کاهش 11 درصدی حجم آب در مخازن سد ها

به گزارش بهترین عینک آفتابی، آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد، با سپری شدن 216 روز از سال آبی، تا 6 اردیبهشت سال آبی 1401-1400 اندازه کل حجم آب در مخازن سد های کشور حدود 26.43 میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 11 درصد کاهش نشان می دهد.

کاهش 11 درصدی حجم آب در مخازن سد ها

به گزارش ایسنا، آنالیز شرایط ورودی سد های کشور نشان می دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری 21.95 میلیاردمترمکعب رسیده است که کاهشی معادل 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.

بعلاوه کل خروجی سد های کشور از ابتدای سال آبی تا به امروز 14.76 میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته که عددی معادل 20.17 میلیارد متر مکعب ثبت شده 27 درصد کاهش یافته است.

آنالیز شرایط ورودی سد های کشور نشان می دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری 21.95 میلیاردمترمکعب رسیده است که کاهشی معادل 2 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.

اندازه پرشدگی سد های استان تهران، سد زاینده رود در استان اصفهان، سد های استان خوزستان و سد های حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به ترتیب حدود 27 درصد، 29 درصد، 57 درصد و 73 درصد است.

شرایط سد های مهم (شرب- کشاورزی) تا ششم اردیبهشت ماه نیز حکایت از این دارد که در 14 سد با کاهش موجودی مخزن نسبت به سال قبل روبروه هستیم و تنها در دو سد استان هرمزگان اندازه تغییرات با اعداد بالا مثبت اعلام شده است.

شرایط سد های پنجگانه تهران حکایت از کاهش 35 درصدی، سد های خراسان رضوی کاهش 34 درصدی و خراسان شمالی کاهش 23 درصدی دارد. بعلاوه در حوضه قمرود سد گلپایگان کوچری شاهد کاهش 25 درصدی سد مخازن و در سد پانزده خرداد شاهد کاهش 23درصدی حجم مخازن هستیم.

در استان سیستان و بلوچستان در سد چاه نیمه یک و دو و چاه نیمه چهار به ترتیب با کاهش 56 و 51 درصدی حجم مخازن روبرو هستیم. علاوه بر این در سد سفیدرود گیلان نیز شرایط مخزن نشان دهنده کاهش 26 درصدی است.

در استان مرکزی نیز سد کمال صالح 22 درصد کاهش و در استان فارس سد سلمان فارسی 12 درصد و در استان بوشهر سد رئیسعلی دلواری 10 درصد کاهش حجم مخزن را تجربه می نماید. در این میان 13 سد حوضه دریاچه ارومیه 5 درصد، سد یامچی در استان اردبیل 16 درصد و سد درودزن در استان فارس 10 درصد نسبت به سال قبل افزایش مخزن داشته است.

منبع: فرارو

به "کاهش 11 درصدی حجم آب در مخازن سد ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 11 درصدی حجم آب در مخازن سد ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید