پژوهشگاه میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز حفاری پروژه های عمرانی است

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا/ براساس آخرین اخبار منتشر گشته، پژوهشگاه میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز حفاری پروژه های عمرانی است.

پژوهشگاه میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز حفاری پروژه های عمرانی است

مصطفی ده پهلوان در جلسه مشخص تکلیف پروژه های باستان شناسی استان گیلان که با حضور نمایندگان شرکت گاز در میراث فرهنگی استان برگزار شد، اظهار کرد: وزارت میراث فرهنگی و پژوهشگاه آن نباید مانعی برای توسعه دیده شوند، زیرا با حساسیت هایی وجود دارد و ما هم تابع توسعه پایدار هستیم.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان اینکه مجوزهای پژوهشگاه براساس توسعه پایدار است، افزود: هدف ما هم در مجموعه پژوهشگاه میراث فرهنگی توسعه است اما نه به قیمتی؛ پژوهشگاه میراث فرهنگی تنها نهادی در کشور است که می تواند مجوز حفاری پروژه های عمرانی را صادر کند. لذا همواره باید در مرحله مطالعات اولیه پروژه استعلام گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه 152 روستای گیلان جزو منطقه ها حساسی میراث هستند و اکنون برای پیشرفت پروژه گازرسانی به مجوز نیاز دارند، خاطرنشان کرد: طرحهای گازرسانی باید با مجوز و تایید پژوهشگاه میراث فرهنگی باشند.

ولی جهانی، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان گفت: بنا به دلایلی و شرایط خاص استان، بیشترین آثار فرهنگی و تاریخی را در منطقه ها کوهستانی و گورستان ها داریم، حتی برخی از روستاها بالغ بر 20 اثر تاریخی شامل طلا و اشیای قیمتی دارند.

وی با بیان اینکه در برخی از منطقه ها استان بیش از 150 کاوش باستان شناسی صورت گرفته، گفت: قدیمی ترین سکونتگاه های استان متعلق به غار دربند رشی شهرستان رودبار است.

جهانی در خصوص مسائل پروژه گازرسانی خاطرنشان کرد: اجرای گازرسانی در ارتفاعات پنج شهرستان رودبار، سیاهکل، تالش، رودسر و رحیم آباد که آثار تاریخی پیش از اسلام را داریم و جز منطقه ها قرمز میراثی محسوب می شود، با چالش هایی روبرو شده و به همین علت پروژه گازرسانی 152 روستای گیلان در انتظار صدور مجوز میراث فرهنگی است.

منبع: همگردی

به "پژوهشگاه میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز حفاری پروژه های عمرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهشگاه میراث فرهنگی مرجع صدور مجوز حفاری پروژه های عمرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید