دستمزد کارگران را هم مثل کارمندان متناسب سازی کنیم

به گزارش بهترین عینک آفتابی، نقدنیه - یک کارشناس حوزه کار همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان را یک اقدام عظیم از سوی دولت دانست که به شرط همت و تامین اعتبار در خصوص دستمزد کارگران هم قابل انجام است.

دستمزد کارگران را هم مثل کارمندان متناسب سازی کنیم

به گزارش خبرگزاری بهترین عینک آفتابی ، حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا درباره راهکارهای جبران عقب ماندگی مزدی کارگران، اظهار کرد: شخصا قبول ندارم که نمی توانیم عقب افتادگی مزدی کارگران را جبران کنیم یا امکان جبران یکجای آن وجود ندارد. سال جاری کار بسیار بزرگی در کشور در بحث همسان سازی حقوق ها رخ داد که اگرچه نواقصی داشت ولی در حوزه صندوق های بازنشستگی کار بزرگی بود که از سوی دولت انجام گرفت و کسی نباید آن را زیر سوال ببرد.

وی ادامه داد: بعضا به دلیل تبعیض هایی که در حوزه صندوق های بازنشستگی صورت گرفت نقدهایی به این کار وارد است که چرا برای بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر انجام شد ولی این مساله در خصوص حقوق بگیران و شاغلان تامین اجتماعی و دستمزد کارگران هم می تواند عملیاتی گردد به شرط آنکه شجاعت و جسارت انجام آن را داشته باشیم.

این کارشناس حوزه کار با بیان اینکه باید اعتبار لازم را به وسیله بودجه برای ترمیم و متناسب سازی حقوق کارگران در نظر بگیریم، اظهار کرد: معتقدم بر اساس الگویی که برای صندوق های بازنشستگی صورت گرفت می توانیم متناسب سازی حقوق کارگران را هم دنبال کنیم فقط دولت باید اعتبارش را در نظر بگیرد و این اعتبار به وسیله مجلس تصویب گردد و دولت و مجلس در این خصوص هماهنگ با هم پیش بروند.

حاج اسماعیلی گفت: مکانیسم انجام این کار آسان است، باید اصل کار تصویب گردد و این اعتبار از سوی دولت در اختیار سازمانها و کارگاهها قرار گیرد به این نحو که کارگاهها بر اساس تعداد کارگر و نیروی کاری که دارند ثبت نام نمایند و قراردادها را ارائه دهند. سپس اعتبار از سوی دولت در اختیار کارگاهها قرار می گیرد و هزینه کرد و افزایش حقوق کارگران به وسیله کارفرمایان رصد می گردد.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار اگر عزم و اراده جدی برای ترمیم و متناسب سازی حقوق کارگران وجود داشته باشد می توان این الگو را در خصوص کارگران هم دنبال کرد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "دستمزد کارگران را هم مثل کارمندان متناسب سازی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمزد کارگران را هم مثل کارمندان متناسب سازی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید