چرایی آغاز فعالیت کارگروه تدابیر اجرائی در مذاکرات وین

به گزارش بهترین عینک آفتابی، طی هفته گذشته، پیشرفت های اندکی در موضوعات اصلی مورد مصاحبه در مذاکرات وین حاصل شده و تشکیل کارگروه تدابیر اجرائی را نیز باید از نتایج آن دانست، لیکن بدلیل تداوم تحرک ناکافی طرف های غربی همچنان کُندی تصنعی برفرایند مصاحبهها حاکم است.

چرایی آغاز فعالیت کارگروه تدابیر اجرائی در مذاکرات وین

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کارگروه تدابیر اجرایی به عنوان سومین کارگروه پیش بینی شده در مذاکرات وین، عصر چهارشنبه تشکیل جلسه داد و کارشناسان هیئت های حاضر برای اولین بار مصاحبهها را در چارچوب وظایف این کارگروه آغاز کردند.

تشکیل اولین جلسه کارگروه تدابیر اجرائی می تواند نشانه ای ازحرکت روبه جلو در دو کارگروه فعال دیگر یعنی هسته ای و تحریم باشد.

به عبارت دیگر باید در مورد محورهای اجرائی در دو کارگروه هسته ای و تحریم اشتراکاتی بوجود آمده باشد تا لازم باشد برای پیگیری آنها پیش بینی تدابیر شود.

اگرچه ضلع غربی میزمذاکرات همچنان با طرح کلید واژه محدودیت زمانتلاش می کند که بی تحرکی و فقدان مسئولیت پذیری خود را با فشار به تیم مذاکره کننده ایران برای عدم پافشاری بر اصول بنیادین خود جبران کند لیکن اخبار رسیده به نور نیوز از اتاق مذاکرات حاکیست که ابتکار عمل های جمهوری اسلامی عملا راه هرگونه بهانه جوئی از سوی طرف های غربی را بسته است.

طی هفته گذشته به اذعان همه طرفهای حاضر در مذاکرات ،پیشرفتهای اندکی در موضوعات اصلی مورد مصاحبه حاصل شده و تشکیل کارگروه تدابیر اجرائی را نیز باید از نتایج آن دانست لیکن بدلیل تداوم بی مسئولیتی و تحرک ناکافی طرف های غربی همچنان کُندی تصنعی بر فرایند مصاحبهها حاکم است.

تعویض مذاکره کنندگان ارشد دو کشور اروپایی حاضر در مذاکرات و ترک گاه و بی گاه نشست ها از سوی آنان در کنار طرح مکرر مباحثی که نتیجه آن بازگشت به موضوعات توافق شده است از دلایل دیگری است که به صورت مصنوعی پیشرفت مذاکرات را کُندی روبرو کرده است.

همچنین انتشار برخی بیانیه ها و اظهار نظرها،مشابه نامه 110 نماینده مجلس ایالات متحده به جو بایدن که مذاکرات وین را بی نتیجه خوانده و از او خواسته اند نمایندگان خود را از وین فرا بخواند،ضمن آن که پیام های غیر سازنده به اتاق مذاکرات مخابره می کند عملا انگیزه مذاکره کنندگان را برای دستیابی به توافق بدلیل وجود بی ثباتی در مواضع غربیها کاهش می دهد.

تا به امروز اصلی ترین عامل حرکت رو به جلو در مذاکرات وین،اراده و آمادگی کامل مذاکره کنندگان ایران بوده و طرف غربی میز مذاکرات نتوانسته و یا نخواسته توازن را از طریق مشارکت فعال،جدی وسازنده در فرآیند مذاکرات برقرار کند.

جمهوری اسلامی ایران با فرصت دادن به دیپلماسی و تلاش جدی برای دستیابی به توافقی قابل اتکاء و پایدار که از الزامات یک توافق خوب محسوب می شود در مذاکرات وین حاضر شده و تا به امروز اراده و جدیت خود را نیز باثبات رسانده است.

عدم بهره برداری طرف های غربی از فرصت ایجاد شده و اصرار بر استفاده از روشهای فرامذاکراتی برای پیشبرد رویکردهای غیر سازنده، بطور قطع ضمن ایجاد فرسایش در مذاکرات،دستاوردی بجز پیچیده تر شدن شرایط موجود و عدم حصول نتیجه مورد انتظار طرفین مذاکرات بدنبال نخواهد داشت.

منبع نورنیوز

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرایی آغاز فعالیت کارگروه تدابیر اجرائی در مذاکرات وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی آغاز فعالیت کارگروه تدابیر اجرائی در مذاکرات وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید