گرد و غبار در هوا، عامل بروز بیماری های پوستی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خشکی شدید پوست، خارش و قرمزی بخشی از نمای بالینی حساسیت های پوستی در اثر آلودگی هوا و ریزگرد ها است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره نمود.

گرد و غبار در هوا، عامل بروز بیماری های پوستی

یک متخصص پوست و مو، با تاکید بر اینکه ریزگرد ها و آلودگی هوا بر عملکرد طبیعی پوست تاثیر دارند، گفت: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهم ترین اثرات ریزگرد ها و آلودگی هوا است.

رضا رباطی، با اشاره به اینکه ریزگرد ها و گرد و غباری که باعث آلودگی هوا شده، اثرات مخربی بر پوست دارند اظهار کرد: آلاینده های محیطی خصوصاً در زمان تشدید آلودگی می توانند بر سلامت پوست اثرگذار باشد.

وی با بیان این که پوست خارجی ترین ارگان بدن است که وسعت قابل توجهی نیز دارد اضافه کرد: اندازه روبرو پوست با آلاینده ای محیطی خصوصاً در دراز مدت می تواند از نظر سلامت پوست زیانبار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که به لحاظ عملکردی آلودگی هوا و غلظت آلاینده ها تأثیراتی بر عملکرد طبیعی پوست دارند، هشدار داد: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهمترین اثرات ریزگرد ها و آلودگی هواست.

رباطی ادامه داد: اختلال در عملکرد حفاظتی پوست می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را ایجاد و یا بیماری های زمینه ای پوستی را تشدید کند.

وی با بیان اینکه انواع حساسیت های پوستی یا ضایعات اگزمایی از شایع ترین بیماری های پوستی ناشی از آلودگی هوا و ریزگرد ها است، ادامه داد: ضایعات اگزمایی در افرادی که زمینه ابتلاء به این بیماری را دارند در زمان بروز آلودگی هوا تشدید می گردد.

به گفته این استاد پوست و مو، تشدید یا عود و حتی بروز بیماری های پوستی در زمان آلودگی هوا می تواند گروه های حساس، خصوصاً بچه ها را بیشتر تهدید کند.

خشکی شدید پوست، خارش و قرمزی بخشی از نمای بالینی حساسیت های پوستی در اثر آلودگی هوا و ریزگرد ها است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره نمود.

رباطی توصیه کرد: در روز هایی که غلظت آلاینده ها و ریزگرد ها بالا است، از تردد طولانی در فضای باز و آلوده خودداری کنید چرا که مدت زمان روبرو و غلظت آلاینده ها در بروز ضایعات پوستی اثر دارد.

وی ادامه داد: اگر چنانچه برای مدت طولانی در معرض آلاینده های محیطی و ریزگرد ها قرار گرفتید با شستشوی پوست تراکم آلودگی را در سطح پوست کاهش دهید.

استفاده از ترکیبات حفاظتی پوست توصیه دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه برای کاهش آثار مخرب آلودگی های محیطی است. وی اضافه کرد: ضدآفتاب ها و مرطوب نماینده ها می توانند در جلوگیری از بروز و عود ضایعات پوستی در برابر آلودگی هوا یاری نماینده باشد.

وی با بیان این که آلودگی هوا و ریزگرد ها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مسائل پوستی نیز ایجاد نمایند، ادامه داد: حتی این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آکنه اثرگذار باشد بنابراین باید تا جایی که امکان دارد در روز هایی که غلظت آلاینده ها بالاست از تردد غیرضروری اجتناب کنید.

رباطی استفاده از شوینده های مناسب و ملایم، ضدآفتاب و مرطوب نماینده در روز هایی که هوا آلوده است را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: به محض مشاهده ضایعات پوستی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "گرد و غبار در هوا، عامل بروز بیماری های پوستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرد و غبار در هوا، عامل بروز بیماری های پوستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید