کارت گرافیک های اینتل اگرچه برترین گزینه های موجود در بازار نیستند، اما در کل حرف زیادی برای گفتن دارند.

در بازار کارت گرافیک ها، معمولا این مدل های پرچم دار هستند که بیشترین سروصدا را راه می اندازند. بنابراین کاربرانی که در پی کارت گرافیک میان رده و پایین رده هستند بهتر است در کنار شرکت های مشهور انویدیا و AMD، مدل های ارائه شده به وسیله اینتل را هم آنالیز نمایند.

دلایل برای نخریدن کارت گرافیک های اینتل

قطعات نسل اول

شاید مهم ترین علتی که فعلا باید از کارت گرافیک های اینتل دوری کنید این است که قطعات موردنظر محصولات نسل اول این شرکت به حساب می آیند. اگرچه این محصولات حرف زیادی برای گفتن دارند اما در نهایت کاربران معمولا برای خرید محصولات نسل اول شرکت ها با احتیاط دست به خرید می زنند.

اینتل در زمینه ساخت پردازنده ها سابقه بسیار طولانی دارد اما از سوی دیگر در زمینه پردازنده گرافیکی یکپارچه با CPUهای خود نتوانسته عملکرد خیلی خوبی ارائه دهد و بعلاوه در سال های گذشته برای ورود به بازار کارت گرافیک ها با چالش های زیادی روبرو شده است.

بنابراین اگرچه این کارت گرافیک ها در نقد و آنالیز ها با استقبال روبرو شده اند، اما ممکن است در آینده با مسائل عجیب و غریبی روبرو شوند. البته به نظر می رسد در این زمینه مشکل خاصی برای کاربران به وجود نخواهد آمد اما شاید بعضی گیمرها و بعضی کاربران که از نرم افزارهای خاص استفاده می نمایند، در این زمینه دچار مسائل کوچکی شوند. بنابراین بهتر است برای محکم کاری حداقل منتظر عرضه نسل بعدی این قطعات بمانیم تا بتوانیم با خیال راحت دست به خرید بزنیم.

قدرت سخت افزاری پایین

همانطور که گفتیم، این کارت گرافیک های اینتل مدل های میان رده و پایین رده محسوب می شوند. بنابراین نمی توانند احتیاجهای کاربرانی که در پی کارت گرافیک های به شدت قدرتمند هستند را برآورده کند. اما همانطور که گفتیم، بدون شک اینتل در آینده وارد بازار کارت گرافیک های پرچم دار هم خواهد شد ولی چنین کاری اصلا ساده نخواهد بود. بنابراین باید ببینیم آیا در این زمینه هم اینتل می تواند عرض اندام کند یا نه.

سخن آخر

به طور کلی امیدواریم اینتل در بازار کارت گرافیک ها پیروز ظاهر گردد. زمانی که در یک بازار رقابت افزایش پیدا کند، هم سرعت پیشرفت بیشتر می گردد و هم کاربران با گزینه های مجذوب کننده تری روبرو می شوند. اینتل برای رقابت جدی تر با رقبای خود، باید هرچه زودتر مدل های پرچم دار را راهی بازار کند که باید ببینیم در نهایت چه زمانی این اتفاق رخ می دهد.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ

به "2 علت برای خریدن کارت گرافیک های اینتل (و 2 علت برای نخریدن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 علت برای خریدن کارت گرافیک های اینتل (و 2 علت برای نخریدن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید