9 راه چاره برای انتخاب راستا زندگی (علاقه و اشتیاق)

به گزارش بهترین عینک آفتابی، زمانی که علایق بسیاری دارید و هر کدام شما را به سوی خود می کشند، انتخاب جهت زندگی می تواند سخت باشد. گاهی فکر می کنیم انتخاب یکی از علایق به عنوان فعالیت اصلی در جهت زندگی، به معنی دست کشیدن از سایر علایق است، اما چنین نیست. می توانیم فعالیت خود را در تمام زمینه هایی که علاقه و اشتیاق داریم، دنبال کنیم و فقط یکی را به عنوان علاقه اصلی در نظر بگیریم. در این مقاله به 9 راهکاری اشاره می کنیم که به ما در انتخاب درست جهت زندگی برپایه علاقه مندی هایی که داریم، یاری می نمایند.

9 راه چاره برای انتخاب راستا زندگی (علاقه و اشتیاق)

9 راه چاره برای انتخاب راستا زندگی

1- در راستا زندگی روی علاقه اصلی خود تمرکز کنید

در راستا زندگی به علایقی توجه داشته باشید که اغلب برای آن وقت می گذارید. برای مثال اگر شما به نقاشی و نواختن گیتار علاقه مند هستید اما بیشتر خود را در حالی می یابید که قلم مو در دست دارید، احتمالا علاقه واقعی و عمیق تر شما نقاشی است.

2- تمام علایق خود را امتحان کنید

تنها راه واقعی برای شناختن علاقه ای که باید در راستا زندگی دنبال کنید، امتحان کردن تمام علایق تان است. یکی را انتخاب و به سمت آن حرکت کنید و اگر از انجام آن لذت نبردید به سراغ بعدی بروید. اگر یکی از آن ها را به عنوان علاقه اصلی یافتید، می توانید موارد دیگر را به عنوان سرگرمی یا شغل دوم انجام دهید. در دنیای امروز فرصت های زیادی برای فعالیت های چندگانه وجود دارد.

3- به صورت بلند مدت و ماهانه تجربه کنید

اگر شما از یادگیری موضوعات متنوع لذت می بریدً نیازی نیست که به دنبال یک اشتیاق و علاقه واقعی بگردید. البته اگر می خواهید که علایق خود را مورد کاوش قرار دهید، یک ماه تمرکز عمیق خود را روی یک موضوع قرار دهید، با افراد فعال یا شخصیت های شناخته شده در آن حوزه یا صنعت دیدار کنید و کتاب ها یا اخبارهای مرتبط را بخوانید. پس از 20 یا 30 روز مطالعه سخت و مداوم، تصمیم بگیرید که کوشش خود در این حوزه افزایش دهید یا آن را رها کنید.

4- در انتخاب راستا زندگی شکیبا باشید

شور و اشتیاق شدید چیزی نیست که ما بتوانید یک شبه آن را بیاموزیم و اغلب به طور طبیعی زخ می دهد. اگر برای هیچ یک از علایق خود شور و اشتیاق ندارید، آنوقت باید در طول زمان در حالی که علایق جدید خود را کشف می کنید به یادگیری بیشتر در خصوص خودتان بپردازید. صبر داشته باشید و اجازه دهید شور و اشتیاق شما را پیدا کند.

انتخاب کردن راستا زندگی - پرسش از دیگران

5- از دیگران بپرسید

از دیگران بپرسید که فکر می نمایند شما در چه زمینه ای عملکرد بهتری دارید؟ چه فعالیتی را به عنوان بزرگترین نقطه قوت شما می دانند؟ از کدام یک از علایق تان با اشتیاق بیشتری با آنها صحبت می کنید؟ این بازخوردها در زمانی که شما در انتخاب شور و اشتیاق اصلی خود مطمئن نیستید، می تواند ارزشمند باشد.

6- هیچ کاری انجام ندهید

اگر از تمایل واقعی خود مطمئن نیستید، یک راه مطمئن برای پیدا کردن آن وجود دارد، زمان کمی را برای انجام ندادن هیچ کاری در نظر بگیرید. هر فعالیت یا علاقه ای که در این مدت زمان برای شما جذاب تر بود احتمالا همان فعالیتی است که شما نسبت به آن ها اشتیاق دارید. بنابراین هوشمندانه خواهد بود که آن را در زندگی حرفه ای و شخصی خود دنبال کنید.

7- در راستا زندگی چابک باشید

اگر هنوز علاقه خاص خود را پیدا نکرده اید پس روی طیف وسیعی از علایق خود تمرکز کنید. با کشف چندین علاقه، شما تجربه بیشتری کسب خواهید نمود و احتمالا می توانید در طول این فرایند علاقه خود را پیدا کنید. اگر هم پیدا نشد دست کم طیف وسیعی از تجارب و موقعیت های بهتر را برای چابک ماندن تا زمانی که علاقه واقعی خود را بیابید، خواهید داشت.

انتخاب راستا اصلی زندگی - تحقیق کنید

8- تحقیق کنید

اگر شما علایق زیادی در راستا زندگی خود دارید، اما شور و اشتیاق مشخصی ندارید، شاید زمان آن است که در علایق خود کمی عمیق تر شیرجه بزنید. زمان خود را برای تحقیق و تجربه کردن طیف گسترده ای از علایق خود صرف کنید. در هر نقطه ای که با خود فکر کردید که من ترجیح می دهم این کار را انجام ندهم، پس احتمالا تمایل شما به آن زمینه نیست، اما اگر شما اطلاعات را جذاب و شگفت انگیز دانستید، روی آن فعالیت تمرکز کنید.

9- به جای دیگری نگاه کنید

علایق عمومی را با شور و اشتیاق اشتباه نگیرید. اگر نمی توانید تمام زمان خود را روی یکی از علایق خود بگذارید. شاید اکنون زمان آن است که در خصوص دیگر عناوین و موقعیت های خاص در راستا یافتن فعالیتی که به آن اشتیاق دارید تحقیق کنید. شاید به زمان بیشتری برای یافتن شور و اشتیاق خود نباز دارید، پس خسته نشوید و جا نزنید!

سخن سرانجامی…

همواره به خاطر داشته باشید که پشتکار و ثابت قدم بودن در زمینه هایی که با علاقه ما نیز همخوانی دارند، روش صحیحی برای انتخاب درست راستا زندگی ما، چه در زمینه حرفه ای و چه زندگی شخصی مان خواهند بود. پس از انتخاب راستا زندگی نوبت به هدف گذاری خواهید رسید، در این رابطه توصیه می کنیم مطلب 17 روش کاربردی برای هدف گذاری در زندگی را مطالعه کنید. در سرانجام از قلم نیاندازید اگر پیشنهاد و توصیه ای به منظور انتخاب راستا صحیح زندگی حرفه ای و شخصی دارید،لطفا آن را ما و دیگر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله انگیزه

به "9 راه چاره برای انتخاب راستا زندگی (علاقه و اشتیاق)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 راه چاره برای انتخاب راستا زندگی (علاقه و اشتیاق)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید