کتیبه های گنجنامه قربانی فقر فرهنگی یا بی تدبیری مدیران؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مهرماه سال جاری فیلم بالا رفتن یک نفر از بدنه کتیبه های گنجنامه پخش شد. حال پس از گذشت چند ماه، این بار کتیبه ها از گزند چهارشنبه سوری در امان نماند و بار دیگر تیتر رسانه ها شد.

کتیبه های گنجنامه قربانی فقر فرهنگی یا بی تدبیری مدیران؟

مهرماه کنندگان شهرداری و میراث فرهنگی به همراه معاون امور هماهنگی مالی استاندار همدان از این مکان تاریخی بازدید و اعلام کردند نرده کشی باید سمت کتیبه ها انجام می شود تا از حضور افراد در این مکان جلوگیری شود.

سیدمجتبی حسینی همان زمان، پس از بازدید از کتیبه های تاریخی گنجنامه از مشخص ضرب الاجل یک هفته ای به دستگاه های مربوطه خبر داد و به خبرنگار مهر گفت: میراث فرهنگی برای ساماندهی فضا و نرده کشی در اطراف کتیبه ها یک هفته مهلت دارد.

وی با اشاره به اینکه نرده کشی باید سمت کتیبه ها انجام تا از حضور افراد در این مکان جلوگیری شود، اضافه کرد: دستگاه های اجرایی مانند شهرداری، میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و منابع طبیعی ظرف 10 روز آینده نشستی برگزار می کنند تا در رابطه با حفاظت بهتر از آثار تاریخی و تأمین منابع مالی مورد نیاز در این رابطه هم اندیشی و تصمیم گیری کنند.

معاون هماهنگی امور مالی استاندار همدان شرح داد: در راستای حفظ و ساماندهی این آثار نسبت به اخذ مجوز از اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای فروش بلیت جهت ورود به محوطه کتیبه ها خواهیم داشت.

حسینی با بیان اینکه هدف از این اقدام درآمدزایی نیست بلکه در پی راه چاره مناسبی برای ساماندهی و ارتقای سطح امنیت و حفاظت کتیبه های گنجنامه هستیم، گفت: از پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی درخواست کتبی می کنیم تا ضمن مطالعات تخصصی بر کتیبه های گنجنامه، بهترین راه چاره برای حفاظت از آن ها را پیشنهاد بدهد.

وی اضافه کرد: همچنین از مسکن و شهرسازی خواسته ایم با نصب تورهای فلزی در بالای کتیبه ها، نسبت به مهار سنگ های بالادستی اقدام کنند تا در صورت سقوط سنگ ها آسیبی به کتیبه ها و افراد بازدیدکننده نرسد.

8 مهرماه سال جاری نیز، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از تشکیل کمیته فنی برای حفاظت و نگهداری از کتیبه های گنجنامه خبر داد.

محسن معصوم علیزاده در گفت وگو با خبرنگار مهر، با اعلام اینکه به زودی کمیته فنی برای حفاظت و نگهداری از کتیبه های گنجنامه تشکیل می شود، اضافه کرد: این کمیته آسیب های احتمالی را بررسی و بر اساس آن تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه کتیبه های 2500 ساله گنجنامه ثبت ملی شده و تابع ضوابط میراث فرهنگی است و باید بر این اساس برای حفاظت از آن ها تصمیم گیری شود، اظهار کرد: حفاظت از کتیبه ها باید با حساسیت بالا انجام شود و نباید اقدامی خارج از قاعده و قانون صورت بگیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با تاکید بر اینکه نحوه نگهداری از کتیبه ها باید بر اساس ضوابط حفاظتی میراث فرهنگی صورت بگیرد، مطرح نمود: همچنین نحوه نگهداری نباید مورد هجمه متخصصان قرار گیرد بنابراین از حساسیت بالایی برخوردار است.

معصوم علیزاده با بیان اینکه باید بهترین راه چاره برای نگهداری و حفاظت از این اثر ارزشمند در نظر گرفته شود، گفت: نمونه های مشابه کتیبه های گنجنامه در سراسر کشور وجود دارد، این اثر در طول زمان به دلیل نوع و محل قرارگیری و حتی عوامل جوی آسیب جدی ندیده و در حال حاضر نیز در معرض آسیب نیست.

وی اضافه کرد: میراث فرهنگی روی تمام آثار تاریخی حساسیت دارد و اگر روزی احساس کنیم هر یک از آن ها در معرض آسیب هستند حتماً با مشورت و مدیریت، بهترین تصمیم را می گیریم.

حال این سوال ها مطرح است که پس از گذشت حدود 6 ماه چه تدبیری برای جلوگیری از آسیب به میراث 2500 ساله همدان شده است؟ آیا بهتر نیست به این باور برسیم که در عصر ارتباطات گزینه هایی بهتر از نرده کشی می تواند در حفظ کتیبه های گنجنامه یاری رسان مان باشد؟ تأمین پایش تصویری و حضور نیروی انسانی یا راهنمای گردشگری آنقدر کار سختی است که پس از 6 ماه هنوز محقق نشده است؟

آیا اگر نمی توانیم راه چاره حفاظت از این سنگ نوشته های مهجور را پیدا کنیم بهتر نیست ببینیم دیگران با نمونه های مشابه چطور برخورد کرده و راه چاره حفاظتی شان چیست؟ آیا مدیریت کتیبه هایی که به واسطه آن ها عنوان مرکز تاریخ و تمدن را یدک می کشیم آنقدر سخت است که هرازچندگاهی تیتر شدن وندالیسم در رسانه های کشوری را به جان می خریم اما حاضریم همچنان بی برنامه به سر ببریم؟

منبع: گردشبان

به "کتیبه های گنجنامه قربانی فقر فرهنگی یا بی تدبیری مدیران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتیبه های گنجنامه قربانی فقر فرهنگی یا بی تدبیری مدیران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید