8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانی ها؛ خطر بزرگ در کمین است؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، در حالی که طبق برخی آمار ها در حال حاضر حدود هشت میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانی ها وجود دارد، مشکل سیاست گذاری و قوانین لازم در این حوزه همچنان یکی از نکات مورد ابهام است.

8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانی ها؛ خطر بزرگ در کمین است؟

به گزارش ایسنا، این روز ها دیگر فقط نرخ طلا و ارز در میان اخبار مالی بررسی نمی شود و بخشی از اخبار کانال های مالی، به رمزارز ها و بررسی قیمت آن ها هم اختصاص دارد. در ایران هم به این بازار ها توجه شده و معامله ارز های دیجیتال به سمت یک کسب و کار مستقل پیش می رود. اما این خرید و فروش یا در اصطلاح ترید ارز های دیجیتال، در سایت های صرافی های مخصوص رمزارز و یا اپلیکیشن های موبایلی کیف پول رمزارزها، انجام می شود.

رمزارز ها تکنولوژی درحال رشدی هستند که به نظر امن می رسند، اما قوانینی که در این حوزه گذاشته شده در بخش اجرا امکان پذیر نبوده و دولت ها به جای اینکه رگلاتور باشند، در بحث اجرا تصمیم درستی ندارد.

کیف پول ارز دیجیتال هم بستری است که در آن می توان دارایی های کریپتوکارنسی را نگه داری کرد. اما برای کاربران ایرانی همه چیز آنقدر ها ساده نیست. به علت وجود تحریم های سیاسی و مالی، آی پی ایران در برخی کیف پول ها و صرافی ها تحریم است و در صورت استفاده، امکان بلوکه شدن دارایی برای کاربران ایرانی وجود دارد.

بر این اساس طی سال های گذشته توجه به سرمایه گذاری در این بازار به منظور حفظ ارزش پول و سرمایه جلب شده و افراد بسکمک وارد این حوزه شدند و علاوه بر سود هایی که برای برخی در پی داشته، سوءاستفاده هایی نیز در پی این موضوع از استخراج غیرمجاز تا مالباختگی با مبادله رمزارز غیرقانونی صورت گرفت.

همه این موارد درحالی است که به تازگی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور- در گردهمایی فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرده است که هشت میلیارد دلار رمز ارز در کیف پول ایرانی ها وجود دارد، اما مشکل کشور ما در این بخش، موضوع سیاست گذاری است نه منابع. از این رمز ارز ها می توان برای واردات کالا های اساسی استفاده شود و این مساله کمک بزرگی خواهد بود.

گفته شده فلسفه اصلی رمزارز ها مبتنی بر تمرکززدایی است؛ به این معنا که فضایی نوین را در حوزه پولی و سایر حوزه ها تصویر می کند که به جای آنکه یک مرکز مبدأ اعتماد مردم مانند نهاد هایی همچون بانک های مرکزی داشته باشیم، جایگزین آن و برمبنای آنچه مردم به آن اقبال دارند، ارزشی ارائه شود.

نهاد هایی که مردم برای حل مشکلاتشان به آن مراجعه می کنند در این فضا بیشترین حوزه هایی هستند که مورد هدف قرار می گیرند و یکی از آن ها بانک است. هر پولی که در هر کشوری تبادل می شود، به اعتبار بانک آن کشور ارزش می یابد؛ به بیان بهتر در صورتی که بانک های مرکزی نباشند، تمام اسکناس های رایج، سکه ها و سایر موارد مرتبط از ارزش ساقط می شوند.

هرچند گفته شده که رمزارز های غیرمتمرکز و قابل استخراج مانند بیت کوین و اتریوم در معرض خطر نیستند، اما آن دسته از رمزارز ها که به صورت متمرکز هستند ظاهرا قابلیت مسدود شدن را در کیف پول (والت) افراد دارند. به همین علت کارشناسان، به فعالان این حوزه هشدار میدهند که اشخاص حقیقی در تبادل دارایی های دیجیتال دقت زیادی به خرج دهند. همچنین از سکو های تبادل دارایی دیجیتال خواسته شده است که از روش های حفظ آدرس والت ها، IP و روش های دیگر استفاده کنند و استیبل کوین های متمرکز را از چرخه معاملات حذف و با معادل های غیرمتمرکز جایگزین کنند.

اما از سوی دیگر شایع ترین جرم حوزه رمزارز ها در حوزه داخل کشور، این است که مردم ناآگاه به برخی افراد اعتماد می کنند و مبلغی به آن ها می دهند تا برایشان رمزارز بخرند. برخی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی پس از دریافت پول اصلا رمزارزی نمی خرند و ناپدید می شوند؛ عده دیگری نیز رمز ارز می خرند و رمز کیف پول مردم را نزد خود نگه می دارند و بعد از مدتی کیف پول را تخلیه می کنند.

گرفتاری دیگری که وجود دارد، خرید رمزارز های بی ارزش یا شت کوین است که در این زمینه، فرایندی به عنوان پامپ و دامپ وجود دارد. مورد بعدی گرفتار شدن به وسیله بدافزارهاست. در این مورد مجرمین کیف پولی جعلی طراحی می کنند و با روش های مختلفی مانند مهندسی اجتماعی باعث می شوند تا فرد بدافزار را نصب کند و در ادامه سارقین با دریافت اطلاعات کیف پول آن را خالی می کند؛ این مورد مانند یک فیشینگ است.

مسئله مخاطره آمیز بعدی هک شدن کیف پول ها یا حساب های کاربری در صرافی هاست؛ بنابراین هرکس وارد این حوزه می شود باید بداند که با این تهدیدات روبه روست؛ فرایند رسیدگی به این جرائم نیز در پلیس فتا بسیار پیچیده است، زیرا بسکمک از مجرمین خارج از کشورند و هویتی وجود ندارد و این پرونده ها عمدتا بین المللی می شود.

در هر حال از نظر روانشناسی شاید طمع باعث می شود تا برخی افراد به این بازار ها کشیده شوند و برخی نیز به علت خوش بینی برای کسب سود بیشتر اعتماد می کنند و سرمایه خود را از دست می دهند. بر این اساس برای ورود به بازار رمزارز ها دانش زیادی در زمینه های امنیتی، تحلیل بازار مالی و فناوری اطلاعات نیاز است و همواره توصیه شده اگر افراد دارای این دانش نیستند، از ورود به آن به شدت پرهیز کنند.

از سوی دیگر تعداد کشور هایی که به قانونی کردن معاملات ارز دیجیتال، می پردازند افزوده می شود و قوانینی برای این حوزه، وضع شده است. بیشتر این قوانین برای جلوگیری از پولشویی در خرید و فروش این ارزها، وضع می شود و این قوانین ممکن است محدودیت های کاربران ایرانی در ارز های دیجیتال را در بسکمک از صرافی های آنلاین بالاتر ببرد.

منبع: فرارو

به "8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانی ها؛ خطر بزرگ در کمین است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 میلیارد دلار رمزارز در کیف ایرانی ها؛ خطر بزرگ در کمین است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید