4 واحد تازه به سیستم میزان گیری اضافه شد!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، برای نخستین بار در بیش از 30 سال گذشته، واژه های جدیدی به طور رسمی به سیستم بین المللی واحد ها (SI) افزوده شده اند که رونا، کوئتا، رونتو و کوئکتو نام دارند.

4 واحد تازه به سیستم میزان گیری اضافه شد!

به گزارش مهر، چهار پیشوند نو رونا (ronna)، کوئتا (quetta)، رونتو (ronto) و کوئکتو (quecto) طیفی از اعداد را نشان می دهند که تا به امروز نامی نداشته اند.

SI تا به حال از 7 واحد اندازه گیری مانند متر استفاده می کرد که می توان پیشوند های مختلفی (مانند کیلو) به آن افزود تا اندازه کم یا زیاد این واحد ها را نشان دهد. به این ترتیب درک ارقام بهتر و ساده تر بود؛ بنابراین 649000000 بایت به 649 گیگابایت یا 0.001 متر به یک میلیمتر تبدیل می گردد.

اما نام های نو فقط برای شمارش هستند. برای ارقام طولانی تری که زیاد از آن ها استفاده نمی شوند اختصار علمی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر ارقام خیلی خلاصه نشان دهنده تعداد صفر ها هستند؛ بنابراین 10 به توان 9 به معنای 1000000000 یا 10 به عنوان 6- به معنای 0.0000001 است. نوشتن این ارقام در مقالات علمی کمی گیج کننده است.

همزمان با پیشرفت های فناوری تعداد ارقام طولانی که در مقالات به کار می روند نیز بیشتر می گردد بنابراین به پیشوند های نو احتیاج است و در واقع این موضوع انگیزه اصلی برای ایجاد پیشوند های نو داده ها است.

در حال حاضر حجم داده های ایجاد و مصرف شده در دنیا تا زتا بایت (10 به توان 21) اعلام شده است و ارقام فراتر از آن فقط براساس واحد یوتابایت (yottabyte) یا 10 به توان 24 نشان داده می شوند.

در هفته گذشته کنفرانس عمومی اوزان و اندازه گیری ها (CGPM) نمایندگان سراسر دنیا رای به معرفی چهار پیشوند نو در سیستم SI دادند. اکنون به طور رسمی 10 به توان 27 رونا و 10 به توان 30 کوئتا نامیده می شوند. از سوی دیگر 10 به توان 27- رونتو و 10 به توان 30- نیز کوئکتو نام گرفته اند.

منبع: فرارو

به "4 واحد تازه به سیستم میزان گیری اضافه شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 واحد تازه به سیستم میزان گیری اضافه شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید