تنش موردعلاقه کره شمالی در اتحاد نظامی آمریکا کره جنوبی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کارشناسان بر این باورند که اتحاد آمریکا و کره جنوبی گرفتار اختلافات دو طرف بر سر پیمان های نظامی گردد و اگر دو طرف نتوانند به توافق نهایی دست یابند کره شمالی خشنود خواهد شد.

تنش موردعلاقه کره شمالی در اتحاد نظامی آمریکا کره جنوبی

به گزارش گروه بین الملل بهترین عینک آفتابی، کارشناسان معتقدند اتحاد و ائتلاف آمریکا و کره جنوبی به شدت تحت فشار ناشی از اختلافات دو طرف بر سر پیمان های نظامی قرار گرفته است و اگر سئول و واشنگتن نتوانند به توافق دست یابند، امنیت ملی کره جنوبی در معرض خطر جدی قرار خواهد داشت.

فشار اصلی از آنجا ناشی می گردد که مدت اعتبار دو توافقنامه نظامی رو به خاتمه است: پیمان اشتراک اطلاعاتی سئول با توکیو که 23 نوامبر اعتبارش به خاتمه می رسد و قرارداد سهیم شدن سئول در هزینه های نظامی با واشنگتن که تا 31 دسامبر معتبر خواهد بود.

سئول تاکنون با درخواست های آمریکا برای بازنگری در تصمیمش در لغو پیمان اطلاعاتی با توکیو مخالفت نموده است.

در ماه آوریل، کره جنوبی اعلام نمود که قصد خروج از توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی با توکیو را دارد. این تصمیم پس از تشدید اختلافات تجاری بین سئول و توکیو اتخاذ شده است. تنش های تجاری بین دو کشور در تابستان به اوج خود رسید.

آمریکا بر این باور است که پیمان مذکور یک ابزار مهم برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات حساس نظامی است، مثل تهدیدات کره شمالی یا برقراری ارتباط در جریان یک بحران.

سهیم شدن در هزینه های نظامی

فشار آمریکا به سئول برای سهیم شدن در هزینه های نظامی و پرداخت 5 میلیارد دلار برای سال آینده و سهیم شدن در هزینه های استقرار 28500 نظامی آمریکایی در خاک کره جنوبی، موجب تشدید این فشارها شده است.

آمریکا این درخواست را در جریان آخرین دور مذاکرات در اکتبر در هونولولو مطرح نموده است و این رقم 5 برابر بیشتر از 924 میلیون دلاری است که کره جنوبی موافقت نموده است تا برای امسال پرداخت کند.

به اعتقاد بعضی تحلیلگران، آمریکا و کره جنوبی باید برای حل وفصل اختلافات موجود، هدف اصلی یعنی پیونگ یانگ را مدنظر قرار دهند. از بین رفتن ائتلاف و اتحاد نظامی بین آمریکا و کره جنوبی موجب خواهد شد تا کره شمالی بتواند رجحان نظامی نسبت به همسایه جنوبی داشته باشد.

هدف کره شمالی این بوده است که ائتلاف و اتحاد نظامی بین آمریکا و کره جنوبی به طور کامل قطع شده و نیروهای آمریکایی مجبور به ترک کره جنوبی شوند، در این صورت چتر هسته ای آمریکا در منطقه نیز به خاتمه خود نزدیک خواهد شد.

بر اساس نظرسنجی و تحقیق اجرا شده از سوی مؤسسه کره برای اتحاد ملی، بیش از 96 درصد مردم کره جنوبی با افزایش سهم سئول در هزینه های نظامی مخالف هستند ولی در عین حال 91 درصد آنها نیز فکر می نمایند که حضور نظامی آمریکا برای کره جنوبی ضروری است.

پنتاگون روز پنجشنبه اعلام نمود که مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز 15 نوامبر یعنی 4 روز دیگر در سئول خواهد بود تا در مذاکرات دفاعی سالیانه شرکت کند. وی با وزیر دفاع کره جنوبی ملاقات و درباره مسائل امنیتی مربوط به ائتلاف نظامی و همکاری دفاعی دوجانبه مذاکره خواهد نمود.

به اعتقاد تحلیلگران، تبعات تصمیم سئول برای لغو پیمان اطلاعاتی با توکیو، می تواند در بحران های جنگی به شدت نمایان گردد زیرا ژاپن یک نقش مهم و حیاتی در حمایت نظامی آمریکا از کره جنوبی ایفا می نماید.

دولت کره جنوبی همچنین اعلام نموده است که میخواهد تعداد سربازان نظامی خود را تا 2020 میلادی به 500 هزار نفر کاهش دهد. این رقم هم اکنون به 599 هزار نفر رسیده است. پیش بینی می گردد تعداد نظامیان کره جنوبی تا 2025 میلادی نیز به 225 هزار نفر برسد، بنابراین کره جنوبی باید به دنبال اصلاح ارتش و اتکای بیشتر به فناوری های پیشرفته مثل هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادهای مسلح باشد.

+

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تنش موردعلاقه کره شمالی در اتحاد نظامی آمریکا کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش موردعلاقه کره شمالی در اتحاد نظامی آمریکا کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید