ماساژ برای تقویت سیستم ایمنی بدن

به گزارش بهترین عینک آفتابی، تقویت سیستم ایمنی بدن می بایست هدف همه افرادی باشد که می خواهند سلامت جسم و روان را ارتقا دهند. سیستم ایمنی بدن کارکرد قابل ملاحظه ای در محافظت از بدن در برابر بیماری های ناشی از میکروارگانیسم دارد. تقویت سیستم ایمنی بدن موجب بهبود سیستم قلبی عروقی میشود و فکر را در شرایط عالی نگه می دارد؛ بعلاوه تقویت سیستم ایمنی بدن موجب درمان عفونت های التهابی شده و آنتی اکسیدان ها را برای مبارزه با سلول های سرطانی آزاد می نماید؛ یکی دیگر از مزایای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود توانایی بدن برای دریافت مواد مغذی و نیز کاهش دردهای مزمن است که با ماساژ می توان برای تضمین آن قدم برداشت.

ماساژ برای تقویت سیستم ایمنی بدن

تاثیر ماساژ بر تقویت سیستم ایمنی بدن

خوردن وعده های غذایی متعادل، خواب مناسب و ورزش، راه هایی برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن است. جدای از این موارد، یکی دیگر از راه های موثر و ایمن برای تقویت سیستم ایمنی، ماساژ است.

مطالعات صورت گرفته در حوزه سلامت و طب مکمل، نشان می دهد که ماساژ برای سیستم ایمنی بدن مفید است و علاوه بر بالا بردن آرامش و کاهش سطح استرس، موجب تقویت سیستم ایمنی میگردد.

محققان مرکز پزشکی Cedars-Sinai در لس آنجلس بر اساس مطالعات، اعلام کردند تعداد لنفوسیت های افرادی که 45 دقیقه ماساژ دریافت کردند افزایش یافته است؛ تعداد لنفوسیت ها که گلبول های سفید خون هستند نقش زیادی در دفاع از بدن در برابر بیماری دارند و افزایش آن به معنای بالا رفتن سیستم ایمنی بدن می باشد.

بر اساس نتایج این مطالعه میتوان گفت دریافت منظم ماساژ درمانی به تقویت سیستم ایمنی بدن، دفع سموم، رشد مو و حتی به برطرف تیرگی زیر چشم یاری می نماید و جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد. ماساژ فعالیت گلبول های سفید را افزایش می دهد که به بدن ما در مبارزه با بیماری ها یاری می نماید.

نتایج تحقیقات نشان میدهد ماساژ تغییرات فیزیکی دیگری نیز به همراه داشته است. پس از دریافت ماساژسطح سیتوکین شرکت کنندگان در آزمایش ها کاهش داشته است؛ سیتوکین ها مولکول هایی هستند که در التهاب بدن نقش دارند؛ سطوح بالای التهاب منجر به بیماری هایی مانند آسم، بیماری های قلبی عروقی و افسردگی می گردد؛ در نتیجه کاهش سیتوکین ها به وسیله دریافت ماساژ موجب کاهش احتمال ابتلا به این دسته از بیماری ها می گردد.

آزمایش ها بیانگر آن است که ماساژ بر سطح هورمون شرکت کنندگان نیز تأثیر داشته است. به گفته محققان، پس از دریافت ماساژ، سطح کورتیزول(هورمون استرس) و وازوپرسین(هورمونی که اعتقاد بر این است که در رفتار پرخاشگرانه نقش دارد) کاهش می یابد.

هیچ کس نمی تواند قدرت شفابخشی ماساژ را انکار کند. کاهش درد، افسردگی، اضطراب و استرس، و مهم تر از همه تقویت سیستم ایمنی بدن بخشی از اثرات شگفت انگیز ماساژ است.

اگر بخواهید بدانید چگونه انواع ماساژ موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد با ما همراه باشید:

تقویت سیستم بدنی به وسیله افزایش تعداد گلبول های سفید:

ماساژ سطح فعالیت گلبول های سفید خون را افزایش می دهد و افزایش سطح گلبول های سفید خون، سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری ها و عفونت ها تقویت می نماید.

تقویت سیستم بدنی به وسیله کاهش استرس:

این یک واقعیت شناخته شده است که افرادی که سطح استرس بالایی دارند بیشتر در معرض آسیب ها و بیماری هستند. یکی دیگر از فواید بی شمار ماساژ کاهش استرس است. استرس ضربان قلب را بالا می برد، فشار خون را بالا می برد، باعث سردرد، مسائل گوارشی، مسائل خواب، بیماری قلبی، مسائل حافظه و تمرکز می گردد. همه اینها بر سیستم ایمنی بدن ما تأثیر می گذارد و ما را از نظر جسمی بیمار می نماید. ممکن است نتوان تمام استرس های زندگی را از بین برد، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش استرس انجام داد که یکی از مهم ترین و در دسترس ترین این اقدامات دریافت منظم ماساژ است. یک ماساژ منظم میتواند به کاهش سطح استرس و افزایش سیستم ایمنی بدن یاری می نماید.

ماساژ فواید بی شماری به همراه دارد (مطالعه فواید ماساژ در مجله آیرست)؛ به وسیله کاهش استرس، هوشیاری فکری را افزایش می دهد و خواب را بهبود می بخشد. زیرا استرس در فعالیت خواب اختلال ایجاد می نماید و خواب شبانه، مدت زمان خواب و کیفیت آن را سخت می نماید. نداشتن خواب کافی می تواند باعث خستگی، افسردگی، مشکل تمرکز و کاهش عملکرد سیستم ایمنی گردد. استرس و در ادامه کمبود خواب موجب میگردد که سیستم ایمنی بدن قادر به مبارزه با عفونت ها و بیماری ها نباشد. ماساژ هورمون های استرس را ریشه کن می نماید و راه را برای لذت بردن از خواب با کیفیت هموار می نماید. لذت بردن از خواب باکیفیت، سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با سایر بیماری ها بهبود می بخشد.

بعلاوه افزایش استرس مانع از ترشح هورمون های شادی می گردد که باعث اضطراب و افسردگی می گردد. ماساژ بدن سطح استرس را کاهش می دهد و ترشح هورمون های شادی را افزایش می دهد و انتقال دهنده های عصبی و مسیرهای عضلانی را تثبیت می نماید. و این امر موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

تقویت سیستم بدنی به وسیله دفع سموم:

ماساژ درمانی در دفع سموم بدن بسیار موثر است. سموم انباشته شده در بدن در نتیجه دریافت ماساژ منظم از بین می رود و در نتیجه سیستم ایمنی تقویت می گردد.

تقویت سیستم بدنی به وسیله کاهش فشار خون:

ماساژ فشار خون را تثبیت می نماید. فشار خون بالا می تواند منجر به ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه گردد. یک تکنیک آزمایش شده و واقعی برای مبارزه با فشار خون بالا، دریافت ماساژ است. ماساژ درمانی سطوح استرس و فشار خون را کاهش می دهد و موجب افزایش آرامش بدن و فکر می گردد و در ادامه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن میگردد.

ماساژ باعث می گردد گیرندگان ماساژ احساس سلامتی و شادی بیشتری داشته باشند. افزایش سطح خستگی و استرس در بدن می تواند عملکرد سیستم ایمنی را در دفاع از بدن در برابر بیماری ها کاهش دهد. ماساژ عاملی است که با کاهش استرس و افزایش تعداد گلبول های سفید به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت و بیماری یاری می نماید.

امیدواریم ماساژ درمانی را به عنوان راهی برای بهبود سیستم ایمنی و ارتقای سلامت کلی خود بپذیرید و از مزایای بی شمار آن بهره مند شوید.

منبع: اتاق

به "ماساژ برای تقویت سیستم ایمنی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ برای تقویت سیستم ایمنی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید