کاهش حجم پایه پولی در میانه تابستان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران: رشد پایه پولی 4 درصدی نسبت به پایان سال 98 سبب شد تا این مقدار در میانه تابستان کمتر از میانه بهار در سال جاری باشد.

کاهش حجم پایه پولی در میانه تابستان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، رئیس بانک مرکزی شب گذشته در شبکه خبر اظهار داشت در مرداد ماه سال جاری رشد پایه پولی نسبت به خاتمه سال قبل 4 درصد و رشد نقدینگی در این مدت 12 درصد بوده است. با توجه به این ارقام و گزارش های پیشین بانک مرکزی، پایه پولی در ماه گذشته370 هزار میلیارد تومان و نقدینگی به 2 هزار 769 هزار میلیارد تومان رسیده است.

پایه پولی میانه تابستان کمتر از میانه بهار

رقم 370 هزار میلیارد تومانی پاپه پولی در میانه تابستان نشان می دهد مقدار این متغیر کمتر از میانه بهار سال جاری شده است. به عبارت دیگر پایه پولی در خاتمه مرداد 7.85 هزار میلیارد تومان از مقدار اردبیشهت کمتر بوده است، این رقم در مقایسه با خرداد ماه نیز 16.4 هزار میلیارد تومان کاهش نشان می دهد. بر این اساس نرخ رشد پایه پولی در خاتمه مرداد نسبت به اردیبهشت منفی 2.10 درصد شده و نسبت به آخر بهار عدد قابل توجه منفی 4.27 درصد را ثبت کرده است.اما چرا پایه پولی در مرداد کم شده است؟

رکورد شکنی ضریب فزاینده نقدینگی در مرداد 99

ضریب فزاینده پولی حاصل نسبت حجم نقدینگی به پایه پولی است که قدرت خلق پول را در دوره مورد بررسی نشان می دهد. این مقدار در ماه مرداد مطابق با مقدار پایه پولی و نقدینگی به عددی معادل 7.54 واحد رسیده است که در دهه های گذشته بی سابقه بوده است. اما چرا این رکورد رقم خورده است؟ برای بررسی دلایل این رخداد مهم در ماه مرداد بایستی به سراغ جابجایی در سمت مصارف پایه پولی رفت.

آزاد شدن ذخایر اضافی بانک ها در بانک مرکزی

پایه پولی در سمت مصارف شامل اسکناس و مسکوک در دست مردم و ذخایر اضافی بانک ها نزد بانک مرکزی است. پیگیری های بهترین عینک آفتابی نشان می دهد: بانک ها با هدف خرید اوراق دولتی بخشی از ذخایر اضافی خود در بانک مرکزی را برداشت کرده اند.در نتیجه از حجم پایه پولی کم شده است اما به جهت افزایش قدرت نقدینگی بانک ها بر حجم ضریب فزاینده اضافه شده است و در نتیجه معادله میانه تابستان این گونه رقم خورده که با وجود کاهش پایه پولی حجم نقدینگی از کانال ضریب فزاینده افزایش داشته است.

بر این اساس در مرداد ماه سال جاری با افزایش میزان حراج اوراق دولتی در بازار بین بانکی، بانک ها ذخایر خود را در بانک مرکزی کاهش داده و تبدیل به اوراق دولتی کرده اند که حجم این اوراق در مرداد ماه سالجاری 4هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.

البته بانک مرکزی انتظار دارد با تخصیص منابع جمع آوری شده از محل اوراق از سوی دولت و برگشت مجدد آن به نظام بانکی، نرخ ذخایر اضافی بانک ها نزد این بانک افزایش یابد و از میزان ضریب فزاینده در ادامه کاسته شود.

منبع: اقتصادنیوز

به "کاهش حجم پایه پولی در میانه تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش حجم پایه پولی در میانه تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید