جنگ رسانه های جدید؛ دیزنی پلاس در برابر نتفلیکس

به گزارش بهترین عینک آفتابی، معاملات هزینه های مصرفی بالا باعث شده است که شرکت های رسانه ای آمریکایی با بدهی 500 میلیارد دلاری روبرو بشوند. در بحث بحران های مالی، تاریخ دو نمونه دلسردکننده را یادآور می گردد که چطور یک سرمایه گذاری پیروز و با اولویت کاربران، می تواند به یک بحران تبدیل گردد.

جنگ رسانه های جدید؛ دیزنی پلاس در برابر نتفلیکس

آمریکا اغلب در دوره های مختلف شاهد رشد چشمگیر سرمایه گذاری بوده است. برای درک بهتر این موضوع به خطوط راه آهن در دهه 1860 فکر کنید یا صنعت خودرو در دیترویت در دهه 1940 یا فراوری منابع جدید انرژی در قرن اخیر. امروزه آخرین منبع برای جذب سرمایه گذاری کاملا در تغییر است و به جای فولاد و سنگ های معدنی، به سمت فیلم نامه ها، صداها، صفحه های نمایش و ستاره های مشهور رفته است.

با این اوصاف است که شرکت بزرگ دیزنی هفته گذشته از سرویس پخش آنلاین ویدئوی خودش رونمایی کرد؛ سرویسی که قرار است فیلم هایی مانند جنگ ستارگان و دیگر محصولات پرطرفدار این شرکت را تنها با اشتراک 99/ 6 دلار برای یک ماه، برای کاربرانش پخش کند. این مبلغ حتی کمتر از هزینه لازم برای خرید یک دی وی دی است.

با اینکه شرکت نتفلیکس پیشروی این الگوی تجاری است، اما رقبای زیادی از این الگو تقلید نموده اند و به همین دلیل است که در حال حاضر بیش از 700 میلیون کاربر سرویس های پخش آنلاین ویدئو در سراسر دنیا وجود دارد. از نظر هزینه هم سال جاری بیش از 100 میلیارد دلار در زمینه محتوا سرمایه گذاری شده و این مبلغ تقریبا برابر میزان سرمایه گذاری سال جاری در صنعت نفت آمریکا است.

در مجموع صنعت سرگرمی در طول پنج سال گذشته دست کم 650 میلیون دلار برای خرید و برنامه ریزی صرف نموده است. تکنولوژی ها و ایده های جدید صنعت موسیقی، بازی و حالا تلویزیون را متحول نموده و تغییر داده اند. امروزه بسیاری از مردم با کاهش استاندارد های زندگی خودشان و روبروه با مسائلی مانند بیکاری، کلاهبرداری یا زندگی در فضای مجازی انحصاری شبکه های اجتماعی توانسته اند با تغییرات اقتصادی همراه شوند.

اما تجارت پرطرفدار پخش آنلاین و اشتراک ویدئو یادآور این است که بازار های پویا می توانند با هزینه های کمتر و کیفیت بیشتر، به کاربرانشان هم سود برسانند. دولت تا حالا کار زیادی برای این صنعت ننموده است. با این حال وقتی این صنعت رشد کند و بزرگ تر گردد، دولت ناچار است که با تضمین آنکه این بازار همچنان پذیرا و پویا باقی می ماند، سهم خودش را از این بازی به عهده بگیرد.

صنعت سرگرمی به خاطر ماهیت پویا و پرجنب و جوش خودش، به سرعت در حال رشد است. این صنعت سرمایه های واقعی و محسوس چندان زیادی ندارد و برای پخش محصولاتش و جلب نظر کاربران جدید، به تکنولوژی وابسته است. ظهور صدا در دهه 1920 هالیوود را به عنوان مرکز تجارت فیلم دنیا مطرح کرد.

با این حال صنعت سینما تا پایان قرن بیستم با همان فرایند از خودراضی پیش رفته است که سریال های نه چندان جذابی مانند دوستان در میان مردم دنیا نفوذ کردند. صنعت سینما هنوز مبتنی بر تکنولوژی های قدیمی مانند سیستم پخش آنالوگ، ارتباطات اینترنتی کند، جریان سخت ذخیره صدا و تصویر روی سی دی ها، دی وی دی ها و هارددرایو ها است.

این رویکرد تجاری، مردم را با دریافت هزینه های اضافه برای ارائه محتوای کهنه و نه چندان جدید در مجموعه های بزرگ، فریب داده است. اولین لرزه ها در سال 1999 در صنعت موسیقی و با ورود سرویس های اینترنتی احساس شد که خیلی زود شرکت های موسیقی قدیمی مانند emi و Warner Music را تحت فشار قرار دادند.

در تلویزیون، اما این نتفلیکس بود که در سال 2007 با پخش آنلاین و فروش اشتراک ویدئو ها این تحولات را ایجاد کرد و خدماتش را با هزینه های بسیار کمتر از تلویزیون های کابلی در اختیار کاربرانش قرار داد. وقتی موبایل های هوشمند هم دسترسی به سرویس های نتفلیکس را بهتر و ساده تر کردند، این شرکت نقش واسطه و سازمان دهنده را در این رقابت به عهده گرفت، رقبای قدیمی را مجبور به کاهش هزینه ها و البته نوآوری بیشتر کرد و البته رقبای جدید را هم به راحتی پشت سر گذاشت.

این رشد ناگهانی باعث شد تا درآمد نویسندگان فیلم نامه ها آن قدر بالا برود که به غول های بازار سهام تبدیل شده و از نجیب زادگان و اشراف رسانه ای قرن بیستم مانند رابرت مرداک هم که در ماه مارس بیشتر امپراتوری خودش را به شرکت دیزنی فروخت، عبور نمایند.

در میان این معاملات، طرح کلی یک الگوی تجاری جدید به تدریج تعیین می گردد. این صنعت جدید به اینترنت پرسرعت، ابزار های دیجیتال - نه تلویزیون های کابلی - و البته تا حد زیادی به اشتراک ها وابسته است نه تبلیغات.

برخلاف موتور های جست وجو و رسانه های اجتماعی، هیچ شرکت تلویزیونی و پخش آنلاین ویدئو، بیش از 20 درصد از سهم بازار از نظر درآمد را در اختیار ندارد. رقبای مهم در این عرصه شامل نتفلیکس، دیزنی، ای تی اندتی، تیم وارنر، کام کست و تازه وارد های کوچک تر هستند.

حالا سه شرکت تکنولوژی شامل یوتیوب (متعلق به شرکت آلفابت)، آمازون و اپل هم در این عرصه فعال هستند؛ هر چند مجموع سهم آن ها از بازار همچنان کم است. جالب آنجاست که صنعت موسیقی هم با بزرگ ترین شرکت خودش یعنی اسپاتیفای - که 34 درصد از سهم بازار موسیقی آمریکا را در اختیار دارد- وارد این رقابت شده است.

سرویس های پخش آنلاین یک پیامد اقتصادی غیرمنتظره را هم ایجاد نموده اند؛ در نظر دریافت کاربران در اولویت اول. حالا این کاربران انتخاب های متنوعی با قیمت های ارزان را پیش روی خودشان دارند و می توانند از میان سرویس های پخش آنلاین مختلف که هزینه اشتراک آن ها به کمتر از 15 دلار - در مقایسه با هزینه اشتراک 80 دلاری برای سرویس های کابلی - می رسد، یکی را انتخاب نمایند.

در سال گذشته میلادی 496 برنامه جدید ساخته شده است که این میزان دو برابر برنامه های ساخته شده در سال 2010 بوده. کیفیت این فراوریات به نحو محسوسی افزایش پیدا نموده و حتی تحت قضاوت داوران جشنواره های اسکار و امی هم قرار گرفته است. تعداد مشاغل مربوط به بخش های سرگرمی، رسانه، هنر و ورزش در آمریکا از سال 2008 تا حالا تا 8 درصد رشد نموده و جالب اینکه درآمد این مشاغل هم پنج برابر آن موقع شده است.

این در حالی است که سرمایه گذاران هم دیگر چندان به دنبال سود های هنگفت و غیرعادی نیستند و ترجیح می دهند در شرکت های معتبر و پیروز سرمایه گذاری نمایند؛ به عنوان مثال یک دلار سرمایه گذاری در سهام شرکت ویاکام (Viacom) که در دهه گذشته اجرا شده، در حال حاضر ارزش 95 سنتی دارد. این رقم، اما برای نتفلیکس برابر 37 دلار است.

با این حال همواره هم شرایط این قدر خوب جلو نمی رود. نتفلیکس سالانه 3 میلیارد دلار هزینه صرف می نماید و برای تامین آن باید قیمت خدماتش را تا 15 درصد افزایش بدهد؛ کاری سخت در زمانی که بیش از 30 رقیب جدی در این حوزه وجود دارد. حالا این شرکت امیدوار است که بازار های بین المللی آن که به سرعت در حال رشد هستند، سودآوری خوبی هم برای آن به همراه بیاورند. به جز اشباع شدن بازار، خطر دیگر در این زمینه ورشکستگی است.

معاملات هزینه های مصرفی بالا باعث شده است که شرکت های رسانه ای آمریکایی با بدهی 500 میلیارد دلاری روبرو بشوند. در بحث بحران های اقتصادی، تاریخ دو نمونه دلسردنماینده را یادآور می گردد که چطور یک سرمایه گذاری پیروز و با اولویت کاربران، می تواند به یک بحران تبدیل گردد.

رکت های مخابراتی و هواپیمایی در آمریکا در دهه 1990 شاهد آشوب های رقابتی جدید بودند که تنها به شکست های اقتصادی منجر شدند و بعد باعث ایجاد انحصار چندجانبه ای شد که امروز به شکل خدمات بی کیفیت با قیمت های بالا دیده می گردد.

این همان دلیلی است که نقش دولت را برای حفظ فضای رقابتی در صنعت سرگرمی نشان می دهد. قبل از هر چیز دولت باید از ورود هر شرکتی - حتی غول های تکنولوژی - به این عرصه برای خرید بیشترین سهام در تجارت محتوایی آن جلوگیری کند.

در مرحله بعد دولت به شرکت هایی احتیاج دارد که ورودی ها و ابزار های خودشان برای فراوری محتوا را داشته باشند؛ مانند برخی شرکت های مخابراتی یا فراورینمایندگان گوشی های موبایل از جمله اپل که می تواند محتوا هم فراوری کند. به این ترتیب دولت به سیاست گذاری ها و برنامه های مدونی دسترسی خواهد داشت که می تواند در روبروه با شرکت های خاص فراورینماینده محتوا از آن ها استفاده کند.

در نهایت دولت باید مطمئن گردد که مشترکان می توانند اطلاعات شخصی خودشان را از یک شرکت به شرکتی دیگر منتقل نمایند و مجبور به استفاده از یک سرویس خاص و تعیین نیستند.

طرح کلی داستان را از دست ندهید

افراد کمی به درس های اقتصادی هالیوود توجه می نمایند، اما صنعت سرگرمی بازار های سرمایه پویا و فعال خودش را دارد. به این ترتیب است که بازار های سرمایه و شرکت های بزرگ به حضور و سرمایه گذاری در این صنعت که حالا شاهد نوآوری دوباره است، تمایل دارند. ستاره های این صنعت، کارآفرینان میلیاردری مانند رید هاستینگز مدیر نتفلیکس هستند.

مرز های باز و فضای پذیرنده این صنعت صحنه را برای حضور علاقه مندان از سراسر دنیا باز گذاشته است و درست به همین دلیل هم هست که بیشتر کاربران سرویس های پخش آنلاین ویدئو در خارج از آمریکا زندگی می نمایند.

از نظر سیاسی، اما این عناصر در خطر هستند؛ چون برخی سیاستمداران و رای دهندگان تمایل چندانی به تجارت و بازار های آزاد ندارند. برای آنکه این موضوع را بهتر درک کنید، تلویزیون یا هر دستگاه پخش نمایند ه ای را روشن کنید و دکمه پلی را بزنید.

منبع: دنیای اقتصاد به نقل از اکونومیست

ترجمه: ندا لهردی

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: فرادید

به "جنگ رسانه های جدید؛ دیزنی پلاس در برابر نتفلیکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ رسانه های جدید؛ دیزنی پلاس در برابر نتفلیکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید