صادرات بنزین متوقف شد؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت ملی نفت ایران در راستای توسعه علم و فناوری گام عملی برداشته و واگذاری کار های فناورانه و دانش محور به شرکت های فناورانه، منظره نویدبخشی برای ملت ایران است.

صادرات بنزین متوقف شد؟

او ادامه داد: به همین دلیل قرارداد و تفاهم نامه ای با ارزش 275 میلیون دلار و 16 میلیارد تومان میان وزارت نفت و جهاد دانشگاهی امضا شد. برای ساخت تجهیزات فراورشی سریع الاحداث حدود 70 میلیون دلار سرمایه گذاری بود که به وسیله شرکت ملی نفت ایران با مجموعه جهاد دانشگاهی منعقد شد و زمین مورد نظر نیز در منطقه میدان مشترک آزادگان جنوبی در اختیار جهاد دانشگاهی قرار می گیرد که کار ساخت را شروع نمایند.

خجسته مهر گفت: قرارداد بعدی مربوط به تصفیه پساب های صنعتی است که اهمیت زیست محیطی دارد. بعلاوه استفاده بهینه از آب های صنعتی که در گردش صنعتی و در صورت لزوم به عنوان آبی کشاورزی در منطقه قشم صورت خواهد گرفت، ارزش آن 16 میلیارد تومان است.

این مقام مسئول گفت: سومین قرارداد نیز ساخت رول کلاف دستگاه های سیار حفاری است که تعداد آن ها به 59 عدد می رسد و حدود 5 میلیون یورو ارزش آن است. بعلاوه نوسازی و بازسازی حدود 30 دستگاه دکل حفاری نیز در این راستا انجام می گردد که هر سال، 6 دکل بازسازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: میدان گازی پارس جنوبی یکی از بزرگترین میادین گازی جهان که درصد مناسبی از گاز هلیوم را در خود جا داده است. برای اولین بار با یاری و استفاده از ظرفیت شرکت های فناور به زودی کار فراوری هلیوم از میدان گازی پارس جنوبی را شروع خواهیم کرد.

او درباره صادرات بنزین گفت: از سالیان گذشته پیروز شدیم علاوه بر تامین احتیاج داخلی صادرات بنزین را هم داشته باشیم و طبیعی است که ادامه دار بودن این شرایط احتیاجمند صرفه جویی و بهینه سازی مصرف به وسیله مردم است.

این مقام مسئول گفت: صادرات بنزین هیچگاه متوقف نشده، اما نوسان دارد، اولویت ما تأمین احتیاج داخلی است.

او ادامه داد: میدان مشترک آزادگان به دو بخش تقسیم می گردد که درباره آزادگان شمالی، در حال مذاکره با شرکت های خارجی هستیم تا فاز دوم این میدان مشترک را توسعه دهیم. شرکت های مختلفی در این زمینه اعلام آمادگی نموده اند و کار را با هر کدام که سریع تر به نتیجه برسد، شروع خواهیم کرد.

خجسته مهر ادامه داد: در آزادگان جنوبی نیز یک قرارداد به ارزش 5 و 6 دهم میلیارد دلار داشتیم که در حال حاضر، یکی از شرکت های داخلی در حال انجام و تکمیل آن است. برنامه ما سرعت بخشیدن در جهت تکمیل و توسعه کامل این میدان است.

او اطلاع داد: اتفاقات خوبی در این باره اتفاق افتاده و تا انتها سال جاری، 17 حلقه چاه از چاه هایی که فراوریی نبودند، به فراوری این میدان اضافه می گردد. امیدوار هستیم که تا اوایل سال 1402، میدان آزادگان جنوبی به طور کامل به بهره برداری برسد که ظرفیت فراوری از آن، به حدود 320 هزار بشکه خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ضمن تاکید بر اینکه فراوری گاز از میدان پارس جنوبی رکورد خود را شکسته درباره لایه نفتی این میدان نیز گفت: این لایحه دارای طرح مصوب، به زودی با تنفیذ قرارداد پیمانکار معین خواهد شد که اکنون در مرحله تصویب خواهی است.

منبع: بهترین عینک آفتابی

آخرین اخبار جامعه را از صفحه جامعه دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "صادرات بنزین متوقف شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات بنزین متوقف شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید