ماه رمضان هم می توان ورزش کرد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و متخصص پزشکی ورزشی با بیان اینکه ورزش یکی از اجزای اصلی زندگی سالم به شمار می رود، تاکید نمود که در ماه رمضان هم می توان فعالیت های ورزشی را در برنامه روزانه قرار داد.

ماه رمضان هم می توان ورزش کرد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، دکتر محسن داودی انجام فعالیت های ورزشی در ماه رمضان را برای افراد مفید دانست و گفت: با رعایت شرایط و تناسب فردی، در کنار دریافت برکات و رحمت الهی،می توان از فوائد ورزش در این ماه پر برکت نیز برخوردار شد.

او با بیان اینکه براساس پژوهش های معتبر، علت بیش از 70 درصد از مرگ ها بیماری های غیرواگیر است، یکی از دلایل مهم ابتلا به این بیماری ها را نداشتن تحرک دانست و گفت: مطالعات متعددی نقش بسیار موثر فعالیت های بدنی و تمرینات منظم و مناسب ورزشی را در کنترل بیماری های متابولیکی و غیر واگیر اثبات نموده است.

داودی با اشاره به همزمانی ماه مبارک رمضان سال جاری و نیز محدودیت های ناشی از شدت یافتن کروناویروس، بر اهمیت حفظ و توسعه سیستم ایمنی بدن برای مقابله با شرایط پاندمی بیماری کوید 19 تاکید و افزود: با توجه به محدودیت های وضع شده در فعالیت باشگاه ها و اماکن ورزشی و تفریحی، ممکن است در راستای اجرای ورزش و فعالیت بدنی منظم با مشکلاتی روبرو باشیم، پس می توان با برنامه ریزی در راستای تعدیل شدت، مدت و زمان انجام فعالیت های ورزشی، راهکاری برای توسعه سلامت فردی و عمومی بیابیم.

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر اهمیت رژیم غذایی ویژه برای ماه مبارک رمضان، اضافه نمود: پیشنهاد می گردد یک برنامه غذایی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی موثر برای تنظیم و تامین انرژی کافی موردنیاز بدن، خوردن سبزی و میوه های تازه، نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات از زمان افطار تا سحر را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.

او درباره زمان و کیفیت انجام تحرکات ورزشی در ایام روزه داری، گفت: بهترین زمان برای اجرای برنامه های ورزشی هوازی، نزدیک به یک ساعت و نیم پس از صرف افطار و شدت و مدت فعالیت ورزشی باید کمتر از زمان پیش از روزه داری باشد، اما برای حفظ شرایط فیزیکی و تناسب اندام باید شدت فعالیت ورزشی را به نوبت های منقطع و در تمامی شب ها پس از افطار تقسیم کرد.

داودی ادامه داد: برای نمونه اگر برنامه ورزشی ما در پیش از شروع ماه مبارک رمضان، سه جلسه یک ساعته یا یک ساعت و نیم بوده است، اکنون می توان تعداد جلسات تمرین را به 6 جلسه و هر جلسه را به صورت 30 تا 45 دقیقه برنامه ریزی کرد.

این متخصص پزشکی ورزشی با اشاره به افزایش احتمالی وزن ناشی از کم تحرکی در ماه رمضان، افزود: با توجه به اینکه متابولیسم بدن در زمان روزه داری، میزان هیدرات کربن کمتری را برای سوخت و ساز در اختیار دارد، پس با انجام فعالیت های بدنی و تمرین های ورزشی مناسب، عمل بتا اکسیداسیون که در اصطلاح عامیانه چربی سوزی خوانده می گردد، فعال تر شده و سوخت غالب بدن طی این مدت به سمت سوختن چربی های احشایی و به دنبال آن تنظیم کلسترول و تری گلیسرید خون گرایش می یابد.

داودی گفت: به طور کلی، نوع تمرین ها و تحرکات ورزشی در ماه مبارک رمضان بسته به نوع علاقه شخصی، شرایط سنی، توان بدنی و نیز امکانات در دسترس افراد می تواند از پیاده روی معمولی، کار با وزنه، یوگا، ورزش و تمرین با کش، حرکات و تمرینات کششی و دوچرخه سواری متغیر باشد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین

به "ماه رمضان هم می توان ورزش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه رمضان هم می توان ورزش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید