20 میلیون نفر توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، تهران (پانا)- اعضای کمیسیون کشاورزی با اشاره به این مطلب که گرانی هزینه تمام شده برای مرغدار باعث افزایش قیمت مرغ شده است، می گویند تا زمانی که تامین نهاده های دامی چه در داخل و چه در خارج و همچنین قیمت گذاری و توزیع تامین محصولات حاصل از نهاده ها دست یک نفر نباشد طبیعتا این نوسانات در بازار وجود خواهد داشت. بنابراین باید اقدام اساسی در حوزه های مختلف انجام گیرد و نظارت و کنترل مناسب صورت گیرد.

20 میلیون نفر توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند

رحمت الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گو با پانا در پاسخ به این سوال که با کاهش جوجه ریزی به علت عدم تامین نهاده ها شاهد افزایش قیمت مرغ هستیم نظرتان در این مورد چیست گفت:چهار ماه قبل به وزیر جهاد کشاورزی گفتیم که تعیین استان تهران، گلستان است به دلیل اینکه قیمت نهاده ها 2500 بوده که اکنون به قیمت 11 هزار و 500 تومان افزایش پیدا نموده و شاهد کاهش جوجه ریزی هستیم ما 36 درصد کاهش جوجه ریزی در گلستان هستیم و مکرر به مسئولین گوشزد کردیم و تدبیر لازم انجام نشد و شاهد همان چیزی هستیم که پیش بینی می کردیم.

وی اضافه کرد: جلسات متعددی در کمیسیون کشاورزی برگزار گردید اما اتفاق خاصی نیفتاد و ضروری است که در این زمینه تدبیر لازم اتخاذ گردد. چون هزینه تمام شده برای مرغدار گران است به همین دلیل امروز نهاده 15 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی در پاسخ به این سوال که چرا مافیای نهاده ها وجود دارد و انحصار نهاده دست چند نفر است گفت :در دوره نهم مجلس نیز در کمیسیون کشاورزی این بحث مطرح بود که چرا چند نفر و به تعداد انگشتان دست این انحصار را در دست دارند. باتوجه به اینکه وضع تامین غذای مردم حائز اهمیت بالایی است دولت باید سیاست گذاری کند.

وی اضافه کرد: در دوره نهم بحث انتزاع وزارت صنعت معدن تجارت و وزارت جهاد را داشتیم و گفتیم نظارت، برنامه ریزی و سیاست گذاری زیر نظر وزارت جهاد باشد اما در جلسه سران قوا این مسئولیت را به وزارت صمت واگذار کردند.

نوروزی گفت: در جلسه ای که با حضور رئیسی، رئیس کل قوه قضائیه برگزار گردید نیز این موضوع مطرح شد که این وظیفه باید در اختیار وزارت جهاد کشاورزی باشد. وقتی از وزیر جهاد علت را جویا می شویم عدم مسئولیت در این زمینه را مطرح می نمایند و می گویند که اختیاری در این زمینه ندارم و از وزارت صمت پیگیر باشید.

وی اضافه کرد:مدیریت واردات نهاده باید در اختیار وزارت جهاد باشد و وزارت جهاد جوابگو باشد.متاسفانه این انحصار باعث شده که نهاده ها دست چند نفر دلال و واسطه گر بیفتد و چند نفر دخیل شوند. ساماندهی بازار گوشت سفید باید سریع انجام گردد چون جز مایحتاج مردم است بنابراین دولت باید نسبت به ساماندهی بازار مرغ تدبیر و برنامه ریزی کند.

وی گفت:کوچک شدن سبد غذایی باعث آسیب به نظام سلامت مردم می گردد. 20 میلیون نفر از مردم جز دهک 5 و 6 جامعه هستند و توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند و با توجه به شرایط به وجود آمده و قیمت بالای مرغ، توان خرید مرغ را هم ندارند.

جعفر راستی عضو دیگر کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار مالی پانا درباره گرانی قیمت مرغ گفت: اینکه عدم تامین نهاده ها باعث گرانی قیمت مرغ شده واقعیتی غیرقابل انکار است طی جلسات متعددی که با وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردید مجاب شدند که وظایفی که مربوطه به جهاد کشاورزی است و به وزارت صمت محول شده بود به وزارت جهاد کشاورزی برگردانده گردد که طی این جلسات تفاهم نامه بین دو وزیر منعقد شد اما در نهایت با مخالفت دولت روبرو شدند.

وی اضافه کرد: علت مخالفت هم این بود که وزرا نمی توانند بدون نظارت تیم مالی دولت چند کار انجام دهند و این موضوع باید به عهده ستاد مالی دولت باشد و در نهایت این موضوع به ستاد مالی دولت فرستاده شد که طی هفته گذشته شنیدم که ستاد مالی دولت هم با این قضیه موافقت نموده ولی باز هم با مخالفت دولت روبرو شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: متاسفانه تامین نهاده های دامی با وزارت صمت است و توزیع نهاده با وزارت کشاورزی است و به طور کلی قیمت گذاری کلیه محصولات کشاورزی به وزارت صمت واگذار شد.

وی گفت: تا زمانی که تامین نهاده های دامی جه در داخل و چه در خارج و همچنین قیمت گذاری و توزیع تامین محصولات حاصل از نهاده ها دست یک نفر نباشد طبیعتا این نوسانات در بازار وجود خواهد داشت.

راستی در پاسخ به این سوال با توجه به ترخیص اخیر نهاده ها از گمرک باز هم دامداران اقدام به گرانفروشی می نمایند علت چیست، اضافه کرد: بانک مرکزی هم در این قضیه مقصر است چرا که به موقع ارز مورد احتیاج نهاده ها را تامین نکرد و بهانه ای شد که نهاده ها در بنادر و گمرکات تلمبار شد و همین قضیه هم باعث شد که قیمت نهاده ها در بازار آزاد افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: طبیعتا به دنبال گرانی نهاده ها و محصولات کشاورزی به تبع آن قیمت گوشت و مرغ بالا رفت و وقتی کالایی در بازار گران گردد پایین آوردن قیمت به همان سرعت در بازار مشکل است و امکانپذیر نیست. به هر حال وزارت صمت می تواند پیگیری کند و به موقع پول نهاده های دامی را تامین کند و روی قیمت های محصولات کشاورزی نظارت کند. متاسفانه دستگاههای مرتبط هر کدام به سهم خود در این قضیه کوتاهی کردند.

راستی گفت :در خصوص قیمت گندم هم این رخ داد. کود و سم مورد احتیاج کشت گندم 15 الی 20 هزار تومان افزایش یافت. گونی که 37 هزار تومان خریداری میشد به یکباره 550 تومان رسید. برای حل این مشکل روی قیمت گذاری کار کردند. به این صورت که ترکیب شورای قیمت گذاری را تغییر دادیم قبلا تصمیم گیرنده دولت بود و تعداد کمی کشاورز شرکت داشتند. اما اکنون بر عکس شده یعنی 5 نفر ازکشاورزان و 3 نفر از دولت در این تیم حضور دارند و با رای گیری در این شورا چون همه کشاورز هستند طبیعی است که رای گیری به نفع کشاورزان خواهد بود.

وی اضافه کرد: سال گذشته گندم 2700تومان بود سال جاری باید 6 هزار تومان قیمتگذاری می شد که دولت پیش دستی کرد و 4هزار تومان بیان کرد و بعد به 4 هزار و 500 تومان افزایش پیدا کرد یعنی تقریبا دو برابر قیمت پارسال چون دوبرابر شد هم قضیه گرانی سم و کود را جبران کرد و هم به نفع کشاورز شد.

راستی در ادامه گفت:در این زمینه دامداران مقصر نیستند دامی که کیلویی بالای 65 تومان برای دامدار هزینه دارد طبیعی است که قیمت دام به شکل معمول بالا برود. برای حل مشکل گرانی مرغ باید ابتدا اختیارات در وزارت جهاد کشاورزی تجمیع گردد و بعد در تهیه نهاده ها و قیمت گذاری و توزیع نهاده ها دقت نمایند. در نهایت با اقدامات انجام گرفته می توانند قیمت مرغ را کاهش دهند.

این عضو کمیسیون کشاورزی گفت :وقتی نهاده ها به موقع تهیه گردد و به قیمت عادلانه و تمام شده به دامدار تحویل داده گردد طبیعتا دامدار هم قیمت را کاهش خواهد داد. حال اگر بر خلاف این قضیه اتفاق بیفتد. میزان هزینه ای که یک دامدار برای یک کیلو گوشت صرف می نماید سوای سودی که باید برای دامدار داشته باشد که بتواند ادامه کار دهد باعث می گردد که قیمتها افزایش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که عملکرد ستاد تنظیم بازار، تعزیرات، سازمان پشتیبانی امور دام را در تنظیم قیمت مرغ چگونه ارزیابی می کنید گفت: نظارت در این زمینه محدود است ما نمی توانیم برای هر صنف یک مامور نظارت قرار دهیم امکانپذیر نیست. متاسفانه نظارت هم به موقع صورت نمی گیرد و هم به شکل صحیح انجام نمی گردد. اعتقادم این است که اگر بخواهیم در این قضیه ساماندهی انجام گردد باید بازرسی را تغییر داد.

راستی اضافه کرد: اگر عوامل کنترل نماینده بازار به درستی عمل می کردند بازار به این شکل در نمی آمد. باید اقدام اساسی در حوزه های مختلف انجام گیرد و نظارت و کنترل به درستی صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "20 میلیون نفر توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 میلیون نفر توانایی خرید گوشت قرمز را ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید