افزایش نرخ خوراک صنایع ، اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای صندوق تثبیت بورس

به گزارش بهترین عینک آفتابی، با انتشار لایحه بودجه 1401، تحلیل هایی درباره تاثیر ارقام مندرج در بودجه بر بورس منتشر شده است. اما کدام ارقام بودجه بر بورس تاثیرگذارند و چه تغییراتی نسبت به سال گذشته در آنها حادث شده است.

افزایش نرخ خوراک صنایع ، اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای صندوق تثبیت بورس

اما شاید مهمترین رقم تاثیرگذار بودجه بر بورس، تغییر در نرخ خوراک گاز سوخت صنایع باشد. بر اسای ارقام بودجه 1401 نرخ گاز سوخت پتروشیمی، پالایش و فولادی ها به 100 درصد نرخ خوراک رسید که این شاخص در سال قبل معادل 30 درصد نرخ خوراک پتروشیمی ها بوده است. این در حالی است که نرخ گاز سوخت صنعت سیمان مطابق سال قبل معادل 10 درصد نرخ خوراک پتروشیمی هاست.

در لایحه بودجه سال 1401 که امروز به مجلس ارائه شد در تبصره ها خبری از پرداخت ارز ترجیحی نیست و به نظر می رسد دولت برنامه خود برای حذف ارز 4200 تومانی را در سال آینده اجرایی خواهد نمود. با توجه به نرخ تسعیر 23 هزار تومانی در بودجه 1401 به نظر می رسد به زودی نرخ تسعیر بانک ها نیز بزودی به این نرخ افزایش خواهد یافت.

در بودجه 1401 تامین اقتصادی دولت به وسیله انتشار اوراق اقتصادی اسلامی 88 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که نشانگر افت معنادار وابستگی بودجه به انتشار اوراق نسبت به سال های 1399 و 1400 است.

بعلاوه فروش اموال منقول و غیرمنقول دولت 26 هزار میلیارد تومان و واگذاری شرکت های دولتی 71 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که در مجموع نشان دهنده وابستگی 97 هزار میلیارد تومانی بودجه به فروش دارایی های دولت است.

براساس لایحه بودجه 1401، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است نسبت به واگذاری مجوزها و معادن به وسیله بازار سرمایه اقدام کند.

بعلاوه 6هزار میلیارد تومان هم به عنوان صندوق تثبیت بورس در بودجه 1401 لحاظ شده است.

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس بهترین عینک آفتابی بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "افزایش نرخ خوراک صنایع ، اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای صندوق تثبیت بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ خوراک صنایع ، اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای صندوق تثبیت بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید