حیات فرازمینی در نزدیک ترین سیاره به خورشید، یخچال های شگفت انگیز عطارد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا نوشت: دانشمندان در آنالیز های خود روی سیاره عطارد دریافته اند که ممکن است یخچال های نمکی این سیاره امکان پشتیبانی از حیات را داشته باشند.

حیات فرازمینی در نزدیک ترین سیاره به خورشید، یخچال های شگفت انگیز عطارد

دانشمندانی که در خصوص عطارد مطالعه می نمایند، شواهدی را مبنی بر وجود یخچال های طبیعی در منطقه ها قطبی این سیاره کشف نموده اند و معتقدند که آنها ممکن است بتوانند حیات را حفظ نمایند.

الکسیس رودریگز(Alexis Rodriguez) دانشمند موسسه علوم سیاره ای(PSI) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این کشف پیشگامانه در خصوص یخچال های طبیعی عطارد، درک ما را پیرامون پارامترهای محیطی که می توانند حیات را حفظ نمایند، توسعه می دهد.

پژوهشگران معتقدند یخچال های طبیعی که به جای آب از نمک ساخته شده اند، ممکن است چندین مایل زیر نواحی قطبی عطارد وجود داشته باشند و نواحی قابل سکونت را شامل شوند که شبیه به محیط های روی زمین هستند. این پژوهش تا حدودی به وسیله برنامه کارکرد سیستم خورشیدی(SSW) ناسا تامین مالی شد.

این خبر چند هفته پس از آن منتشر شد که دانشمندان گفتند شاید در قمر گانیمد(Ganymede) سیاره مشتری که بزرگتر از عطارد است، مواد آلی وجود داشته باشند. عکس رنگی عطارد که فضاپیمای مسنجر(MESSENGER) ناسا ثبت نموده است.

مرزهای تازه

اگر این نظریه درست باشد، کشف یخچال های طبیعی روی عطارد، مرز تازهی را در اخترزیست شناسی باز خواهد نمود که مطالعه حیات در کیهان است. این کشف علاوه بر معین کردن این که حیات در محیط های ناملایم سراسر منظومه شمسی وجود دارد، نشان می دهد شاید سیاره هایی شبیه به عطارد که در سراسر کهکشان کشف می شوند، به طور بالقوه قابل سکونت باشند. تا به امروز تصور می شد عطارد آن قدر نزدیک به خورشید می چرخد که نمی تواند حیات داشته باشد.

عکس رنگی عطارد که فضاپیمای مسنجر(MESSENGER) ناسا ثبت نموده است.

رودریگز اعلام کرد که ممکن است یخچال ها در گرم ترین و سردترین اجرام منظومه شمسی وجود داشته باشند. وی اضافه نمود: یافته های ما مکمل سایر پژوهش های اخیر هستند که نشان می دهند پلوتو دارای یخچال های طبیعی است که از نیتروژن منجمد تشکیل شده اند.

یخچال های عطارد

یخچال های طبیعی که در عطارد وجود دارند، مانند یخچال های زمین نیستند. تصور می گردد که آنها از جریان نمک سرچشمه گرفته اند، از اعماق زیر سطح عطارد می آیند و تنها با برخورد سیارک ها آشکار می شوند. این موضوع نیز معین شده است که روی زمین، ترکیبات نمکی خاص می توانند قابلیت سکونت را در منطقه ها مرده ایجاد نمایند.

برای مثال، به رغم شرایط خشک و شور، حیات میکروبی در ارتفاعات بالای صحرای آتاکامای شیلی یافت شده است. رودریگز گفت: این موضوع، فکر ما را به سوی احتمال وجود منطقه های در زیر سطح عطارد می کشاند که می توانند مهمان نوازتر از سطح خشن آن باشند.

منطقه ها طلایی

وقتی ستاره شناسان یک سیاره تازه را پیدا می نمایند که به دور ستاره اش می چرخد، اغلب اعلام می نمایند این سیاره در منطقه قابل سکونت ستاره می چرخد که آب مایع روی سطح آن وجود دارد یا خیر. این منطقه که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است، گاهی اوقات منطقه طلایی نامیده می گردد. تصور بر این است که یخچال های عطارد، مفهوم مشابهی را در یک جرم سیاره ای نشان می دهند. رودریگز گفت: در این مورد، تمرکز بر عمق مناسب زیر سطح سیاره است نه فاصله مناسب از یک ستاره.

نمایی از زمین پر هرج ومرج قطب شمال عطارد

این یافته ها در تفسیرهای کنونی تاریخ زمین شناسی عطارد تردید ایجاد می نمایند و مبتنی بر یک نظریه هستند که نشان می دهد یخچال ها ممکن است در آب منتشرشده از آتشفشان ها شکل گرفته باشند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "حیات فرازمینی در نزدیک ترین سیاره به خورشید، یخچال های شگفت انگیز عطارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات فرازمینی در نزدیک ترین سیاره به خورشید، یخچال های شگفت انگیز عطارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید