وقتی اسهال هستیم چی باید بخوریم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، اسهال یکی از بیماری های نسبتا شایعی است که بیشتر افراد آن را در سفر بیشتر تجربه می کنند. این بیماری باعث می شود به خصوص در روزهای گرم سال آب بدنتان شدیدا کاهش یابد. ما در این مقاله ابتدا به شما می گوییم که این بیماری چیست و چرا و به چه صورت ایجاد می شود و سپس به راهکارهایی برای درمان و بهبود آن می پردازیم.

وقتی اسهال هستیم چی باید بخوریم؟

اسهال چیست؟

اسهال یک نوع بیماری عفونی و در جوامع بشری بسیار شایع است که باعث می شود مدفوع حالت طبیعی و سفت خود را نداشته باشد و شل و آبکی شود. در این شرایط فرد به طور مکرر نیاز به دفع پیدا می کند و آب زیادی را از دست می دهد. بهتر است بدانید که این بیماری عفونی ممکن است در شرایط خفیف شخص را 2 تا 3 روز درگیر کند.

دلیل ابتلا به اسهال چیست؟اطلاع از اینکه چه عاملی باعث ایجاد این بیماری می شود به ما کمک می کند تا بتوانیم از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم. اصلی ترین دلیل ابتلا به این بیماری عفونت است. این عفونت شایع به اشکال مختلفی همچون ویروس، انگل، باکتری و از راه های گوناگونی مانند مصرف آب و غذای آلوده به بدن انتقال پیدا می کند. در این شرایط بدن انسان شروع به مقابله با این عفونت می کند. اسهال اولین نشانه این بیماری است.

برای درمان اسهال چه بخوریم؟ اگر شما به بیماری اسهال مبتلا هستید، می توانید با رعایت بهداشت و مصرف یک سری از غذاها به بهبود اسهال کمک کنید. در قسمت پایین 5 ماده غذایی که مصرف آن در زمان ابتلا به این بیماری برای بدن موثر است را بیان می کنیم.

1. مرغ بخار پز شدهگوشت مرغ بخارپز شده به دلیل اینکه بافت نرم و پروتئین دارد در زمان ابتلا به اسهال موثر است. با خوردن این غذا، مواد مغذی و مورد نیاز را به بدنتان می رسانید. یادتان باشد که به هیچ عنوان آن را با کره و روغن سرخ نکنید چون اسهال را شدید تر می کند؛ بنابراین بهترین راه این است که مرغ را به شکل آب پز شده مصرف کنید.

2. ماستشاید در بسکمک از مطالب خوانده باشید که در زمان ابتلا به اسهال باید از مصرف لبنیات خودداری کنید. این مطلب درست است اما بدانید که ماست و دوغ از این قاعده مستثنی هستند. مصرف دوغ و ماستی که دارای پروبیوتیک باشند به دلیل اینکه باکتری های مفید روده را حفظ می کنند و باعث تقویت سیستم ایمنی دستگاه گوارش می شوند، در زمان اسهال مفید است.

3. پوره سیب زمینی و برنجیکی از مواد غذایی مفید در زمان ابتلا به اسهال شدید، پوره سیب زمینی و برنج است. این مواد به دلیل دارا بودن مواد نشاسته ای، بسیار سهل الهضم و کم فیبر بوده و برای بدن در زمان ابتلا به اسهال مفید و موثر هستند. توصیه می شود که برنج و سیب زمینی را با کره و یا روغن سرخ نکنید چون چربی برای بدن در زمان اسهال ضرر دارد و باعث بدتر شدن این بیماری می شود.

4. بیسکوییت بدون شکرمتخصصان تغذیه همیشه توصیه می کنند که برای زندگی بهتر تا می توانید از غذاهای حاوی سبوس استفاده کنید، اما این برای زمانی است که شما دچار اسهال نشده اید. غذاهای حاوی سبوس در زمان ابتلا به اسهال می تواند شرایط بیماری را بدتر کند. برای همین موضوع بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که سبوس نداشته باشند. یکی از این مواد غذایی، بیسکوییت بدون شکر مانند چوب شور بوده که به دلیل دارا بودن نمک برای اسهال شدید مفید است.

5. ماکارونییکی از غذاهای مفید در زمانی که دچار اسهال هستید ماکارونی است. اگر ماکارونی بدون چاشنی و بدون سس باشد می تواند در فرایند درمان اسهال مفید واقع شود. برای آماده کردن این ماده غذایی خوشمزه کافی است کمی نمک به آن اضافه کرده و میل کنید.

میوه های مناسب در زمان اسهال

1. سیبسیب یکی از محبوب ترین میوه ها در سراسر جهان و یکی از میوه هایی است که مصرف آن در زمان اسهال می تواند مفید و موثر باشد. این میوه مانند موز دارای مقادیر زیادی پکتین است. البته ذکر این نکته ضروری است که مصرف سیب خام به دلیل داشتن فیبر زیاد برای سیستم دستگاه گوارش و روده هایی که دچار اسهال شدند مناسب نیست و حتما باید به صورت پخته شده مصرف شود تا هضم آن برای معده و روده راحت باشد. توصیه می شود 2 تا 3 عدد سیب را در روز برای تسریع فرایند بهبود بیماری اسهال میل کنید.

2. موزموز یک میوه مفید برای سیستم گوارشی هنگام ابتلا به اسهال است. این میوه ملایم و سهل الهضم بوده و به دلیل داشتن پتاسیم فراوان، می تواند به جایگزین کردن الکترولیت هایی که دراثر اسهال از بدن کم شده اند، کمک زیادی کند. همچنین این میوه خوشمزه و پرخاصیت به دلیل داشتن پکتین فراوان می تواند به جذب و حفظ مایعات در سیستم دستگاه گوارش کمک کرده و از دفع آب و سایر مواد مورد نیاز بدن در زمان ابتلا به این بیماری جلوگیری کند.

3. بلوبریبلوبری میوه ای است که به دلیل دارا بودن مواد مغذی برای بهبود اسهال بسیار مفید خواهد بود. کافی است هر روز از این میوه مصرف کنید تا بتوانید معده تان را تسکین بدهید. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی و خواص ضد باکتریایی و تانن هایی که بلوبری دارد می توانند به طور چشمگیری با بیماری اسهال مبارزه کنند.

4. خرمایکی دیگر از میوه های مفید در دوره ابتلا به اسهال شدید خرما خواهد بود. خرمای تازه و رسیده، حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است. این خاصیت به شکلی بسیار موثر می تواند به شما کمک کند تا با بیماری اسهال مبارزه کرده و آن را کنترل کنید. همچنین این ماده غذایی به آسانی هضم می شود که همین مسئله به کنترلِ طبیعتِ غیر قابل پیش بینی اسهال مزمن کمک زیادی می کند. ذکر این نکته ضروری است که فیبر محلول موجود در خرما هم با حجیم کردن مدفوع و بهبود سلامت و عملکرد دستگاه دفع در بدن می تواند به تسکین اسهال کمک شایانی کند.

5. بهمیوه به، به دلیل دارا بودن پکتین که از کربوهیدرات های پیچیده است، خواص دارویی زیادی دارد و به درمان بیماری اسهال کمک زیادی می کند. همچنین این میوه با خواص زیادی که دارد معده را تقویت کرده و یکی از مفیدترین موادغذایی برای دستگاه هاضمه است. پس اگر دچار اسهال ساده و یا اسهال خونی شدید حتما روزانه از این میوه تا زمان بهبودی کامل استفاده کنید.

درمان اسهال با داروبیماری اسهال و ادامه داشتن آن می تواند باعث کم آبی شدید بدن شود؛ بنابراین باید سریعا با کمک داروها و روش های خانگی که در این مقاله به آن اشاره کردیم اسهال را درمان کنیم تا از هدر رفتن آب بدن پیشگیری شود. در این زمینه داروهای زیادی هستند که برای درمان اسهال و کاهش علائم دل پیچه مورد استفاده قرا می گیرند که ما در قسمت پایین 5 نمونه از این داروها و طریقه مصرفشان را ذکر می کنیم.

1. دیفنوکسیلات یکی از داروهایی که در درمان اسهال های مزمن و حاد (به خصوص اسهال های ویروسی) مورد استفاده قرار می گیرد، داروی دیفنوکسیلات است. این دارو در درمان کولیت اولسرز خفیف و مزمن نیز مصرف می شود. دیفنوکسیلات که نوعی ترکیب اپیوئیدی است احتمالاً به صورت موضعی و مرکزی باعث مهار حرکات دودی روده می شود. متابولیسم این دارو کبدی است و متابولیت اصلی دارو نیز اثری مشابه خود دیفنوکسیلات دارد. نیمه عمر این دارو دو ساعت و نیم و نیمه عمر متابولیت آن در حدود 12 ساعت است. همچنین زمان لازم برای شروع اثر یک ساعت و مدت اثر آن 43 ساعت خواهد بود. لازم به ذکر هست که دفع دارو از طریق مدفوع و کلیه است.

اشکال داروییاین دارو به صورت قرص مصرف می شود

نحوه مصرفاین قرص برای اسهال حاد غیر اختصاصی مورد استفاده قرار می گیرد

2. دی سیکلومیناین قرص برای تسکین دردهای مرتبط با روده و درد شکم در افرادی با سنین پایین مانند نوزادان تجویز می شود. این قرص همچنین برای دردهای دوران قاعدگی و سرطان هایی مانند سرطان روده نیز مفید است. این قرص باعث انقباض عضلانی جدار روده می شود

نحوه مصرف

افراد زیر به هیچ عنوان از این دارو استفاده نکنند* افراد سالخورده که دارای مشکل در مجاری ادرار و یا دفع مدفوع خود هستند.

* افرادی که سابقه تشنج دارند.

* افرادی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.

3. بیسموت ساب سیتراتقرص بیسموت ساب سیترات یکی از داروهایی به شمار می آید که برای درمان و بهبود زخم معده و روده و همچنین اسهال هایی که در مسافرت ایجاد می شوند مفید است. همچنین این دارو همراه با داروهای دیگر می تواند درمان عفونت های گوارشی هلیکوباکتر پیلوری مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه مصرف

4. لوپرامیدیکی از داروهای ضد اسهال و دل پیچه که با تشخیص پزشکان مورد استفاده قرار می گیرد، لوپرامید هست. همچنین این دارو در بعضی موارد برای همچون کاهش حجم مدفوع افرادی که تحت درمان عملی با عنوان ایلئوستومیز قرار گرفته اند، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما دچار مشکلاتی مانند معده درد بدون اسهال، کولیت اولسراتیو، مدفوع خونی و اسهال همراه با تب بالا هستید و یا به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها به اسهال مبتلا شده اید، به هیچ عنوان این دارو را مصرف نکنید.

نحوه مصرف

کپسول

نکته: از قلم نیاندازید که برای بزرگسالان نباید بیشتر از 8 کپسول در طول 24 ساعت مصرف شود.

قرص

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در زمان ابتلا به اسهال

بایدها* همیشه به طور کامل میوه ها و سبزیجات خام را شستشو دهید.

* غذاهای مانده را درون یخچال قرار ندهید.

* قبل از آماده کردن و یا صرف غذا حتما دستان خود را به طور کامل بشویید.

* در سفر بهداشت را رعایت کنید.

نبایدها* از مصرف الکل، کافپین و نوشیدنی های کربنات در زمان ابتلا به اسهال خودداری کنید.

* تا زمانی بهبودی از مصرف مواد غذایی همچون حبوبات، کلم بروکلی، کلم، پیاز، هلو، گلابی و آلو بپرهیزید.

* تا زمانی که دچار اسهال هستید از مصرف غذاهایی چربی و سرخ شده بپرهیزید.

جمع بندیهمانطور که گفته شد اسهال انواع مختلفی دارد. بعضی از انواع آنها طی مدت 2 یا 3 روز بهبود پیدا می کنند و بعضی از آنها ادامه دار هستند. همیشه سعی کنید نکات گفته شده در این مقاله را رعایت کنید تا به این بیماری دچار نشوید. اگر اسهال گرفتید حتما قبل از مصرف خودسرانه دارو به پزشک متخصص مراجعه کنید تا فرایند درمان سریع تر شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "وقتی اسهال هستیم چی باید بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی اسهال هستیم چی باید بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید