آرش آذرپناه شهر یک داستان را روانه بازار کرد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، آرش آذرپناه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، درباره موضوع کتاب تازه خود شهر یک داستان، گفت: این کتاب دربرگیرنده مجموعه ای از تاریخ داستان های فارسی است که مکان و بستر قصه ها در بخش هایی از شهر رقم خورده است. نصفی از کتاب تالیفی با مقدمه مفصل در مورد چیستی و چگونگی داستان شهری است که هر داستان نیز تحلیل چندصفحه ای دارد و نیم دیگر کتاب، برگزیده تاریخ داستان های فارسی شهری است.

آرش آذرپناه شهر یک داستان را روانه بازار کرد

آذرپناه اضافه نمود: تعداد داستان های کتاب زیاد و حجم آن حدود 450 صفحه است. مخاطب در این کتاب با داستان های نویسندگانی که بسترشان در شهر است و امروزه با عنوان داستان شهر شناخته می شوند، روبه رو می شود.

نویسنده کتاب جرم زمانه ساز گفت: داستان های شهر یک داستان از نویسندگان دوره اول داستان فارسی همچون: صادق هدایت و گلستان و نیز نویسندگانی که از دهه پیش داستان نویسی را آغاز کردند، است.

وی با بیان اینکه سن نویسندگان در جمع آوری داستان های انتخابی این کتاب مهم ترین گزینه در این گزینش بوده است، گفت: رویکرد اول انتخاب من نویسنده های متولدین دهه 40 بود که کم سن ترین شان در حال حاضر زنده هستند ولی از نسل چهارم و پنجم نویسنده ای انتخاب نشد. دسته دیگر شامل نویسندگان نسل سومی است که اولین داستان هایشان تا دهه هفتاد منتشر شده است.

این منتقد و پژوهشگر ادبی با تاکید بر موضوع داستان شهری که این روزها نَقل محافل ادبی است، اینگونه توضیح داد: تلاش کردم در مقدمه این کتاب و در مقاله طولانی به چرایی وجود داستان شهری، چگونگی پردازش به آن و کج فهمی هایی که در داستان شهری وجود دارد، بپردازم و تفکر درباره داستان شهری را اصلاح کنم. هر چند این روزها سخن از داستان شهری زیاد شنیده می شود، اما هیچکس نمونه ای مستند از ویژگی داستان شهری ارائه نداده است.

این مدرس ادبیات دانشگاه چمران اهواز ادامه داد: در کتاب شهر یک داستان سعی کردم ویژگی های داستان شهری را تبیین و یک سند مفید در اختیار مخاطبانی که قصد دارند عمیقتر داستان و تحلیل آن را بخوانند، قرار دهم.

آذرپناه مولفه کتاب شهر یک داستان را متفاوت بودن داستان های انتخاب شده در آن برشمرد و گفت: به طور معمول یک داستان مشخص از چوبک یا گلستان انتخاب می شوند که آنتولوژی هایشان مشترک است. اما در این کتاب در صدد برآمدم از داستان هایی که به مضمون داستان شهری در گزیده های دیگر کمتر دیده شده است، استفاده کنم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "آرش آذرپناه شهر یک داستان را روانه بازار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرش آذرپناه شهر یک داستان را روانه بازار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید