ماده شیمیایی که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، محققان تاکید کردند قرارگیری در معرض یک ماده شیمیایی پرکاربرد، ریسک ابتلا به سرطان را تا چندین برابر افزایش می دهد.

ماده شیمیایی که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت بهترین عینک آفتابی به نقل از نیواطلس، نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد که یک ماده شیمیایی به نام سولفات پرفلورواکتان (PFOS) با شایع ترین نوع سرطان کبد مرتبط است.

PFOS در طیف وسیعی از محصولات مصرفی و صنعتی استفاده می گردد و به علت اینکه بسیار آهسته تجزیه می شوند و در محیط و هم در بافت انسانی تجمع می یابند به مواد شیمیایی همیشگی لقب گرفته اند.

آنها در محصولات و تجهیزات مورد استفاده به صورت روزمره مانند ظروف نچسب، روکش های ضد لک، فرش یا لوازم داخلی، لباس های مقاوم در برابر آب، کیسه های ذرت بو داده در مایکروویو، جعبه های پیتزا، بسته بندی های فست فود، بعضی از انواع نخ دندان و محصولات تمیز نماینده یافت می شوند.

تحقیقات نو ارتباط بین افزایش سطح سولفات پرفلوئواکتان (PFOS) خون و افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد را گزارش نموده است. این مطالعه اولین مطالعه ای است که مستقیماً قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی را با سرطان کبد در انسان مرتبط می نماید. تعداد فزاینده ای از شواهد نشان داده که قرار گرفتن در معرض این مواد می تواند منجر به اثرات مضر سلامتی، از وزن کم هنگام تولد تا کم کاری تیروئید گردد.

در پی مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض PFAS به طور بالقوه به سلول های کبد آسیب می زند، این تحقیق نو اولین تحقیق قدرتمند را در خصوص رابطه بین مواد شیمیایی و سرطان کبد در انسان ارائه می نماید. قدرت این تحقیق نو در بهره گیری از داده های یک مطالعه سلامت چند دهه ای است که روی بیش از 200 هزار نفر از اوایل دهه 1990 صورت گرفته است. این به محققان اجازه داد تا وجود این ماده در سطوح خونی افراد را در سال ها قبل از ابتلا به سرطان آنالیز نمایند.

ورونیکا وندی ستیاوان، نویسنده این مطالعه نو شرح داد: بخشی از دلایلی که مطالعات انسانی کمی صورت گرفته است این است که محققان به نمونه های مناسب احتیاج دارند. افرادی که در شرایط محیطی در معرض مواد شیمیایی همیشگی بوده اند چراکه ابتلا به سرطان روندی است که گاها از سال ها قبل شروع می گردد.

چندین نوع PFAS در نمونه های خون افرادی که در نهایت به سرطان کبد مبتلا شدند، یافت شد. اما یک ماده شیمیایی خاص برجسته بود، سولفات پرفلوئواکتان (بعلاوه به عنوان PFOS شناخته می گردد). افراد دارای بالاترین سطح PFOS در خون، 4.5 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد در مقایسه با گروهی با کمترین سطح PFOS خون بودند.

این مطالعه بعلاوه مکانیسم های بالقوه ای را آنالیز کرد که قرار گرفتن در معرض PFOS می تواند باعث سرطان کبد گردد و درنهایت چهار متابولیت خاص پیدا شد.

لدا چتزی، محقق ارشد پروژه شرح داد: ما معتقدیم که کار ما بینش های مهمی را در خصوص اثرات طولانی مدت این مواد شیمیایی بر سلامت انسان، به ویژه با توجه به اینکه چگونه می تواند به عملکرد طبیعی کبد آسیب برساند، ارائه می دهد؛ این مطالعه شکاف مهمی را در درک ما از پیامدهای واقعی قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی پر می نماید.

یافته های نو تنها چند روز پس از مطالعه دیگری به دست آمد که نشان داد سطوح PFAS در آب باران اغلب از محدودیت های ایمنی نو مشخص شده به وسیله سازمان حفاظت از محیط زیست (EPA) فراتر می رود و درنهایت محققان مطالعه اخیر خواهان حذف تدریجی جهانی PFAS از تمام زمینه های تولیدی شدند. یک کمیته تخصصی که به وسیله سازمان ملل متحد برای آنالیز آلاینده های پایدار در سال 2019 تشکیل شد، بعلاوه خواهان حذف تمام استفاده از مواد شیمیایی PFAS برای حفاظت از سلامت انسان و حفاظت از محیط زیست در برابر اثرات مضر آن شد.

مطالعه نو در مجله JHEP Reports منتشر شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ماده شیمیایی که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده شیمیایی که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید