قدرت های جهانی به دنبال احیای برجام تا قبل از انقضای توافق ایران - آژانس هستند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، شبکه آمریکایی به نقل از منابع غربی گزارش داد قدرت های جهانی در کوشش هستند تا توافق هسته ای با ایران را تا پیش از اول خرداد، موعد سرانجام توافق موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، احیا نمایند.

قدرت های جهانی به دنبال احیای برجام تا قبل از انقضای توافق ایران - آژانس هستند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، پایگاه اینترنتی شبکه آمریکایی بلومبرگ گزارش داد قدرت های جهانی در کوشش هستند تا توافق هسته ای با ایران را تا پیش از نیمه مه، قبل از موعد انتها توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی احیا نمایند.

بلومبرگ با اشاره به تایید این مسئله از سوی دو مقام اروپایی که در میانجیگری فرایند تبادل نظرها در وین مشارکت دارند و به دلیل حساسیت این تبادل نظرها نخواستند نامشان فاش گردد، هدف گذاری شدن این تاریخ را تایید کرد و به نقل از آن ها اضافه کرد گرچه ایران و آمریکا در جهت توافق پیشرفت نموده اند، همچنان راه زیادی تا رسیدن به تفاهم باقی است.

طبق این گزارش، با نزدیک شدن به 22 مه (اول خرداد) گفت وگوها فوریت یافته است.

به نوشته بلومبرگ، دو طرف در ماه فوریه به توافقی دست یافتند که بر اساس آن دوربین های آژانس می توانند فعالیت ها در تاسیسات اصلی ایران را ضبط نمایند اما بازرسان تنها در صورتی می توانند به محتوای آن ها دسترسی پیدا نمایند که توافقی در پایتخت اتریش به دست آید و در غیر این صورت ایران گفته که آن ها را پاک می نماید.

طبق این گزارش، کشورهای اروپایی از بازگشت به توافق اولیه بدون کوشش برای بسط آن به مسائل امنیتی منطقه حمایت می نمایند. یکی از منابع مذکور گفت که هدف رسیدن به یک توافق دستکم چند روز قبل از تاریخ 22 مه است.

به گفته یک فرد نزدیک به مقام های وزارت خارجه آمریکا اما این هدف گذاری بلندپروازانه است و توافق تا نیمه ژوئن (25 خرداد) محتمل تر است. وی تحریم هایی که آمریکا می خواهد حفظ کند، پرداختن به دانشی که ایران با فعالیت های غنی سازی اخیر خود به دست آورده، و چگونگی راستی آزمایی پایبندی را موضوعات مسئله ساز در تبادل نظرهای وین مطرح نمود.

در ادامه این مطلب ذکر شده که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه روز پنجشنبه خود با بلومبرگ گفت که نگران است ایران اطلاعات ضبط شده را در صورت عدم توافق به موقع پاک کند و اضافه کرد امیدوار است این اتفاق نیفتد.

وی همچنین گفت که اگر طرف ها موعد نظارت را از دست بدهند و تبادل نظرها به نتیجه نرسد، به منظور کوشش برای دست یافتن به مصالحه ای دیگر به تهران باز خواهد گشت.

به گزارش فارس، پس از آنکه ایران در نامه ای به آژانس خبر داد که در پنجم اسفند ماه بر اساس ماده 6 قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی است، گروسی، مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران نهاده شد و او شنبه شب دوم اسفند ماه به منظور انجام تبادل نظرهای فنی به همین دلیل وارد تهران شد.

گروسی روز یکشنبه در همین خصوص با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ملاقات و تبادل نظر کرد و پس از آن به وین بازگشت.

پس از آن ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای مشترک بیان کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (5 اسفند) متوقف می نماید و دسترسی آژانس به بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می گردد. ایران از بامداد 5 اسفند اجرای این اقدامات را متوقف کرد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نمی گردد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از انتشار بیانیه مشترک، توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران را یک خسارت خیلی مهم برای جامعه بین المللی توصیف کرد.

وی درباره تفاهم موقت سه ماهه و دوجانبه این نهاد بین المللی با ایران هم توضیحاتی داد و بیان کرد، آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ساز و کار برای ادامه جمع آوری اطلاعات به وسیله دوربین ها و دیگر تجهیزات نظارتی ایجاد کرد.

به گفته گروسی، اگر ایران و دیگر طرف های این کشور در مورد توافق برجام طی سه ماه آینده به یک توافق سیاسی دست یابند در آن صورت آژانس بین المللی انرژی اتمی قادر به دسترسی به اطلاعات جمع آوری شده طی این سه ماه خواهد بود.

گروسی ادامه داد، به غیر از ساز و کار (توافق موقت دوجانبه با ایران) هیچ جایگزین دیگری برای جمع آوری اطلاعات در ایران وجود ندارد چرا که ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را لغو کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "قدرت های جهانی به دنبال احیای برجام تا قبل از انقضای توافق ایران - آژانس هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت های جهانی به دنبال احیای برجام تا قبل از انقضای توافق ایران - آژانس هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید