جریان صدر افشاگری کرد؛ نفر چهارمی در کار است؟!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا نوشت: جریان صدر عراق از تلاش برخی طرف های سیاسی برای جلوگیری از تشکیل دولت توسط نخست وزیر مکلف این کشور پرده برداشت.

جریان صدر افشاگری کرد؛ نفر چهارمی در کار است؟!

حاکم الزاملی، از رهبران جریان صدر عراق در مصاحبه با شفق نیوز فاش کرد: برخی طرف های سیاسی با هدف باقی ماندن دولت کنونی به ریاست عادل عبدالمهدی درصدد جلوگیری از تشکیل دولت جدید هستند و برای ایجاد مشکل و اختلاف با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق تلاش می کنند.

وی افزود: طرف های مذکور وزراتخانه هایی را در دولت کنونی در اختیار دارند و به شکل واضحی از طریق هیئت های اقتصادی وابسته به خود برای تحقق هدف مورد نظر تلاش می کنند.

الزاملی در ادامه تأکید کرد: مأموریت الکاظمی ناکام گذاشتن این طرح ها است و او همچنین باید با رهبران فراکسیون ها و احزاب سیاسی کفت وگو کرده و خواسته های آنها را بشنود؛ چرا که دادن رأی اعتماد به دولتش در مجلس توسط همین احزاب و فراکسیون ها صورت می گیرد، بنابراین باید با آنها به یک توافق دست یابد.

این درحالی است که یک منبع سیاسی اخیراً فاش کرده بود که احزاب شیعه عراق 48 ساعت به الکاظمی فرصت دادند تا برخی اسامی کابینه خود را تغییر دهد.

عضو جریان صدر از احتمال ماموریت فردی جدید برای تشکیل کابینه عراق خبر داد

در همین رابطه خبرگزاری فارس نیز گزارش داد: حاکم الزاملی از رهبران جریان صدر عراق، به صراحت از اعتراض این جریان و ائتلاف سائرون تحت رهبری مقتدی الصدر به فهرست اسامی اعضای کابینه دولت پیشنهادی نخست وزیر مکلف خبر داد.

وی در گفت وگو با برنامه اقصر الطرق در شبکه الشرقیه نیوز شرح داد: به دلیل تایید و حمایت عجیب فراکسیون های سیاسی در زمان انتخاب مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید، ما انتظار داشتیم که دولت او طی چند روز تشکیل شود. اما الکاظمی هم در همان اختلافاتی گرفتار آمد که پیشتر، محمد توفیق علاوی با فراکسیون های شیعی تجربه کرده بود.

این مقام جریان صدر افزود: وظیفه الکاظمی، آسان نیست و وی یک هفته سرنوشت فراروی خود دارد که باید طی آن، یا دولت را تشکیل دهد یا به دلیل پافشاری بر اعطای کرسی ها به برخی از احزاب بر اساس استحقاق انتخاباتی ونادیده دریافت همین استحقاق انتخاباتی برای شیعیان، انصراف دهد.

به نوشته پایگاه خبری بغداد الیوم، الزاملی در ادامه گفت: در صورت به بن بست رسیدن گفت وگوهای الکاظمی، ممکن است کار به جایی برسد که شخص چهارمی غیر از او مامور تشکیل کابینه شود.

وی به عنوان یکی از رهبران جریان صدر عراق درباره اعتراض ائتلاف سائرون به اسامی کابینه پیشنهادی الکاظمی نیز گفت: برخی از این وزرای پیشنهادی وابسته به فراکسیون های کوچک هستند و سه نفر از آنها وابسته به ائتلاف النصر، دو نفر وابسته به جریان حکمت ملی هستند که فکر نمی کنیم از سوی این دو طرف انتخاب و پیشنهاد شده باشند. ما به نامزدی مجدد وزیر دارایی نیز اعتراض داریم زیرا وی به اصرار کُردها، مجددا نامزد تصدی این پست وزارتی شده است.

این مقام جریان صدر در ادامه از جهت گیری گروه های سیاسی در دو پرونده مهم و سرنوشت ساز که آینده کشور را به خطر می اندازد، خبر داد و گفت: امور در عراق به سوی برگزاری انتخابات زودهنگام پیش نخواهد رفت. این یک حقیقت است که روی داده و یک نوع شبه توافق در این زمینه میان گروه های سیاسی کشور حاصل شده است. قانون انتخابات نیز بر اساس تقسیم استانها از جمله بغداد بر اساس هر شهرستانی [به دوایر انتخاباتی] اجرایی نخواهد شد و الکرخ و الرصافه به عنوان یک دایره انتخاباتی محسوب خواهند شد تا صعود سران سیاسی تضمین شود.

وی درباره نقش ائتلاف سائرون در دولت عادل عبدالمهدی نیز گفت: عبدالمهدی به ائتلاف سائرون چهار کرسی وزارتی از جمله نفت، بهداشت و برق اختصاص داد و آنها را خود نخست وزیر انتخاب کرد و ما هیچ فشاری در این زمینه وارد نکردیم و حتی تلاش کردیم برخی از آنها را استیضاح کنیم و این بیانگر آن است که ما هیچ تاثیری در انتخاب یا تایید آنها نداشتیم.

الزاملی شرح داد: ما به هر سه مامور تشکیل کابینه، محمد علاوی، عدنان الزرفی و مصطفی الکاظمی گفتیم که ما وزرایی را انتخاب یا پیشنهاد نمی کنیم و آنها اختیار دارند که خود وزرایی شایسته را انتخاب کنند زیرا عراق به شخصیت هایی شایسته برای اداره مرحله خطرناک آینده نیاز دارد.

وی درباره پرونده تظاهرات کنندگان کشته شده نیز گفت: عبدالمهدی در برخورد با این پرونده اشتباه کرد زیرا به سوی بازخواست کلیه فرماندهان امنیتی حرکت کرد و همه را مسئول این امر دانست. این مسئله جایگاه سرویس امنیتی را تضعیف کرد و همه دیدند که چگونه اهانت به نیروهای امنیتی، بارها در هر مکانی تکرار شد. عبدالمهدی مردی پاک است اما به دلیل اطرافیانش ضعیف است.

حاکم الزاملی، دیروز (یکشنبه - 26 آوریل) در گفت وگو با بغداد الیوم نیز با اشاره به تهدید مصطفی الکاظمی به انصراف در صورت تداوم فشارهای گروه های سیاسی گفته بود که در صورت انصراف مصطفی الکاظمی از نخست وزیری، دو گزینه وجود دارد؛ نخست بازگشت به عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی و دیگری انتخاب فوری فرد دیگری به عنوان مامور تشکیل کابینه.

وی شرح داد: احزاب سیاسی توان انتخاب جایگزین را دارند و این محال نیست، زیرا شخصیت های بسیار محترم و توانمندی برای اداره امور کشور وجود دارند. هرچند که همه تلاش احزاب سیاسی و ما این است که الکاظمی پیروز به تشکیل کابینه شود.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "جریان صدر افشاگری کرد؛ نفر چهارمی در کار است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریان صدر افشاگری کرد؛ نفر چهارمی در کار است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید