چرا موخوره می گیریم و راه درمان چیست؟!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، موخوره عارضه ای است که در اثر آسیب های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می افتد. این مشکل معمولا به صورت چند شاخه شدن انتهای مو ها یا بروز شکاف طولی در آن ها رخ می دهد. در واقع مجموعه عواملی که به مو ها آسیب رسانده و باعث خشکی یا شکنندگی آن می شوند، در نهایت باعث بروز موخوره در مو ها خواهند شد.

چرا موخوره می گیریم و راه درمان چیست؟!

مهم ترین عامل زیبایی موها، سلامت آن است و موخوره یکی از شایع ترین آسیب های موهاست که می تواند زیبایی مو ها را تحت الشعاع قرار دهد.

اگرچه موخوره بیشتر در زنان دیده می گردد، اما مردان هم دچار آن می شوند.

موخوره چیست؟

موخوره عارضه ای است که در اثر آسیب های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می افتد. این مشکل معمولا به صورت چند شاخه شدن انتهای مو ها یا بروز شکاف طولی در آن ها رخ می دهد. در واقع مجموعه عواملی که به مو ها آسیب رسانده و باعث خشکی یا شنمایندگی آن می شوند، در نهایت باعث بروز موخوره در مو ها خواهند شد.

انواع موخوره

موخوره ها انواع مختلفی دارند و ممکن است در هر بخشی از ساقه مو ظاهر شوند. موخوره ها بر اساس شکل و محل تشکیل در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

موخوره دو شاخه: ساده ترین و شایع ترین نوع موخوره، نوع دو شاخه است که در انتهای مو به وجود می آید. اگر به انتهای ساقه موی خود دقت کنید، به آسانی می توانید این نوع موخوره را که به شکل Y است مشاهده کنید.

موخوره سه شاخه: موخوره سه شاخه در انتهای مو ها و به شکل چنگال ظاهر می گردد. این نوع موخوره در اثر خشکی و کمبود آب و رطوبت به وجود می آید. وقتی کوتیکول مو ضعیف شد و آسیب دید، از کورتکس مو جدا می گردد و به شکل سه شاخه در می آید.

موخوره به شکل پر: رنگ کردن مکرر موها، بعضی مدل های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی مو ها باعث ایجاد این شرایط می گردد. اگر به انتهای ساقه مو دقت کنید، مانند پر شاخه شاخه به نظر می رسد.

موخوره درختی: وقتی که موهایتان را پوش می دهید، به کوتیکول ساقه مو آسیب وارد می کنید و این نوع موخوره ایجاد می گردد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید هم دقیقا همین لطمه را به مو ها می زند.

موخوره گره ای: موخوره های گره ای، ساقه های گره خورده به نظر می رسند، اما واقعا گره نیستد. قرار گرفتن ساقه مو در معرض حرارت و دمای بالای دستگاه های حرارتی و تنش های فیزیکی، این نوع موخوره را به وجود می آورد. اگر برای جلوگیری از آن مراقبت های لازم را انجام ندهید، تعداد این موخوره ها در کل ساقه مو افزایش می یابد و ساختار مو آسیب بیشتری می بیند.

موخوره ناقص: این نوع موخوره معمولا در اثر کشیده شدن بیش از حد ساقه مو ها و در نتیجه تضعیف کوتیکول به وجود می آید. موخوره ناقص در افرادی که عادت دارند مو های خود را دم اسبی ببندند، بیشتر دیده می گردد.

موخوره نقاط سفید: سوختگی مو ها بر اثر مواد شیمیایی علت اصلی به وجود آمدن این نوع موخوره است. موخوره نقاط سفید بدترین نوع موخوره می باشد. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید و به مو های خود زمان دهید تا ترمیم شوند.

چرا موخوره می گیریم؟

موخوره دلایل متعدد و مختلفی دارد. این اشتباهات باعث بوجود امدن موخور می شوند:

1- همواره موهایتان را بالای سرتان می بندید

اگر همواره موهایتان را بالای سرتان یا به شکل دم اسبی در یک نقطه ثابت می بندید، باید در مدل موهایتان تجدید نظر کنید، چون این کار می تواند فشار زیادی به آن نقطه از سر شما وارد کند. با گذشت زمان، این فشار باعث شکستن مو ها می گردد، به ویژه زمانی که مو های خیس تان را بالای سرتان ببندید. کارشناسان توصیه می نمایند از کش های ساده ای برای بستن مو ها استفاده کنید که هیچ مانعی نداشته باشند و محل بستن مو ها در بالای سر یا به شکل دم اسبی را تغییر دهید تا آن نقطه از سر همواره تحت فشار نباشد.

2- موهایتان را هر روز می شویید

شامپو ها چربی های طبیعی مو را از بین می برند. وقتی موهایتان را بیش از مقدار می شویید، مو ها خشک می شوند. هرچه مو ها بیشتر خشک شوند، بیشتر گره می خورند. وقتی سعی می کنید این گره ها را باز کنید، این کار باعث شکستن مو ها و موخوره می گردد.

3- در استفاده از محصولات شفاف نماینده مو افراط می کنید

تا زمانی که از محصولات مناسبی برای مراقبت از موهایتان استفاده کنید، احتیاجی به استفاده منظم از شفاف نماینده های مو نیست. در حقیقت، ضرر محصولات شفاف نماینده بیشتر از فایده آن ها است. این محصولات که مو ها را به شکل عمقی تمیز می نمایند، مواد مغذی آن را از بین می برند و در نهایت باعث گره خوردن مو ها و تشدید موخوره می شوند. شامپو های حاوی سولفات هم مو ها را خشک و آن ها را مستعد موخوره و شنماینده می نمایند.

4- در هنگام شستن مو ها از دست هایتان استفاده می کنید

برای جلوگیری از به وجود آمدن موخوره، در هنگام استفاده از شامپو و نرم نماینده، به موهایتان محکم چنگ نزنید. این مسأله در زمان باز کردن گره های مو ها کارتان را سخت می نماید و باعث خشک شدن و ریزش مو ها می گردد. تنها یک بار موهایتان را با یک شانه دندانه درشت شانه بزنید و سپس اجازه دهید با سرازیر شدن آب، مو ها آبکشی شوند.

5- حوله را محکم به مو های خیس تان می کشید

اگرچه محکم کشیدن حوله به مو ها به طور مستقیم منجر به موخوره نمی گردد، اما این کار می تواند باعث گره خوردن مو ها گردد. زمانی که سعی می کنید گره ها را باز کنید، این کار باعث شکستن مو ها می گردد. به جای این کار و برای جلوگیری از ایجاد موخوره می توانید بعد از حمام یک حوله به دور موهایتان بپیچانید. این کار باعث گره خوردن مو ها نمی گردد، چون مو ها را به شکل آزاد و به سمت پایین قرار می دهید.

6- موهایتان را وقتی هنوز خیس هستند شانه می کنید

مو های خیس نسبت به مو های خشک شنماینده تر هستند بنابراین شانه کردن موی خیس می تواند باعث آسیب تماشا آن گردد. مو های خیس به علت تغییر مقدار انعطاف پذیری شان، منعطف و کشش پذیر هستند و می توانند به راحتی پاره شوند. در حمام پیش از شستن نرم نماینده، از یک شانه دانه درشت استفاده کنید تا از گره خوردن مو ها و ایجاد موخوره جلوگیری گردد. علاوه بر این، کارشناسان توصیه می نمایند از اسپری های باز نماینده گره مو و برس هایی که دانه های پلاستیکی و منعطف دارند استفاده کنید.

7- موهایتان را از بالا شانه می زنید

بیشتر ما به طور ناخودآگاه شانه زدن موهایمان را از ریشه آن ها شروع می کنیم. اما این کار باعث گره خوردن بیشتر مو ها می گردد، چون گره ها را با فشار به پایین مو ها راهنمایی می کنیم. در اینصورت، مو ها کماکان گره خورده باقی می مانند. شانه زدن مو ها را از پایین آن ها شروع کنید و این کار را به تدریج به سمت ریشه مو ها ادامه دهید.

8- از سری سشوار استفاده نمی کنید

حرارت سشوار به مو ها آسیب می زند. بیشتر ما سشوار را در فاصله بسیار نزدیکی از موهایمان می گیریم، به همین علت حرارت سشوار مو ها را دچار سوختگی سطحی می نماید. برای جلوگیری از این آسیب، سری سشوار را حتما نصب کنید، چون نه تنها جریان هوا را راهنمایی می نماید بلکه بین تار های مو هم چند سانتی متری فاصله ایجاد می نماید.

9- سال ها از سشوار قدیمی تان استفاده می کنید

سشوار ها هم مثل هر وسیله دیگری یک عمر مفید دارند. ممکن است تصور کنید سشوار قدیمی تان به خوبی کار می نماید، اما در واقعیت حرارت این وسیله آسیب های جدی ای به موهایتان وارد می نماید. با گذشت زمان، سشوار ها در هنگام استفاده بیش از مقدار داغ می شوند و به نظر می رسد موهایتان سریع تر خشک می شوند، اما در حقیقت سلامتی موهایتان به خطر می افتد.

10- در استفاده از وسایل حرارتی برای مو ها افراط می کنید

اگر هر روز از دستگاه های فرنماینده یا صاف نماینده مو استفاده می کنید وقت آن رسیده که عادت خود را ترک کنید. اگرچه ما در ناحیه موهایمان حسی نداریم و نمی توانیم داغ شدن بیش از مقدار مو ها را احساس کنیم، این به معنی آن نیست که ترکیبات مغذی مو تحمل این مقدار حرارت را دارند. کارشناسان توصیه می نمایند هر بار که قصد استفاده از این وسایل حرارتی را داریم از یک سرم محافظتی مو استفاده کنیم تا میان مو ها و وسیله مورد استفاده یک محافظ به وجود آورد.

11- موهایتان را محکم اتو می کشید

اتوی مو را آهسته و یکنواخت به مو ها بکشید. بیشتر ما اتوی مو را به سرعت و به شکل مکرر روی یک نقطه از مو ها می کشیم. این کار به مو ها آسیب می زند. یک دسته باریک از موهایتان را جدا کنید و قسمتی که اتو می کشید را شانه بزنید. هر قسمت از موهایتان را باید تنها یک یا حداکثر دو بار اتو بکشید.

12- موهایتان را مرتبا کوتاه نمی کنید

پیشگیری برترین کار است، اما زمانی که موهایتان دچار موخوره گردد دیگر هیچ محصولی نمی تواند آن را ترمیم کند. تنها کاری که می توانید انجام دهید کوتاه کردن مو ها است تا آسیب کمتر گردد. چون با این کار موخوره ها به سمت بالای مو ها پیشروی نمی نماید و تشدید نمی شوند. هر 6 هفته کوتاه کردن مو ها زمان مناسبی است، اما بسته به مقدار مراقبت از موها، این زمان می تواند کمتر یا بیشتر گردد. حتی با داشتن مو های سالم هم نباید بیشتر از 4 ماه میان دفعات کوتاه کردن مو ها فاصله باشد.

13- بعد از رنگ کردن موهایتان آن را کوتاه نمی کنید

رنگ کردن مو می تواند بافت مو را تغییر دهد، به ویژه اگر موهایتان را از رنگی تیره تبدیل به رنگی روشن کنید. بعد از رنگ کردن موها، پایین آن حتما را کوتاه کنید. این کار به حفظ سلامتی مو ها و بهبود بافت آن یاری می نماید.

14- موهایتان را با دستگاه ریش تراش کوتاه می کنید

تنها زمانی می توانید از دستگاه ریش تراش برای کوتاه کردن مو ها استفاده کنید که مو های بسیار ضخیم و سالمی داشته باشید. دستگاه ریش تراش باعث به وجود آمدن موخوره می گردد، چون انتهای مو ها را به شکل یک دست کوتاه نمی نماید.

برای از بین بردن موخوره چه باید کرد؟

اتوکشی و استفاده از سشوار را به حداقل رسانده و برای مدتی نیز مو های خود را مش و رنگ نکنید. این قبیل کار ها آسیب های زیادی به مو های شما می رساند که جبران آن کار بسیار دشواری است؛ بنابراین بهتر است حداقل برای مدتی استفاده از این موارد را محدود کنید تا اثرات آن را ببینید. پس از آن با مشاهده نتایج خودتان به صورت اتوماتیک استفاده از سشوار، اتو و رنگ کردن مو ها را به حداقل می رسانید.

توجه کنید که حتما سشوار را با فاصله از مو ها بگیرید و اگر نمی توانید فاصله را کنترل کنید، از سری متمرکز نماینده آن استفاده کنید. اگر از عاشقان مو های رنگی رنگی هستید، حتما مو های خود را پس از رنگ کوتاه کنید. این موضوع باعث حفظ سلامت و کاهش احتمال ایجاد موخوره خواهد شد.

نحوه خشک کردن مو ها پس از حمام بسیار اهمیت دارد. اگر مو های خود را با حوله خشک می کنید، باید مراقب گره خوردگی آن ها باشید. البته این در صورتی است که شما مو های خود را در حوله پیچیده و آن ها را بپیچانید. اگر حوله را بدون پیچاندن مو ها دور آن ها بیندازید، دیگر مو ها گره نخورده و آسیب نخواهند دید.

بعلاوه اجازه دهید که مو های خیس شما به طور کامل خشک شده و سپس آن ها را شانه کنید. در زمانی که قصد آب کشی نرم نماینده های مو را دارید، مو ها را با شانه ای دندانه درشت شانه بزنید تا مجبور نشوید برای باز کردن گره ها به موهایتان آسیب برسانید.

شیوه های متنوعی را برای بستن موهایتان ابداع کنید

همه کش هایی را که باعث کشیدگی بیش از حد مو ها شده یا در آن ها گره می خورند، دور ریخته و آن ها را با کش هایی نرم و مناسب جایگزین کنید. توجه کنید که شما قرار نیست همواره مو های خود را به یک شیوه و در یک جهت ببندید. اگر دوست ندارید مو های زیبایتان با موخوره آسیب ببیند، شیوه های دیگری برای بستن مو ها یاد گرفته و از آن ها استفاده کنید.

تعویض زاویه بستن نیز می تواند باعث از بین رفتن فشار بر روی یک نقطه شده و آسیب مو ها را کمتر کند. هر چند وقت یک بار نیز مو های کوتاه را امتحان کنید. این کار باعث از بین بردن موخوره ها و جلوگیری از بروز دوباره آن ها می گردد.

از روغن های طبیعی استفاده کنید

برترین کار برای مراقبت از مو ها در برابر موخوره جلوگیری از خشک شدن آن ها است. روغن های طبیعی نظیر روغن آرگان می توانند تاثیر زیادی در حفظ سلامتی و خوش حالت کردن مو ها داشته باشند؛ بنابراین استفاده از آن ها را برای مراقبت از مو های خود جدی بگیرید. البته ممکن است روغن آرگان در دسترس شما نبوده یا هزینه های آن بالا باشد.

در این مورد می توانید از دیگر روغن های طبیعی نظیر روغن بادام برای چرب کردن ساقه مو ها استفاده کنید. توجه کنید که این روغن ها را تنها باید برای مراقبت از ساقه مو ها استفاده کنید و برای تقویت ریشه مو از روغن های طبیعی دیگری استفاده کنید.

از قرص ها یا دارو های تقویت نماینده استفاده کنید

ممکن است پزشک درمان دارویی را برای شما مناسب تشخیص دهد. در این مورد معمولا قرص های بایوتین یا آمپول های بیوتین تجویز می گردد. دوز این دارو ها و مدت زمان استفاده از آن ها بنا به مقدار موخوره و شدت آسیب در مو ها فرق دارد. این قرص ها به تقویت ساقه مو ها یاری نموده و از خشکی بیش از حد و بروز آسیب در آن ها جلوگیری می نمایند. علاوه بر این ممکن است پزشکان بعضی از ترمیم نماینده های ساقه مو را تجویز کند که باعث رطوبت رسانی به مو ها خواهد شد.

از شامپو های مناسب حاوی مواد تقویت نماینده استفاده کنید

شما باید جنس مو های خود را شناخته و شامپوی متناسب با آن را بخرید. این موضوع باعث می گردد که مو های شما آسیب کمتری دیده و خوش حالت تر شوند. علاوه بر این شامپوی مورد استفاده باید حاوی مواد مرطوب نماینده نظیر گلیسیرین، روغن بادام، روغن آرگان و… نیز باشد تا به بهبود شرایط مو ها و حفظ سلامت آن ها یاری کند.

شیوه صحیح شست وشوی مو ها را بیاموزید

بسیاری از افراد معمولا برای شست وشوی ساقه مو ها زمان بیشتری را صرف می نمایند. این در حالی است که ریشه مو ها بیشتر کثیف و چرب شده و احتیاج به شست وشو و ماساژ بیشتری دارد؛ بنابراین باید شست و شوی مو های خود را از این بخش شروع نموده و برای تمیز کردن ساقه های مو زمان کمتری بگذارید. چرا که ساقه ها معمولا خشک تر بوده و شست وشوی مداوم آن ها باعث تشدید خشکی و بروز موخوره می گردد.

توجه کنید که شست وشوی مداوم مو ها با استفاده از شامپو نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. شامپو هرچند که با توجه به نوع مو های شما انتخاب شده باشد، نهایتا مو ها را خشک خواهد نمود؛ بنابراین اگر تعداد دفعات شست وشوی مو ها با شامپو را افزایش دهید در نهایت صاحب مو هایی خشک و گره خورده خواهید بود. مو هایی که باز کردن گره های آن ها باعث ایجاد آسیب و شنمایندگی در آن ها شده و در نهایت آن ها را به موخوره مبتلا می نماید.

توجه کنید که تعداد دفعات شست وشوی مو ها بسته به نوع مو ها فرق دارد. به عنوان مثال افرادی که دارای مو های چرب هستند، بهتر است هرروز مو های خود را با شامپو شست وشو دهند.

افرادی که مو های خشکی دارند احتیاج به دو یا سه بار شامپو زدن در هفته دارند و برای افراد صاحب مو های خشک تنها یک بار در هفته کافی است. ضمن اینکه افرادی که مو های خود را رنگ نموده اند باید از شامپو های مخصوص رنگ نموده استفاده نموده و دستورالعمل همان شامپو ها را رعایت نمایند.

نکته دیگر اینکه اگر در زمان استحمام مو های شما گره خورده یا به هم پیچیده اند باید به آرامی و با صبر و حوصله گره ها را باز کنید. برای راحتی کار می توانید از شانه های دندانه درشت استفاده کنید و سپس بدون احتیاج به دست کشیدن لای مو ها آن ها را آب کشی کنید.

استفاده از محصولات مراقبتی مو را جدی بگیرید

توجه کنید که مراقبت از مو ها به معنای شست وشوی مداوم آن ها نیست. این کار حتی می تواند به مو های شما آسیب برساند. شما باید مو های خود را در زمان های مناسب و با استفاده از شامپو های سازگار با نوع موهایتان شست وشو داده و پس از آن از محصولات مراقبتی مو ها نظیر سرم مو استفاده کنید. سرم مو معمولا حاوی روغن های گیاهی بوده و از ایجاد موخوره یا آسیب های دیگر در مو های شما جلوگیری می نماید.

آیا می توان بدون کوتاه کردن مو ها موخوره را از بین برد؟

خیر، مو هایی که شکسته اند یا شکاف برداشته اند به هیچ وجه قابل ترمیم نیستند. شما باید برای جلوگیری از پیشروی موخوره موهایتان را کوتاه نموده و پس از آن از روش های گفته شده در این مطلب استفاده کنید تا مجددا به موخوره مبتلا نگردید.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید

به "چرا موخوره می گیریم و راه درمان چیست؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا موخوره می گیریم و راه درمان چیست؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید