پوست تخم مرغ را دور نریزید، خاصیتی عجیب دارد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا نوشت: تیمی از محققان به تازگی مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings منتشر نموده اند که در آن جزئیات مربوط به استفاده از نانوذرات ساخته از پوسته تخم مرغ تشریح شده است، نانوذراتی که به عنوان پرکننده در پوشش های ضدخوردگی فولادی قابل استفاده هستند.

پوست تخم مرغ را دور نریزید، خاصیتی عجیب دارد

پوسته تخم مرغ به علت ترکیب منحصر به فرد و در دسترس بودن، بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند، یکی از کاربردهای این ساختارها، استفاده از آنها در ماتریکس اپوکسی غنی از فلز روی است که برای محافظت از فولاد در محیط های دارای محلول کلرید سدیم به کار می روند.

به گفته محققان، خوردگی فلزی باعث چالش و خسارات صنعتی می گردد، نه تنها ضرر مالی بلکه خطرات زیست محیطی را نیز در پی دارد. محققان معتقدند که پوشش های آلی می توانند از فلزات در محیط های خورنده محافظت نمایند.

  • بروزرسانی تازه واتساپ مشکل بزرگ آن را رفع کرد

  • به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید

پرنماینده هایی از جنس پوست تخم مرغ می تواند عملکرد ضد خوردگی را به وسیله محافظت سدی و اثر کاتدی بهبود بخشد. پوست تخم مرغ تقریباً 95 درصد کربنات کلسیم (CaCO3) و 5 درصد مواد پروتئینی دارد.

به گفته محققان، نانوذراتی که به وسیله روش شیمیایی از پوست تخم مرغ به دست می آیند، در پوشش های ضد خوردگی مبتنی بر روی-اپوکسی در حوزه خوردگی استفاده نشده است.

محققان سه نمونه از پوشش های غنی از روی حاوی ذرات پوسته تخم مرغ را ایجاد کردند و با ترکیب آنها پوشش مورد نظر خود را ارائه کردند.

آنالیز ها نشان داد که این نانوذرات به عنوان پرنماینده در ماتریس روی-اپوکسی، موجب تقویت ویژگی سدی و خصوصیات محافظت کاتدی در پوشش شده و در نهایت عملکرد ضد خوردگی را تقویت می نماید.

محققان مطالعات متعددی را انجام دادند، نتایج یافته های آنها نشان داد که این پوشش روی سطح می تواند عملکرد ضد خوردگی خوبی را در محیط های شور نشان دهد. برای رسیدن به این نتیجه، ترکیبات پوسته تخم مرغ را به روش آبکاری به همراه فلز روی، روی بستر فولاد نرم قرار دادند و خاصیت محافظت در برابر خوردگی را در آن مشاهده کردند.

آنالیز آنها نشان داد که یک پوشش دو لایه باعث افزایش عملکرد ضد خوردگی پوشش های کامپوزیتی روی می گردد و محافظت قابل قبولی از یک مخزن فولادی نرم حاوی بیودیزل را فراهم می نماید.

برای عملکرد قوی محافظت در برابر خوردگی، این تیم کربنات کلسیم به دست آمده از کلسیت، سنگ مرمر و پوسته تخم مرغ را در یک ماتریس اپوکسی استفاده کرد. این محصول یک رنگ فریت روی مبتنی بر اپوکسی است که می تواند برای محافظت از میلگرد داخل بتن استفاده گردد.

دستاوردهای این پژوهش به خوبی نشان می دهد که چگونه استفاده از نانوذرات حاصل از پوسته تخم مرغ به شکلی پایدار می تواند برای ایجاد خواص ضدخوردگی در پوشش های اپوکسی غنی از روی در محیط های خورنده دریایی استفاده گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "پوست تخم مرغ را دور نریزید، خاصیتی عجیب دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوست تخم مرغ را دور نریزید، خاصیتی عجیب دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید