بعد از کی روش قرار است چه کنیم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، برای پرسیدن این سؤال که بعد از کارلوس کی روش قرار است چه کنیم، آن هم د رحالی که هنوز جام جهانی پیش رو را با او آغاز نکرده ایم، خیلی زود است. با این حال، آن هایی که فوتبال ایران را می شناسند، به خوبی خبر دارند که در همین رشته ورزشی خیلی زود دیر می گردد و فرصت ها از دست می رود. موضوعی که این بار و به بهانه جام جهانی تا حدودی بحث برانگیز شده سن و سال بازیکنانی است که قرار است در جام جهانی برای ایران به میدان بروند.

بعد از کی روش قرار است چه کنیم؟

این امر، این روز ها بر کسی پوشیده نیست و احتمالا بسیاری خبر دارند که تیم ملی فوتبال ایران با میانگین سنی 28.9 سال، مسن ترین فهرست جام جهانی قطر را به خود اختصاص داده است. یعنی درست در این زمینه ایران در بین 32 تیم حاضر در جام جهانی صدرنشین است. البته که سن و سال بازیکنان برای جام جهانی هرگز نمی تواند دغدغه خاصی باشد. برخلاف لیگ، بازیکنان شاغل در جام جهانی، حتی اگر به فینال هم برسند، نهایتا هفت بازی قرار است داشته باشند که با توجه به پیشرفت علوم تمرینی، بسیاری با سن بالاتر از 30 هم توان بازی چشمگیر و جنگنده را دارند. این مورد در باره تیم ملی ایران هم صدق می نماید. درست است که ایران 9 بازیکن 30 و 30 سال به بالا دارد، ولی بعید به نظر می رسد این امر، مسئله ای برای کارلوس کی روش و فوتبال ایران در جام جهانی 2022 قطر به وجود بیاورد.

مسئله اصلی، ولی درست بعد از رقابت های جام جهانی است که باید دید فوتبال ایران با و بدون کارلوس کی روش قرار است چه کند. اگر کی روش در جام پیش رو نتیجه درخوری بگیرد، به احتمال فراوان قرارداد او بعد از جام جهانی هم تمدید می گردد و آنگاه است که باید فکری اساسی برای منقلب کردن ترکیب تیم ملی داشته باشد. با توجه به اینکه بسیاری از بازیکنان کنونی ایران که در زمره ستاره های این تیم محسوب می شوند، همین حالا از 28 سال به بالا هستند، بدیهی است که در ادامه مسیر، چه کارلوس کی روش و چه هر فرد دیگری روی نیمکت بنشیند، دردسر خاص خودش را دارند.

به عبارت ساده تر، تیم ملی فوتبال ایران در مقطع کنونی، حساسیت زیادی از لحاظ سن و سال تجربه می نماید؛ چون هرگز سابقه نداشته جوان ترین بازیکن ایران در جام جهانی 24 سال و اندی سن داشته باشد! ایران با احتساب همین جام جهانی، شش دوره حضور در این رقابت ها را تجربه نموده که معمولا بازیکنان 20 و 21 ساله ای به عنوان جوان ترین بازیکن در اختیار داشته است. در ادوار قبلی، جوان ترین بازیکنان ایران عبارت بودند از:

ابراهیم قاسمپور (جام جهانی 1978): 21 سال و 9 ماه و 11 روز

مهدی مهدوی کیا (جام جهانی 1998): 20 سال، 10 ماه و 22 روز

حسین کعبی (جام جهانی 2006): 20 سال و 8 ماه و 19 روز

علیرضا جهانبخش (جام جهانی 2014): 20 سال و 10 ماه و 6 روز

سعید عزت اللهی (جام جهانی 2018): 21 سال و 8 ماه و 15 روز

ابوالفضل جلالی (جام جهانی 2022): 24 سال و 4 ماه و 26 روز

به این ترتیب شرایط به گونه ای رقم خورده که ایران در کنار دانمارک تنها تیم های حاضر در جام جهانی هستند که هیچ بازیکن زیر 21 سالی در ترکیب ندارند.

فاصله سنی جوان ترین بازیکن ما با عرف موجود در مقایسه با سایر تیم ها به مقدار کافی مسن بودن تیم کی روش را برجسته می نماید. البته که شاید فردای جام جهانی بتوان امید داشت که چندین جوان 21 ساله بتوانند دوباره به ترکیب اضافه شوند و رفته رفته پوست اندازی گردد، ولی یقینا تعداد این بازیکنان در حال حاضر اندک هستند: اللهیار صیادمنش، سامان فلاح، یاسین سلمانی، محمد خدابنده لو و امیرحسین حسین زاده تعدادی از بازیکنانی هستند که می گردد رفته رفته زمینه را برای ورود و حضور آن ها در ترکیب تیم ملی مهیا کرد.

آنچه معین است اینکه در حال حاضر فهرست تیم ملی کنونی شامل پنج بازیکن بالای 30 سال و چهار بازیکن 30 ساله است که از میان آنان شاید شش نفر در ترکیب اصلی ما نیز قرار بگیرند. این حقیقت به این معناست که در برترین شرایط، پس از جام ملت های آسیا که در انتهای فصل برگزار می گردد، ایران ناچار است به فکر جایگزینی بسیاری از این چهره ها و به عبارتی دیگر، پوست اندازی در بدنه تیم ملی باشد.

منبع: فرارو

به "بعد از کی روش قرار است چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از کی روش قرار است چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید