کشف 2000 مُهر تاریخی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مٌهر و لاک مُهر سفالین را کشف کردند که مقام های روم باستان زمانی برای مُهر و موم کردن اسناد دولتی از آن ها استفاده می کردند.

کشف 2000 مُهر تاریخی

محققان این مجموعه مٌهر را در جریان کاوش در یکی از شهرهای روم باستان به نام Doliche واقع در جنوب ترکیه کشف کردند.

ابعاد این مُهرها و لاک مهرهای سفالین از 5 تا 20 میلی متر است و برای مُهر و موم کردن اسنادی از جنس پاپیروس و کاغذ پوست مورد استفاده قرار می گرفتند. روی هر یک از این مُهر و موم ها تصویر یکی از اساطیر رومی یا نماد مذهبی نقش بسته است.

مایکل بلومر، استاد رشته باستان شناسی دانشگاه مونستر واقع در آلمان که در کشف این آثار تاریخی شرکت داشت، درباره این اکتشاف شرح داد: این مُهرها علامت های سفالین کوچکی هستند که با فشار دادن آن ها داخل یک تکه گِل برای بستن اسناد مورد استفاده قرار می گرفتند.

به گفته این کارشناس، آنالیز تصاویر روی این مُهر و موم ها می تواند به جمع آوری اطلاعات درباره فرهنگ مردم شهر باستانی Doliche یاری کند.

این شهر در مقطعی از تاریخ یک مرکز مهم مذهبی بود که به عنوان یک مکان مقدس برای علاقه مندان به ژوپیتر دولیچنوس، ایزد رومی کاربرد داشت.

باستان شناسان این آثار تاریخی را درون ویرانه های یکی از ساختمان های این شهر پیدا کردند، که در فاصله اواسط قرن دوم تا اواسط قرن سوم میلادی مورد استفاده قرار می گرفت.

این نخستین باری نیست که بلومر و اعضای گروهش با کاوش در Doliche چنین آثار تاریخی ای کشف می نمایند. آن ها درنتیجه کاوش های قبلی تقریباً 4000 مُهر و موم مشابه را در این مکان کشف کردند.

منبع: گردشبان

به "کشف 2000 مُهر تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 2000 مُهر تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید