حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، حسین صفا در مراسمی از دو مجموعه شعر جدیدش به نام های نرگس و منجنیق رونمایی کرد.

حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد

حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد

مراسم رونمایی از دو اثر جدید حسین صفا در حوزه شعر سپید و غزل با عنوان های نرگس و منجنیق، عصر روز دهم اردیبهشت ماه با حضور هرمز علیپور، لیلا کردبچه، حامد ابراهیم پور و مجید معارف وند عصر دیروز در کافه نام برگزار شد. اجرای این مراسم را محسن بولحسنی بر عهده داشت.

هرمز علیپور، نخستین سخنران این مراسم در توضیح مجموعه های تازه حسین صفا گفت: از سال های دهه 40 تا به امروز کمتر شاعری را دیده ایم که در حوزه غزل و شعر سپید شاعر خوبی باشد علتش هم این است که پیش از نگاه دوباره به غزل و پیشنهادهای تازه ای که در نهضت خاموش غزل از سوی حسین منزوی ارائه شد، غزل سرایان شعر قرن ها قبل را تکرار می کردند.

شاعر واقعی بدون ابزارهای رسانه ای خودش را نشان می دهند

وی ادامه داد: هر چیزی زمانی اشباع می شود و غزل کلاسیک نیز در آن روزگار به اشباع رسیده بود. شاعرانی غزل می گفتند که تفکرشان قرن هفتمی بود و در غزل ها، زندگی امروزی شاعر و مردم جای نداشت و عمده آثار، شبیه یک دیگر بودند. به اعتقاد من هیچ شاعر متوسطی نمی تواند با مانیفست نوشتن ماندگار شود. شاعر واقعی بدون ابزارهای رسانه ای و … خودش را نشان می دهند و اهل غوغاسالاری نیست.

علیپور با اشاره به ویژگی قلم حسین صفا گفت: اولین بار که با او و شعرش آشنا شدم، چنین افقی که امروز در شعر به آن رسیده را تصور نمی کردم. خصوصاً پیروزیت او هم در غزل و هم در شعر سپید تحسین آمیز است. او غزل را می شناسد و توانسته به زبانی امروزی در شعرهایش برسد؛ طوری که انگار با مخاطب خود حرف می زند.

وی اضافه نمود: این نوع نظم، همانی است که مورد نظر نیما بود. بنابراین غزل یا سپید، تفاوتی ندارد این شاعران اند که با هم متفاوت اند. فرزندکشی در شهر ما سابقه 50 ساله دارد بنابراین شاعران جوان هیچ وقت منظر نباشد که پیشکسوت ها و شاعران مطرح آن ها را مطرح و معرفی کنند.

حسین صفا تسلیم راه های پرمخاطب نشد

در ادامه این نشست، لیلا کردبچه عملکرد حسین صفا در عرصه شعر سپید پیروز خواند و گفت: وقتی کسی در غزل و ترانه پیروز است و به سرودن شعر سپید رو می آورد، ما سپیدسرایان مسرور می شویم چراکه می دانیم او به دلیل عدم توانایی در سرایش شعر موزون و مقفا سراغ شعر سپید نیامده و پشتوانه اش، تجربیات شعر کلاسیک است.

وی اضافه نمود: مجموعه شعر نرگس نسبت به مجموعه شعر قبلی شاعر با نام صدای راه پله می آید چند سروگردن بالاتر است و شاید تجربیات او در غزل باعث این رشد و پیشرفت شده است. آنچن انکه شعرهای سپید او با شعرهای سپید دیگر شاعران، متفاوت است.

این شاعر سپیدسرا در با اشاره به ویژگی های اخلاقی حسین صفا مطرح نمود: صفا نشان داده که تسلیم راه های تثبیت شده و پرمخاطب نشده است. او راه خودش را رفته و طبیعی است که در این راه مخاطبان خاص خودش را داشته باشد. از این حیث مجموعه نرگس می توان مخاطبان شعر سپید امروز را هم چند پله بالاتر ببرد.

شعر حسین صفا را باید درس داد

حامد ابراهیم پور، دیگر شاعر حاضر در این مراسم نیز با اشاره به مشکلاتی که غزل سرایان در دهه های اخیر با آن روبه رو بوده اند، گفت: ما در جلسات شعر از سوی شاگردان براهنی و رویایی تحقیر می شدیم و به ما می گفتند شعر می خوانید یا غزل؟ در همان دوره حسین منزوی کتاب هایش را در کیسه ای پلاستیک می آورد در پارک اندیشه که فروش برود؛ در حالی که از بلندگوهای پارک، صدای شعرخوانی مریم حیدرزاده می آمد.

وی ضمن بیان اینکه نسل غزل سرای آن دوره، هم از غزل سرایان کلاسیک فحش شنید و هم از شاعران سپید، درباره حسین صفا و آثارش اظهار کرد: او پیش از ترانه، غزل می نوشت و من او را یک شاعر می دانم؛ نه ترانه سرا. تصاویر مختلف که از ناخودآگاه شاعر نشأت می گیرند، شعر او را به شعری سوررئال تبدیل کرده اند.

این شاعر مطرح کشورمان در توضیح نگاه ویژه حسین صفا گفت: صفا را می توان یک شاعر ایماژیست (تصویرگرا) هم دانست. او زیاد فیلم می بیند و هنگام سرودن، دوربین را روی شانه اش می گذارد و تصاویری سورئال در شعر می سازد. شعر حسین صفا، شهر پشت وانتی نیست؛ بلکه شعر کارگاهی است. باید شعر او را روی تخته سیاه نوشت و آن را درس داد.

مجید معارف وند دیگر شاعر و منتقد ادبی در بخش سرانجامی این مراسم، به ارائه توضیحات فنی درباره کارکرد ریتم، وزن غزل ها و ساختار آن ها پرداخت و گفت: کتاب منجنیق ادامه منطقی آثار حسین صفا است و کسی که او و آثارش را بشناسد، انتظار رسیدن او به این نقطه را داشته است.

در سرانجام این مراسم حسین صفا به همراه افراد حاضر در مراسم از دو مجموعه جدیدش به نام های نرگس و منجنیق که توسط نشر نیماژ منتشر شده است، رونمایی کرد.

منبع: موسیقی ایرانیان

منبع: setare.com

به "حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسین صفا از دو اثر جدیدش رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید