وجود بزرگ ترین بانک خون بندناف خاورمیانه در ایران، پیوند پیروز 200 نمونه خون بندناف در بیماری های خونی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف گفت: ایران بزرگ ترین بانک خون بندناف در خاورمیانه را با دانش کاملا بومی دارد که در کشورهای همسایه این مراکز توسط شرکت های خارجی راه اندازی شده و نمونه ها هم برای ذخیره سازی به اروپا و آمریکا برده می شوند.

وجود بزرگ ترین بانک خون بندناف خاورمیانه در ایران، پیوند پیروز 200 نمونه خون بندناف در بیماری های خونی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی بهترین عینک آفتابی، مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف (بن یاخته های رویان) در یک نشست خبری که به مناسبت 15 نوامبر روز دنیای خون بندناف، گفت: اهمیت، دستاوردها و فعالیت های اجرا شده در کشور در این زمینه را تشریح کرد و گفت: خون بندناف بلافاصله پس از زایمان جمع آوری می شود و 5 تا 10 دقیقه فرصت برای جمع آوری آن وجود دارد و حدود 80 تا 200 میلی لیتر خون در بندناف و جفت موجود است.

وی با بیان اینکه تاکنون 120 هزار نمونه خون بندناف در کشور ذخیره سازی شده است، گفت: ایران بزرگ ترین بانک خون بندناف هیبرید در خاورمیانه را دارد که از کشورهایی از جمله ترکیه ، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلستان، امارات و عمان هم نمونه جمع آوری می کنیم.

ضرابی گفت: 120 هزار نمونه خون بندناف موجود در کشور شامل بانک خون خصوصی و عمومی است که 15 هزار نمونه در بانک خون عمومی و مابقی در بانک خون خصوصی نگهداری می شود.

به گفته وی سالانه 20 هزار نمونه خون بندناف در کشور ذخیره سازی می شود که این حجم از نمونه ها فقط در نتیجه 1.5 تا 2 درصد زایمان هایی است که در کشور اتفاق می افتد.

بیشترین استقبال از ذخیره سازی خون بندناف مربوط به کدام استان ها است؟

مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف گفت: بیشترین نمونه های ذخیره سازی خون بندناف به ترتیب متعلق به تهرانی ها، اصفهانی ها و خراسان رضوی است.

ضرابی با اشاره به مقایسه بانک خون ایران در منطقه گفت: به جز دو کشور چین و هند که از نظر زاد و ولد با ایران قابل مقایسه نیستند، در مقایسه با سایر کشورهای منطقه بزرگترین بانک خون بندناف را در اختیار داریم و علاوه بر این از امتیاز دانش کاملا بومی برخورداریم، زیرا در کشورهای همسایه مراکز جمع آوری نمونه خون بند ناف توسط شرکت های اروپایی و آمریکایی راه اندازی شده اند و نمونه ها را هم بعد از جمع آوری و ذخیره سازی به کشورهای خودشان می برند.

وی ادامه داد: برای مثال در کشور هند با 25 میلیون زاد و ولد سالیانه برای تبدیل شدن به بزرگ ترین بانک خون بندناف در دنیا برنامه ریزی می کنند و این موضوع نشان می دهد که جایگاهی که اکنون به عنوان بزرگ ترین بانک خون در منطقه داریم ارزشمند است و باید آن را حفظ کنیم.

امید بسیار برای درمان بیماری های لاعلاج با سلول درمانی در سال های آینده

ضرابی با اشاره به کاربرد سلول های بنیادی خون بندناف گفت: پتانسیل درمان بیش از 80 بیماری خونی و غیرخونی با این سلول ها وجود دارد و در حال حاضر بیشترین کاربرد این سلول ها در درمان بیماری های خونی شامل تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری های نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزادی است.

وی تاکید کرد: البته به این معنا نیست که همه این 80 بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، بلکه امکان درمان این بیماری ها از این طریق وجود دارد و در حال حاضر به طور کلی هر بیماری که مغز استخوان را در گیر می کند، نسبت به درمان با این سلول ها امید و جود دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف گفت: همچنین بیش از 400 کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری های اطفال و افراد بالغ اجرا شده است که بیماری های فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادان، از این جمله هستند.

وی تاکید کرد: در نتیجه کارآزمایی های بالینی اجرا شده با استفاده از سلول هایبنیادی خون بندناف بسیار امید می رود که سلول درمانی در سال های آینده به روش درمانی برای بیماری های لاعلاج تبدیل شود.

آغاز کارآزمایی های بالینی برای درمان کاربردی فلج مغزی و اوتیسم

ضرابی با اشاره به چشم انداز شرکت فناوری بن یاخته های رویان، راه اندازی بانک خون در کشورهای همسایه، راه اندازی دفاتر کنندگی برای جمع آوری نمونه، ذخیره سازی پالپ دندان و فرآوری پرده آمنوتیک را از محورهای توسعه فعالیت ها و محصولات این شرکت عنوان کرد.

وی گفت: این شرکت در چشم انداز خود برای انجام کارآزمایی های بالینی در جهت کاربردی کردن بیماری های فلج مغزی و اوتیسم بسیار امیدوار است و در این باره پروژه هایی را با مراکز پزشکی دانشگاهی آغاز کرده است.

چقدر از نمونه های نگهداری شده استفاده شده است؟

مدیرعامل شرکت فناوری بانک خون بندناف در باره اینکه چه تعداد از نمونه هایی که در بانک خون بندناف نگهداری شده در درمان بیماران استفاده شده و مفید واقع شده اند، گفت: 200 نمونه برای بیماری های صرفا خونی، پیوند در کشور اجرا شده است که از این نمونه ها 30 نمونه متعلق به رویان بوده است. همچنین برای بیماران فلج مغزی هم 150 نمونه تحقیقاتی ارسال کرده ایم.

وی ادامه داد: از 7 میلیون نمونه ای که در بانک های دنیا وجود دارد که فقط 2 میلیون آن در آمریکاست، سهم پیوند خون بندناف 40 هزار پیوند در طی دو دهه بوده است.

ضرابی به گفته وی به 4000 پیوند در سال نیاز داریم که اکنون فقط حدود هزار تا هزار و 500 پیوند قابل انجام است و با کمبود مراکز پیوند مواجهیم.

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری فارس

به "وجود بزرگ ترین بانک خون بندناف خاورمیانه در ایران، پیوند پیروز 200 نمونه خون بندناف در بیماری های خونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود بزرگ ترین بانک خون بندناف خاورمیانه در ایران، پیوند پیروز 200 نمونه خون بندناف در بیماری های خونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید