فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، فوبیا یا هراس های خاص شاید ظاهرا و از نظر دیگران بی اهمیت ، مضحک و حتی احمقانه باشد اما می تواند زندگی فرد مبتلا را عملا فلج نموده و انزوا و تنهایی را به او تحمیل کند. فوبیا هر چند شیوع نسبتا زیادی دارد اما می توان آن را درمان کرد. در این درس با انواع فوبیا، دلایل، عوارض و راه های درمان آن آشنا می شوید.

فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، آیا تا به حال درباره هراس های خاص چیزی شنیده اید؟ نگرانی یا ترس از برخی موقعیت ها، فعالیت ها، حیوانات یا اشیا غیر معمول نیست. بسیاری از افراد هنگام مواجهه با یک مار یا عنکبوت، ارتفاع یا مسافرت با هواپیما دچار ترس و اضطراب می شوند. ترس پاسخی منطقی به موقعیت هایی است که می تواند ایمنی ما را تهدید کند. با این حال، برخی از افراد با تصور یا اغراق غیر منطقی خطر نسبت به اشیا، فعالیت ها یا موقعیت ها (محرک فوبیا) واکنش نشان می دهند.

فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟

در این موارد احساس ترس و وحشت کاملاً متناسب با تهدید واقعی نیست. گاهی اوقات، صرف فکر کردن در خصوص عامل فوبیا یا محرک فوبیا کافی است تا دچار ترس و وحشت شوند. در مواقع دیگر حتی مشاهده محرک هراس در تلویزیون یا حرف زدن در خصوص آن برای ایجاد واکنش کافی است. این نوع واکنش های بیش از حد، ممکن است نشان دهنده هراسی خاص باشد.

افراد مبتلا به این نوع فوبیا به خوبی می دانند که ترس آن ها اغراق آمیز یا غیر منطقی است، اما احساس می نمایند واکنش اضطراب آورشان دست آن ها نیست، اتوماتیک یا غیرقابل کنترل است. فوبیا های خاص اغلب با حملات وحشت همراه هستند که در طی آن فرد احساسات جسمی طاقت فرسایی را تجربه می نماید. این احساسات ممکن است شامل افزایش ضربان قلب، احساس خفگی، حالت تهوع، ضعف، گیجی، درد قفسه سینه، گرگرفتگی گرم یا سرد و عرق کردن شدید باشد.

مطالعات نشان می دهد که فوبیا زندگی حدود 19 میلیون بزرگسال را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع هراس در زنان نسبت به مردان دو برابر بیشتر است. برخی از افراد به طور همزمان چندین ترس خاص را تجربه می نمایند. متأسفانه، تقریباً 75 درصد از افراد مبتلا به فوبیای خاص، از بیش از یک شی یا موقعیت هراس دارند.

هراس خاص یا فوبیا چیست؟

اصطلاح فوبیا به گروهی از علائم اضطراب گفته می گردد که اشیا یا شرایط و موقعیت های خاصی به وجود می آورند. هراس خاص، که قبلاً هراس ساده نامیده می شد، یک ترس پایدار و بی دلیل است. این یک اختلال اضطرابی است که وجود، تصور و یا فکر یک شی یا موقعیت خاص باعث آن می گردد در حالی که آن شی یا موقعیت معمولاً خطر واقعی ندارد یا کلاً بی خطر است، ولی در این افراد واکنشی فوری ایجاد می نماید.

این امر باعث می گردد فرد اضطراب شدید (عصبی بودن) را تحمل کند یا به طور کامل از آن شیء یا موقعیت دور گردد و فرار کند. پریشانی ناشی از این ترس یا احتیاج به اجتناب از آن در توانایی عملکرد فرد به طور قابل توجهی اختلال ایجاد می نماید. بزرگسالان مبتلا به هراس خاص تشخیص می دهند که ترسِ آن ها بیش از حد یا غیر منطقی است، اما قادر به غلبه بر آن نیستند.

انواع مختلفی از فوبیای خاص بر اساس شیء یا موقعیت وجود دارد که مهمترین آن ها به این توضیح است:

فوبیای حیوانات

به اسم مثال می توان به ترس از سگ، پرنده، مار، حشرات یا موش اشاره نمود. فوبیای حیوانی رایج ترین نوع فوبیای خاص است.

فوبیای موقعیت

این موارد شامل ترس از موقعیت های خاص مانند پرواز با هواپیما، سوار شدن به اتومبیل یا وسائل حمل و نقل عمومی، رانندگی، عبور از روی پل یا تونل یا قرار گرفتن در مکان های بسته مانند آسانسور است.

فوبیای عوامل طبیعی

ترس از طوفان، ارتفاع یا آب از جمله موارد ترس از عوامل طبیعی است.

فوبیای خون-آسیب

این موارد شامل ترس از آسیب دیدگی، تماشا خون یا اقدامات پزشکی است. به اسم مثال، تماشا یا آزمایش خون، تزریق آمپول یا عمل جراحی.

هراس های دیگر

این ها شامل ترس از زمین خوردن یا ترس از صدا های بلند است. بعلاوه ترس از شخصیت های ملبس مانند دلقک ها.

همانطور که گفته شد افراد دارای فوبیا معمولاً بیش از یک هراس خاص دارند.

معیار های تشخیص هراس خاص

ترس و هراس دو موضوع یکسان نیستند، و دانستن تفاوت آن ها مهم است. بسیاری از مردم ترس یا انزجار از اشیا یا موقعیت ها را تجربه می نمایند. این لزوماً به معنای ابتلا به هراس خاص (فوبیا) نیست. درمانگران نمی توانند از آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص این موارد استفاده نمایند.

بنابراین، آن ها و سایر متخصصان بهداشت روان به DSM-5 (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) مراجعه می نمایند. این راهنما که از سوی انجمن روانپزشکی آمریکا تهیه شده، معیار های تشخیصی را برای شناختن هراس خاص ارائه می دهد:

ترس بی دلیل و بیش از حد

فرد ترسی بیش از حد یا نامعقول، مداوم و شدیدی را که به وسیله یک شی یا موقعیت خاص ایجاد شده است، به نمایش می گذارد.

واکنش اضطراب فوری

واکنش فرد متناسب با خطر واقعی نباشد و تقریباً بلافاصله همراه با روئیت یا حضور شی یا موقعیت ظاهر گردد.

اجتناب یا پریشانی شدید

فرد از جهت معمول خود دور می گردد تا از روبرو شدن با شی یا موقعیت جلوگیری کند یا آن را با پریشانی شدیدی تحمل می نماید.

اختلال در زندگی

فوبیا به طور قابل توجهی بر کارکرد و کیفیت زندگی روزانه فرد در مدرسه، محل کار یا زندگی شخصی تأثیر می گذارد.

مدت زمان شش ماه

در بچه ها و بزرگسالان، علائم فوبیا و هراس خاص حداقل باید شش ماه ادامه داشته باشد.

عدم وجود اختلال دیگری

بسیاری از اختلالات اضطرابی علائم مشابهی دارند؛ بنابراین باید وجود اختلال های اضطرابی دیگری، چون، اختلال وسواس فکری عملی و اختلال اضطراب جدایی منتفی و رد شده باشد.

فوبیا چقدر شایع است؟

موسسه ملی بهداشت روان آمریکا تخمین می زند که حدود 12-15 درصد آمریکایی ها هراس ترسی دارند. بعلاوه برآورد می گردد که هراس های خاص زندگی حدود هفت میلیون بزرگسال آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگرچه فوبیا برای اولین بار در سنین بلوغ و بزرگسالی ظاهر می گردد، اما می تواند در هر سنی در افراد رخ دهد. علاوه بر این، فوبیا از لحاظ کمّی در زنان بیشتر از مردان است.

فوبیای خاص در بچه ها هم شایع است و معمولاً با گذشت زمان از بین می رود.

وقتی صحبت از بزرگسالان می گردد، این نوع هراس به طور کلی بلافاصله پس از بلوغ آغاز می گردد و ماندگاری آن از ترس های کودکی بیشتر است. فقط حدود 20 درصد از هراس های خاص در بزرگسالان به خودی خود (بدون درمان) از بین می فرایند.

چه عواملی باعث هراس خاص می گردد؟

علم هنوز دلیل دقیق هراس های خاص را نمی داند، گرچه به نظر می رسد بیشتر آن ها با تجربیات آسیب زا همراه باشد. واکنش های آموخته شده باعث انواع دیگری از فوبیا می شوند. به اسم مثال، شخصی که در کودکی مواجهۀ ترسناک یا تهدیدآمیزی را با حیوانی تجربه نموده است.

اگر حیوانی به شما حمله کند یا شما را گاز بگیرد، می توانید به فوبیای خاص مبتلا شوید، بعلاوه اگر شاهد یک واقعه آسیب زا باشید که در آن دیگران آسیب می بینند یا ترس شدیدی را تجربه کنید.

بعلاوه دریافت اطلاعات یا هشدار های مکرر در خصوص موقعیت های بالقوه خطرناک یا حیوانات ممکن است موجب ایجاد فوبیا در فرد گردد.

ترس را می توان از دیگران آموخت

کودکی که والدینش با ترس به موقعیت ها یا اشیاء واکنش نشان می دهند، احتمالاً با ترس به موقعیت یا اشیا پاسخ می دهد. به همین ترتیب، دانش آموزی که معلم او با اضطراب به موقعیت های خاص پاسخ می دهد، مطمئناً او هم با اضطراب پاسخ خواهد داد.

گزینه های درمان فوبیا

در حالی که هراس های خاص می توانند جدی و ناتوان نماینده باشند، اما درمان های موثری در دسترس هستند. این موارد می توانند به کاهش یا حتی از بین بردن علائم فوبیا یاری نمایند:

درمان شناختی- رفتاری (CBT)

روان درمانی سنگ بنای اصلی درمان فوبیا های خاص است. درمان اغلب شامل نوعی درمان شناختی- رفتاری است (CBT) که حساسیت زدایی سیستماتیک نامیده می گردد و به افراد یاری می نماید تا افکار یا مکالمات درونی منفی اتوماتیک را که منجر به واکنش های هراسی می شوند، شناسایی نموده و سپس تغییر دهند.

درمان به وسیله مواجهه

این نوع درمان شامل قرار گرفتن تدریجی و آرام فرد دارای فوبیا در معرض شی یا وضعیتی است که از آن می ترسد. در حقیقت، درمانگران چنین مواجهه ای را با استراتژی های آرام سازی جفت می نمایند تا زمانی که ترس بیماران کاهش یابد یا کاملاً بریزد. این نوع رفتار درمانی، برترین روش درمانی برای این نوع فوبیاست.

دارو درمانی

پزشکان ممکن است برخی اوقات دارو هایی را برای یاری به افراد در مدیریت واکنش های جسمی و عاطفی ناشی از هراس تجویز نمایند. به اسم مثال، دارو های ضد اضطراب، دارو های ضد افسردگی و بتا بلاکر ها با اثر کوتاه مدت. دارو ها وقتی با روان درمانی همراه شوند، موفقیت بیشتری دارند.

تکنیک های آرامش و مراقبه

تکنیک های آرامش مانند تنفس عمیق و شکمی می توانند به کاهش علائم اضطراب یاری نمایند. برخی افراد از یوگا یا تکنیک های تجسم آرام یا مراقبه و فکر آگاهی برای کاهش یا توقف علائم فوبیا بهره می گیرند. علاوه بر این، مدیتیشن به تسکین اعصاب آن ها هم یاری می نماید.

عوامل خطرزا برای ابتلا

عوامل بسیاری ممکن است خطر ابتلا به هراس های خاص را افزایش دهند:

سن شما

هراس های خاص می توانند اولین بار در کودکی، معمولاً در ده سالگی ظاهر شوند. با این حال، آن ها می توانند در اواخر زندگی هم رخ دهند.

ابتلای بستگان

اگر فردی در خانواده شما هراس یا اضطراب خاصی داشته باشد، احتمال ابتلا به آن برای باقی افراد بیشتر است. این می تواند گرایشی باشد که شما به ارث برده اید. بعلاوه بچه ها ممکن است به صورت اکتسابی و با مشاهده واکنش های هراسی یکی از اعضای خانواده، هراس را بیاموزند.

تجربه منفی

تجربه یک واقعه آسیب زای ترسناک باعث ایجاد فوبیا می گردد. به اسم مثال، هنگامی که افراد در آسانسور گرفتار می شوند دیگر از سوار شدن به آسانسور می ترسند.

خلق و خوی

اگر خلق و خوی شما حساس تر، پذیرنده تر یا منفی تر از حد معمول باشد، خطر ابتلا به فوبیا افزایش می یابد.

یادگیری

شنیدن تجربیات یا اطلاعات منفی در باره یک موقعیت یا شی یا تجربیات هراسناک دیگران، مانند سقوط هواپیما یا مارگزیدگی یا پرت شدن از بلندی، می تواند شما را به ایجاد هراس های خاص سوق دهد.

عوارض فوبیا

ترس های خاص ممکن است برای دیگران احمقانه یا مضحک به نظر برسد. با این وجود، برای افرادی که به آن ها مبتلا هستند می توانند ویرانگر باشند و باعث بروز مسائل در بسیاری از جنبه های زندگی شوند.

انزوای اجتماعی

اجتناب از مکان ها و چیز هایی که از آن ها می ترسید می تواند باعث مسائل تحصیلی، شغلی و روابط اجتماعی یا عاطفی شما گردد. بچه ها مبتلا به این اختلالات در معرض مسائل تحصیلی و تنهایی هستند. اگر رفتارشان با هم سن و سالهایشان تفاوت چشمگیری داشته باشد، ممکن است در مهارت های اجتماعی هم دچار مشکل شوند.

اختلالات خلقی

بسیاری از افرادی که از فوبیا رنج می برند ممکن است از افسردگی و سایر اختلالات اضطرابی هم رنج ببرند.

سوء مصرف مواد

استرس غیر قابل تحمل زندگی با هراس خاص ممکن است منجر به سو مصرف مواد مخدر، الکل یا دارو گردد.

خودکشی

در برخی از افراد مبتلا به فوبیا، خطر اقدام به خودکشی بالا است.

خلاصه

ترس های خاص معمولاً ریشه در ترس های اولیه و غریزی دارند که همه مردم تجربه و درک می نمایند. اگر فوبیا دارید، به ویژه اگر فرزند دارید از روانشناس یا درمانگر یاری بگیرید.

اگرچه ژنتیک به احتمال زیاد در ایجاد هراس نقش دارد، اما مشاهده مکرر واکنش فوبیای شخص دیگری هم باعث ایجاد آن در بچه ها می گردد.

با کنار آمدن با ترس های خود، مهارت های انعطاف پذیری عالی را به فرزندان خود خواهید آموخت. بعلاوه آن ها را تشویق خواهید کرد که دقیقاً مانند شما اقدامات شجاعانه انجام دهند.

منبع: خبرگزاری صدا وسیما

منبع: جام جم آنلاین

به "فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید