گردشگری استان سمنان و افق امیدبخش آن

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا/ این خبر پیرامون گردشگری استان سمنان و افق امیدبخش آن برای شما نگارش شده است.

گردشگری استان سمنان و افق امیدبخش آن

استان سمنان جاذبه های تاریخی و جهانگردی بسیاری را در خود جای داده است. طبیعت بکر و دست نخورده، جنگل، کوی، آسمان صاف و هوای پاک از جمله جاذبه های این استان است که میتوان از آن به اسم قاره ای کوچک و با تنوع اقلیمی و آب و هوایی بالا و مقصدی تازه و بکر برای جهانگردان یاد کرد.

در کنار این جاذبه ها، زیرساخت های قابل توجهی هم در جای جای این استان برای پذیرش و اسکان جهانگردان فراهم شده است. متأسفانه با شیوع کرونا، صنعت جهانگردی در سراسر جهان، ایران و استان سمنان، دچار رکود و وقفه ای مقطعی شده است. با این حال این استان در زمینه معرفی جاذبه ها با بهره گیری از فضای مجازی، جهانگردی مجازی و آنلاین، ایجاد زیرساخت ها و حمایت از بخش خصوصی در حوزه جهانگردی به کوشش های خود ادامه می دهد.

اجرای 30 پروژه سرمایه گذاری در حوزه جهانگردی

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان سمنان پیرامون جهانگردی استان سمنان و افق امیدبخش آن گفت: در حال حاضر تعداد 30 پروژه سرمایه گذاری با هدف افزایش ظرفیت تازه هتلینگ و ایجاد سایر زیرساخت های جهانگردی با سرمایه گذاری بیش از 6724 میلیارد ریال در مرحله ساخت و اجرا قرار گرفته است.

حمیدرضا دوست محمدی اضافه نمود: میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه ها 40 درصد است که پس از بهره برداری یک هزار و 479 شغل تازه ایجاد و یک هزار و 338 تخت به ظرفیت اقامتی استان اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: این پروژه ها شامل ایجاد هتل، اقامتگاه سنتی، مجتمع جهانگردی، اقامتگاه بوم گردی، تأسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع خدماتی رفاهی و سفره خانه سنتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان توضیح داد: از مجموع 30 پروژه، 8 پروژه با حجم سرمایه گذاری 4970 میلیارد ریال با ظرفیت 836 تخت و پیش بینی اشتغال 860 نفر در سطح استان از جمله پروژه های شاخص در دست احداث محسوب می شوند که پس از اتمام عملیات عمرانی و بهره برداری از تأسیسات مذکور شاهد رشد شاخص های جهانگردی استان خواهیم بود.

صدور 29 فقره موافقت اصولی در حوزه جهانگردی

دوست محمدی ادامه داد: در یک سال گذشته تعداد29 فقره موافقت اصولی به وسیله سامانه موافقت اصولی جهت ایجاد تأسیسات جهانگردی صادر شده که در مراحل مختلف اداری برای عملیاتی شدن فرایند اجرایی پروژه در دست پیگیری قرار دارند. وی اضافه نمود: در این مدت تعداد 8 فقره مجوز ایجاد، اصلاح و تکمیل با حجم سرمایه گذاری 1435 میلیارد ریال با ظرفیت 286 تخت و پیش بینی اشتغال 322 نفر صادر و عملیات ساختمانی پروژه ها شروع شده است.

شروع عملیات اجرایی 50 پروژه جهانگردی

سرپرست معاونت جهانگردی و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی استان سمنان هم در مورد برنامه های آینده این اداره کل گفت: شروع عملیات اجرای بیش از 50 پروژه برای ایجاد تأسیسات جهانگردی با حجم سرمایه گذاری 5000 میلیارد ریال، پیگیری جذب سرمایه گذار بخش خصوصی برای ایجاد تأسیسات جهانگردی که در صورت تحقق، موجب افزایش بیش از 500 تخت به ظرفیت اقامتی موجود در راستای توسعه صنعت جهانگردی استان می گردد.

محمد طاهریان از جمله برنامه های پیشنهادی پسا کرونا در این استان را برگزاری جشنواره های متعدد جهانگردی با توجه به قابلیت های جهانگردی طبیعی، روستایی و عشایری در نقاط مختلف استان، برپایی بازارچه صنایع دستی و سوغات و معرفی جاذبه های جهانگردی در شهرهای مختلف، برگزاری شب های فرهنگی و اجرای موسیقی های محلی، برگزاری بازی های بومی محلی در محدوده بازارچه صنایع دستی، راه اندازی اتوبوس جهانگردی برای معرفی بیشتر جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان، ارائه پکیج های جهانگردی از طرف دفاتر خدمات مسافرتی در سطح استان و کشور، ارائه تخفیف ویژه اقامت به جهانگردان و مسافران برای ترغیب به سفر، ارائه بسته های سفر مقرون به صرفه قیمت به دستگاه های اجرایی با هدف ترغیب کارکنان به سفر اسم کرد.

وی افزود: صدور 5 پروانه بهره برداری مجتمع اقامتی پذیرایی بین راهی، سفره خانه سنتی، اقامتگاه سنتی، خانه مسافر، محیط ها و پارکهای طبیعت گردی با سرمایه گذاری 400 میلیارد ریال و اشتغال 50 نفر از جمله دستاوردهای شاخص اجرا شده در حوزه جهانگردی است.

ورود بیش از 200 جهانگرد خارجی به استان سمنان

طاهریان با اشاره به اینکه 50 جهانگرد خارجی در شش ماهه دوم سال گذشته وارد استان سمنان شدند، اضافه نمود: این تعداد در شش ماهه اول سال جاری به 157 نفر رسید. بعلاوه 42 هزار جهانگرد داخلی هم در شش ماهه دوم سال گذشته و 55 هزار جهانگرد در شش ماهه نخست سال جاری در استان اقامت کردند.

معاون میراث فرهنگی استان گفت: در حال حاضر 15 هتل، 1 هتل آپارتمان، 1 متل و 5 مهمان پذیر، 90 اقامتگاه بوم گردی، 14 اقامتگاه سنتی، 73 خانه مسافر، 4 مجتمع جهانگردی، یک جهانگردی کشاورزی و 6 اردوگاه و مرکز تفریحی تفریح جهانگردی و جهانگردی کشاورزی، 31 دفتر خدمات مسافرتی، 40 رستوران بین راهی، 20 سفره خانه سنتی و 4 موسسه آموزش جهانگردی در استان سمنان فعال است.

وی اظهار کرد: در مجموع 305 واحد تأسیسات جهانگردی، با یک هزار و 92 اتاق در استان فعال است و این تأسیسات زمینه اشتغال به کار یک هزار . 195 نفر را فراهم نموده اند.

به هر حال، بخش جهانگردی در استان سمنان اگرچه به علت مسائل ناشی از کرونا و تحریم ها در یکی دو سال اخیر با مسائلی روبرو بود، اما توسعه زیرساخت ها در این ایام گویای زمینه مساعد برای رشد این صنعت پردرآمد در استان است؛ رونقی که با رخت بربستن کرونا و کاهش آن می تواند در آستانه یک جهش جدی قرار بگیرد.

منبع: همگردی

به "گردشگری استان سمنان و افق امیدبخش آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری استان سمنان و افق امیدبخش آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید