طرز تهیه فطیر تفتون؛ یکی از نان های سنتی و خوشمزه ایرانی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، فطیر تفتون یکی از انواع نان های سنتی و خوشمزه ایرانی است که معمولا برای صبحانه درست می گردد.

طرز تهیه فطیر تفتون؛ یکی از نان های سنتی و خوشمزه ایرانی

مواد لازم فطیر تفتون

آرد2 پیمانه

آب1 پیمانه

پنیر صبحانه200 گرم

نمک1 قاشق مرباخوری

شکر1 قاشق غذاخوری

خمیر مایه1 قاشق غذاخوری

هل1 قاشق مربا خوری

پودر زنجبیل به مقدار کافی

سیاه دانه و کنجد به مقدار کافی

روغن مایع⅓ پیمانه

طرز تهیه فطیر تفتون

مرحله اول

برای تهیه فطیر تفتون خوشمزه ابتدای کار خمیر مایه را به همراه شکر درون یک لیوان می ریزیم، سپس مقداری آب ولرم روی آن اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم، سپس یک نعلبکی روی آن قرار داده و اجازه می دهیم خمیر مایه عمل بیاید.

مرحله دوم

حالا یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم و آرد را درون کاسه می ریزیم، سپس آب را به آرد اضافه می کنیم. در ادامه خمیر مایه عمل آمده را به مخلوط آرد اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم. حالا نمک و روغن را به خمیر اضافه می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله خمیر را با دست ورز می دهیم تا جمع گردد. در ادامه خمیر را چونه نموده و درون کاسه چرب شده قرار می دهیم، سپس روی کاسه را با پارچه تمیز یا سلفون می پوشانیم و در فضای آشپزخانه قرار می دهیم.

مرحله چهارم

حالا اجازه می دهیم به مدت 1 ساعت در دمای محیط استراحت کند تا حجم خمیر تقریبا دو برابر گردد. پس از گذشت این زمان خمیر را کمی ورز می دهیم تا پف آن گرفته گردد، سپس خمیر را روی سطح کار قرار می دهیم.

مرحله پنجم

در این مرحله خمیر به چند قسمت مساوی تقسیم می کنیم (مقدار چونه به سایز فطیر بستگی دارد و سلیقه ای می باشد)، سپس چونه می گیریم. در ادامه وسط چونه ها را مقداری پنیر صبحانه قرار می دهیم.

مرحله ششم

با وردنه خمیر را روی سطح کار کمی پهن می کنیم، سپس سینی فر را به یاری برس با مقداری روغن چرب می کنیم و چونه ها را درون سینی فر با فاصله از هم می چینیم. در ادامه با یک پارچه نخی تمیز روی چونه ها می پوشانیم.

مرحله هفتم

حالا اجازه می دهیم مجددا خمیر به مدت 30 دقیقه استراحت کند تا پف کند. در ادامه فر را روی حرارت 180 درجه سانتی گراد روشن می کنیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم گردد. الا روی خمیرها را با یاری چاقو شکل می دهیم.

مرحله هشتم

در این مرحله هل را درون هاون می کوبیم تا نیم کوب گردد. در ادامه هل را به همراه پودر زنجبیل روی خمیر می پاشیم، سپس مقداری سیاه دانه و کنجد به عنوان تزئین روی خمیر می ریزیم. حالا سینی فر را طبقه وسط فر قرار می دهیم.

مرحله نهم

حالا اجازه می دهیم فطیر تفتون به مدت 30 دقیقه درون فر بماند تا کاملا بپزد. پس از گذشت این زمان وقتی اطراف فطیرها طلایی شد، حرارت پایین فر را خاموش می کنیم، سپس گریل را روشن می کنیم و اجازه می دهیم روی فطیر به مدت 5 دقیقه گریل گردد.

مرحله دهم

در نهایت وقتی روی فطیر ها طلایی و خوشرنگ شد، آنها را از فر خارج می کنیم، سپس بلافاصله مقداری روغن روی آن ها می مالیم و درون ظرف در بسته قرار می دهیم تا فطیر نرم و لطیف بماند. نوش جان.

منبع: گردشبان

به "طرز تهیه فطیر تفتون؛ یکی از نان های سنتی و خوشمزه ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه فطیر تفتون؛ یکی از نان های سنتی و خوشمزه ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید