ثبت جزئیاتی بی نظیر از پادشاه منظومه شمسی به وسیله جیمز وب

به گزارش بهترین عینک آفتابی، تلسکوپ فضایی جیمز وب با نگاه به سیاره مشتری، جزئیات بی نظیر آن را در پس زمینه ای از کهکشان های گوناگون به تصویر کشیده است که ساعت ها وقت دانشمندان را برای تحلیل داده ها به خود اختصاص خواهد داد.

ثبت جزئیاتی بی نظیر از پادشاه منظومه شمسی به وسیله جیمز وب

به گزارش بهترین عینک آفتابی، در مشتری با طوفان های بزرگ، بادهای قدرتمند، شفق های قطبی و شرایط شدید دما و فشار، رویدادهای زیادی در جریان است و اکنون تصویر تازه تلسکوپ فضایی جیمز وب سرنخ های بیشتری از ماجراهای درون این سیاره در اختیار دانشمندان قرار می دهد.

این تصویر تازه در یک مجموعه دوتایی، به وسیله دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam) جیمز وب گرفته شده است و با سه فیلتر رنگی مادون قرمز، ویژگی های سیاره را به نمایش می گذارد.

با توجه به نامرئی بودن طیف فروسرخ برای چشم انسان، داده های آن به طیف نور مرئی انتقال داده شده است، به طوری که بلندترین طول موج ها قرمزتر و کوتاه ترین طول موج ها بیشتر به رنگ آبی نشان داده می شوند.

در نمای نزدیک از سیاره مشتری از ترکیب چندین تصویر ثبت شده به وسیله جیمز وب، شفق های قطبی تا ارتفاعات بسیار زیاد بر فراز هر دو قطب شمال و جنوب مشتری توسعه یافته اند. این شفق های قطبی با رنگ های سرخ تر نمایش داده شده اند که نور بازتاب یافته از ابرهای پایین تر و مه بالایی شفق ها هم در آن نمایان است.

رنگ های زرد و سبز هم مه در حال چرخش اطراف قطب شمال و جنوب را نشان می دهند و رنگ آبی، نور منعکس شده از لایه های ابر در ارتفاعات پایین تر را به نمایش می گذارد. لکه سرخ بزرگ طوفان معروف و بزرگ مشتری هم با ابعادی بیشتر از زمین، به علت بازتاب شدید نور خورشید، مانند ابرهای دیگر به رنگ سفید دیده می گردد.

در تصویر نمای گسترده هم، جیمز وب مشتری را با حلقه های نازکش که یک میلیون بار کم نورتر از خود سیاره هستند همراه با دو قمر کوچک به نام های آمالتیا و آدراستیا ثبت نموده است.

منبع: فرارو

به "ثبت جزئیاتی بی نظیر از پادشاه منظومه شمسی به وسیله جیمز وب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جزئیاتی بی نظیر از پادشاه منظومه شمسی به وسیله جیمز وب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید