گردشی در گوشه گوشه استان خراسان شمالی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، استان خراسان شمالی با مساحتی در حدود 28.100 کیلومتر مربع از شمال به کشور ترکمنستان از شرق و جنوب به استان خراسان رضوی، از جنوب غربی به استان سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می گردد. این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای 6 شهرستان به نام های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم، فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت

گردشی در گوشه گوشه استان خراسان شمالی

گردشی در گوشه گوشه استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی با مساحتی در حدود 28.100 کیلومتر مربع از شمال به کشور ترکمنستان از شرق و جنوب به استان خراسان رضوی، از جنوب غربی به استان سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می گردد.

این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای 6 شهرستان به نام های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم، فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت بجنورد و 15 بخش و 40 دهستان و بیش از 1000 روستای دارای سکنه است که جمعیت تقریبی آن تا سال 1384 بالغ بر 850.000 نفر برآورد شده است.

سوغات استان

آبنبات (شکر پنیر) بجنورد، چاروق بجنوردی، قالیچه ها و پشتی ها ی ترکمنی و کردی ، کلاه کرکی جاجرمی، چادر شب و حوله دستی اسفراین و جاجرم، کشمش و آجیل فاروج، خشکبار و سیب شیروان.

شهر بجنورد

نام بجنورد در کتاب های قدیمی بوزنجورد آمده است. بوزنجورد معرب کلمه بیژن گرد است، ولی به مرور با اندک تحریفی به صورت بجنورد تلفظ می گردد. گرد به معنای شهر و آبادی است و بجنورد به معنی شهر بیژن است. در شمال غربی بجنورد کنونی تپه ای قدیمی وجود دارد که آثار بسیار کهنی از شهر تاریخی بیژن گرد را در خود جای داده است و به بیژن یورت معروف است. گفته می گردد که بجنورد قدیمی در محل همان تپه قرار داشته که اکنون ساربان محله نامیده می گردد.

مراکز دیدنی

آرامگاه باباتوکل

چشمه باباامان

چشمه بش قارداش

غارکنه گرم

غارگنج کوه

امامزاده سلطان سیدعباس

عمارت مفخم

شهر شیروان

با توجه به تحقیق و کاوش در آثار به جای مانده در روستاها و آبادی های قدیمی، می توان گفت این منطقه قبل از اسلام مسکونی بوده و دارای قدمت طولانی است. مردم شیروان در سال 31 هجری ـ در زمان خلافت عثمان - به اسلام روی آوردند.

در دوران طاهریان و سامانیان، با اینکه ذکری از نام شیروان نیامده است، لیکن از بعضی قراین پیداست که این شهر به صورت قصبه ای پابرجا بوده است. سلطان محمود غزنوی در لشگرکشی خود به هندوستان، یک شبانه روز در حد فاصل ورگ ـ رزمغان توقف نموده بود، و این محل هنوز هم در میان مردم شیروان به تخت سلطان محمود معروف است.

از نظر تاریخی، رونق شهر شیروان با دوره فرمانروایی خوارزمشاهیان مربوط است. این شهر در دوران حکومت قاجار یکی از منطقه ها مهم درگیری های حکام محلی بود. شهر شیروان در سال 1308 بر اثر زلزله به کلی ویران شد و پس از دوسال، بار دیگر با اسلوب نو شهرسازی تنو بنا گشت.

مراکز دیدنی

آرامگاه تیموری

غارکافرقلعه

غارپوستین دوز

ییلاق اوغاز

ییلاق گلبل نامانلو

منطقه حفاظت شده گلول

امامزاده حمزه رضا

بقعه شیخ رشیدالدین محمد

شهر اسفراین

دروجه تسمیه اسفراین بعضی معتقدند، این شهر را اسفندیار بنا نهاده است و لذا به نام بانی آن، اسفراین نامیده شده است. بیهقی اصل این نام را آسپرآئین دانسته که اسپر به معنی سپر و آئین به معنی راه و رسم است. اسفراین جزو اولین مراکز جمعیتی است که اقوام آریایی پس از ورود به ایران درآن سکنی گزیدند. شهر اسفراین با اینکه در طول تاریخ صدمات فراوانی متحمل شده است، لیکن با کوشش و همت مردم به توسعه قابل توجهی دست یافته است و در حال حاضر یکی از شهرهای آباد استان خراسان به شمار می آید.

مراکز دیدنی

آرامگاه شیخ شاه علی اسفراینی

قلعه حسن آباد

قلعه قیصر

قلعه صعولک

زادگاه نوشیروان

بازمانده شهرقدیمی بلقیس

غارنوشیروان

غارعبادتگاه شیخ احمدذاکر

منطقه حفاظت شده ساری گل

امامزاده عبدالله کوران

امامزاده شاهزاده زید

بقعه شیخ محمدرشیدالدین

امامزاده شاهزاده جعفر

منبع:www.hamshahrionline.ir

منبع: راسخون

به "گردشی در گوشه گوشه استان خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشی در گوشه گوشه استان خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید