افزایش هزینه وام مسکن برای متاهلان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، هزینه وام مسکن در روز جاری افزایش یافت. این اتفاق سبب شد تا نرخ سود موثر وام مسکن پس از دو روز کاهش دوباره با افزایش روبرو شود.

افزایش هزینه وام مسکن برای متاهلان

هزینه خرید اوراق تسه در بازار با اندکی افزایش نسبت به روز دوشنبه به 92 هزار و 318 تومان رسید. این افزایش قیمت، در ابتدا سبب افزایش هزینه وام مسکن شده و در نهایت نرخ سود موثر برای مجرد ها و متاهلین را نیز کمی افزایش داد. این در حالی است که هزینه اوراق مسکن در دو روز کاری گذشته سیر نزولی داشت.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجرد ها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

در روز 5 آبان ماه بانک مسکن گفت هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریبا 92 هزار و 318 تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود؛ بنابراین مجرد ها برای اخذ وام مسکن باید 25 میلیون و 849 هزار تومان و متاهیلین 44 میلیون و 312 هزار تومان اوراق تهیه کنند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های اقتصادی است. در این روش تلاش می شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

درهمین راستا نرخ اسمی برای اتخاذ وام 17.5 درصد اعلام شده است. اما این سود در شرایطی است که در قبال اخذ وام هزینه ای پرداخت نشده باشد. در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد اضافه کرد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجرد ها در روز دوشنبه 25 میلیون و 849 هزار تومان و برای متاهلین 44 میلیون و 312 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از 17.5 درصد به 23.18 درصد و برای متاهلین به 23.02 درصد افزایش می یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 185 میلیون و 829 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 344 میلیون و 16 هزارتومان برآورد می شود.

محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه 3 آبان ماه نشان میدهد که هزینه وام مسکن در امروز نسبت به فروش قبلی برای مجردین 234 هزار تومان و برای متاهلین 402 هزار تومان افزایش یافته است.

منبع: اقتصاد نیوز

منبع: خبرگزاری آریا

به "افزایش هزینه وام مسکن برای متاهلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش هزینه وام مسکن برای متاهلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید